Otrokovice

Pro druhé největší město východní Moravy na soutoku Moravy a Dřevnice se za první republiky používal neoficiální název Baťov. Koncern Baťa tu vybudoval pobočky, městem prochází Baťův plavební kanál a stojí tu i letiště, kde roku 1932 zahynul tvůrce světového obchodního impéria Tomáš Baťa.

Oblíbené ve městě

Otrokovice se nejmenují podle otroků

Název města se zřejmě odvozuje od slova otroče, což mohl být nedospělý chlapec, který neměl rozhodovací právo a byl tak oddělen „od roku“, rokování. Jisté je, že první písemnou zmínku o Otrokovicích obsahuje listina olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka v roce 1141. Kromě barokního kostela sv. Michaela archanděla upoutává pozornost moderní kostel sv. Vojtěcha a Společenský dům. Vznikl roku 1936 podle plánu Vladimíra Karfíka, autora slavné zlínské Jednadvacítky, a jeho slavnostního otevření se zúčastnil prezident Edvard Beneš.
 

Bahňák nebo Baťov?

Otrokovické čtvrti Bahňák se dosud říká Baťov. Právě tady totiž v roce 1930 začala vznikat moderní průmyslová čtvrť plná zeleně s pobočkou zlínského koncernu Baťa. Podmáčený terén se tehdy originálně zvýšil splavováním zeminy z kopce Tresný na protějším břehu řeky Moravy proudem vody dřevěným korytem až na místo stavby. V roce 1938 byl do provozu uveden Baťův plavební kanál, který ústil v přístavu v areálu továrny, další projekty ale zpomalila nebo zastavila válka.
 

Sport, cyklistika a plavební kanál

Otrokovice leží na rozhraní tří regionů, Valašska, Slovácka a Hané. Na severním okraji města se rozkládá rekreační oblast Štěrkoviště, do Zlína se snadno dostanete po cyklostezce vedoucí po břehu Dřevnice. Ta v Otrokovicích navazuje na populární cyklotrasu podél Baťova kanálu, po které se dá dojet až do Hodonína. Za vidění stojí muzeum se stálou výstavou modelů motocyklů Harley Davidson, o vaše sportovní vyžití se postará areál Baťov.

Turistická informační centra


Akce ve městě Otrokovice

Světový den záchrany života

Navštivte s námi Výjezdovou základnu Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje v Otrokovicích a poznejte, kde evropské fondy pomáhají.
Otrokovice, Zlínský kraj

Otrokovické svahy – 8. ročník veřejného závodu v přespolním běhu

Otrokovické svahy je běžecký cross country závod po svazích pohoří Chřiby v okolí Otrokovic.
Otrokovice, Zlínský kraj

Aktivity ve městě Otrokovice

Střelnice Guncenter v Otrokovicích u Zlína

Momentálně zřejmě nejnovější a nejmodernější krytá 150 m dlouhá střelnice v ČR. Zážitková střelba, kurzy pro získání zbrojního průkazu, výuka ve střelbě, široká nabídka služeb v oblasti zbraní, střeliva a příslušenství.
Otrokovice, Zlínský kraj

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na podmáčeném pozemku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo "město".
Otrokovice, Zlínský kraj

Muzeum strojů značky Harley-Davidson – největší sbírka ve Střední Evropě

Muzeum se stálou výstavou modelů motocyklů Harley Davidson a dalších exponátů z historie motorismu Ameriky naleznete v Otrokovicích.
Otrokovice, Zlínský kraj

Cyklostezka Otrokovice – Zlín

V rámci páteřní trasy Zlín – Otrokovice vznikl téměř tři kilometry dlouhý úsek vedený po levém břehu řeky Dřevnice. Asfaltová stezka pro pěší a cyklisty vede po hrázi, využívat ji mohou jak cykloturisté, tak i pravidelně dojíždějící na kole.
Otrokovice, Zlínský kraj

