Srdečně vás zveme do České Galerie Moderního Umění na výstavu uměleckého fotografa Jana Saudka. Vybrali jsme pro vás ukázku unikátní tvorby tohoto umělce, která se koná u příležitosti 90. narozenin, které Jan Saudek oslaví 13. května. Přijďte se podívat, určitě to bude stát za to.
Česká Galerie Moderního Umění vystavuje díla Jana Saudka. Výstavu pod názvem Emotivní můžete navštěvovat od 6. května do 1. června 2025.Nejprovokativnější postava v dějinách české fotografie. Má za sebou přes 400 výstav po celém světě. Jeho fotografie najdeme v největších a nejdůležitějších světových sbírkách. Jen v jeho díle najdete pravou podobu Jana Saudka, toho Jana Saudka, který dokáže během pěti minut říct dvě zcela protichůdné věty a pro každou z nich se snad i servat. Jako by pravda – jak už to tak bývá – ležela někde uprostřed.
1950: Dostává svou první fotokameru: Kodak Baby Brownie. Je skvělá a pracoval by s ní dále, ale zvláštní formát filmů do ní se už nevyrábí.
1951: Aranžuje a pak koloruje svoji první fotografii. Rodinný lékař, kterému to matka rozpačitě ukazuje, říká bez rozpaků, že je to beznadějně špatné, kýčovité a zastaralé. Mladý Saudek tomu věří a hned přestává (po létech ten obrázek znovu nalézá: je krásný, jako je krásný čas mladosti!).
1959: Pořizuje si první skutečný fotoaparát. Flexaret 6x6. Pracuje s ním dodnes. Začíná také kreslit a malovat.
1963: Navždy ho ovlivní katalog k fotografické výstavě „Family of Man“ (Edward Steichen). Vysní si vyfotografovat lidskou rodinu. Hymnus na otcovství, mateřství a dětství, a samozřejmě milenectví, který vytváří během 60. a 70.let, kdy fotografuje převážně sebe a svou vlastní rodinu, má hloubku vrcholného citového prožitku a je nejvýš upřímný. Zvláštní roli tu hraje kouzlo vzniku života. Není pochyb, že právě tyto na první pohled zcela prosté černobílé, „rodinné“ obrázky, ze samých počátků Saudkovy tvorby patří k tomu nejcennějšímu, co kdy vytvořil.
1972: Nachází svou Zeď – ale ještě si neuvědomuje, jak důležitý milník v jeho kariéře to je. Zeď sklepního bytu jednoho starého pražského žižkovského domu, oprýskaná, se stopami vlhkých skvrn a okno, které nikam nevede. Tam se nedobrovolně ocitl po jednom svém rozvodu. A toto se stalo jevištěm jeho fotografického příběhu.
1981: V Miláně vychází jeho první monografie Il teatro de la vita.
1983: Po letech práce v továrně se stává fotografem na volné noze a plně se věnuje vlastní tvorbě.
1990: Když v závěru roku 1990 ministr kultury Francie předával prestižní titul Le Chevalier des Arts et des Letters (Rytíř umění a písemnictví) současně Čechovi Janu Saudkovi a Američanovi Joel-Peter Witkinovi, ve světovém tisku se psalo o dvou uctívaných a zároveň proklínaných fotografech naší doby, kteří nám svým kontroverzním dílem pomáhají pochopit složitost světa i sama sebe.Režisér Jérôme de Missolz o něm natáčí film „Jan Saudek – fotograf český“.
Přijďte objevit svět Jana Saudka na výstavě Emotivní, která oslavuje jeho 90. narozeniny v České Galerii Moderního Umění od 6. května do 1. června 2025.
Výstava se koná od 6. května do 1. června 2025.
Výstava se koná v České Galerii Moderního Umění.
Výstava slaví 90. narozeniny Jana Saudka a prezentuje unikátní tvorbu tohoto umělce.
Na výstavě lze vidět unikátní fotografické dílo Jana Saudka, které reflektuje různé aspekty jeho tvorby a života.
Jan Saudek je považován za provokativní postavu v historii české fotografie, s více než 400 výstavami po celém světě.
Typickým motivem jsou černobílé rodinné obrázky symbolizující životní cyklus a kouzlo vzniku života.
V roce 1990 obdržel ocenění Le Chevalier des Arts et des Letters (Rytíř umění a písemnictví) od francouzského ministra kultury.
Svou první fotokameru, model Kodak Baby Brownie, dostal v roce 1950.
V roce 1983 se Saudek stal fotografem na volné noze a plně se věnoval vlastní tvorbě.
Film s názvem 'Jan Saudek - fotograf český' natočil režisér Jérôme de Missolz.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.