Sportovní areál Baťov v Otrokovicích

Moderní sportoviště se skvěle vybaveným welless centrem, kam jezdí načerpat nové síly i fotbalové reprezentace nejen z České republiky.
Otrokovice, Zlínský kraj

Moderní kostel sv. Vojtěch v Otrokovicích

Moderní kostel byl zbudovaný v letech 1992 až 1995 podle plánů architekta Mojmíra Korvase.
Otrokovice, Zlínský kraj

Rekreační oblast Štěrkoviště v Otrokovicích

Rekreační oblast Štěrkoviště v Otrokovicích nabízí koupaliště pro sportovní vyžití. Jedná se o bývalý štěrkopískový lom, který vznikl ve 40. a 50. letech minulého století.
Otrokovice, Zlínský kraj

Karfíkova skluzavka v Otrokovicích

Skluzavka architekta Vladimíra Karfíka ve tvaru dámského střevíce je chloubou otrokovického koupaliště.
Otrokovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Otrokovice

Ubytovna Morava Otrokovice

Ubytovna v Otrokovicích, která v nedávné době prošla kompletní rekonstrukcí, disponuje 140 lůžky v 70 dvoulůžkových pokojích. V podkroví můžete nalézt 5 apartmánů. Je zde wifi připojení a možnost využití bezplatného parkování pro ubytované hosty.
Otrokovice, Zlínský kraj

Společenský dům v Otrokovicích

Budova vznikla před více než 80 lety jako centrum zábavy pro zaměstnance Baťových závodů. Architektem budovy byl Vladimír Karfík. Provoz budovy byl zahájen v roce 1936. V současné době v budově sídlí Hotel Baťov.
Otrokovice, Zlínský kraj

Abrahámova polévkárna

Vegetariánská restaurace s příjemnou atmosférou nabízí každý pracovní den tři polévky a dvě hlavní jídla, zeleninový salát či oblíbený Abrahamburger. Kromě výborné kávy si zákazníci mohou dát i zdravou variantu, ajurvédskou nebo zelenou kávu, domácí zákusky, limonády a pomazánky.
Otrokovice, Zlínský kraj

Penzion Morava Otrokovice

Ubytování v moderních pokojích s tříhvězdičkovým standardem v Otrokovicích.
Otrokovice, Zlínský kraj

Ubytovací komplex Morava

Jedinečný komplex nabízí svým klientům pohodlí a klid ve třech ubytovacích úrovních. Otevřený je zde penzion a ubytovna, od listopadu 2014 k dispozici také hotel. Jedná se o zařízení nová, v případě ubytovny zcela rekonstruovaná.
Otrokovice, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Zlínsko – Luhačovicko


Výlet do Luhačovic za skladatelem Leošem Janáčkem a dvěma Kamilami

Leoš Janáček (3. července 1854 Hukvaldy – 12. srpna 1928 Moravská Ostrava), jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české a světové moderní hudby. Přestože patří do generace české hudební moderny, je jeho styl velmi osobitý a originální. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska. Miloval moravské lázně Luhačovice podobně jako Goethe svoje Mariánské Lázně. Malebné lázeňské městečko v údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých minerálních pramenů navštívil poprvé roku 1886 na pozvání strýce Jana Janáčka, faráře ze Vnorov, a od roku 1903 sem jezdíval pravidelně.

Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Pěšky, na běžkách i na kolech, s piknikem anebo jen tak: na hrad Lukov v lesích Hostýnských vrchů se můžete vydat kdykoliv. Venkovní prostory jsou přístupné díky samoobslužné pokladně celý rok, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít, a ještě vám ukážeme pár zajímavostí v nejbližším okolí: třeba Valdštejnův dub, skály zvané Králky anebo rybník Bezedník, kde prý dodnes žije vodník.
na Lukov po celý rok, Výpravy za kuriozitami

Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.
Vizovice, Cesty krajinou