ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Manětín – historie rodu Lažanských
Zámek Manětín, kudy z nudy
Památky

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Již při vstupu do zámku návštěvníka ohromí hlaví schodiště zdobené alegorickými sochami čtyř živlů (Země, Voda, Oheň, Vzduch) od Štěpána Borovce. Rodinnou galerii Lažanských, zejména portréty posledních čtyř generací majitelů a jejich potomků, zhlédnete v malém hraběnčině salónku. V loveckém pokoji jsou vystaveny střelné zbraně z poloviny 19. století. K vidění je rovněž i původní barokní mobiliář s loveckými motivy. Zámecká knihovna patří do rozsáhlého fondu knižních sbírek pod správou Knihovny Národního muzea. Je instalována v původním mobiliáři, osmi dubových prosklenných skříních. Čítá více než pět tisíc svazků a svědčí o širokém zájmu šlechty v 18. – 20. století.

Na západní straně je zámek spojen krytou chodbou s oratoří kostela sv. Jana Křtitele, kterou obyvatelé zámku chodili na bohoslužby. Chodba je vyzdobena portréty příbuzných a známých rodiny Lažanských. Rodová galerie dává nahlédnout do způsobu života šlechty a dobové módy. V roce 1959 byla na zámku otevřena expozice místního muzea. Vlastivědné muzeum se koncem 70. let stalo součástí okresního muzea v Mariánské Týnici, jeho expozice se postupně doplňovala a rozšiřovala.


Z historie zámku

Ddnešní barokní podobě panského sídla předcházela středověká tvrz, situovaná v severozápadním nároží dnešního objektu. Hrobčičtí, kteří manětínské panství získali od Švamberků v roce 1560, na rozdíl od předchozích vlastníků v Manětíně i sídlili. Město se tak stalo centrem samostatného panství. Za Jeronýma ml. Hrobčického z Hrobčic, krátce před rokem 1600, byla tvrz rozšířena a přestavěna na zámek. Po neklidném období třicetileté války došlo po roce 1670 za Karla Maxmiliána Lažanského (1658-1695) ke stavebním úpravám.

Dále následuje již vrcholně barokní přestavba, ke které došlo za Václava Josefa Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely po velkém požáru v roce 1712. Podle posledních stavebně-historických průzkumů byl architektem, jemuž Manětín vděčí za barokní podobu zámku, kostela i urbanistickou koncepci náměstí, Tomáš Hafenecker (1669-1730). Zámek byl oproti dosavadnímu stavu výrazně rozšířen. Zámek byl po roce 1945 jako konfiskát přidělen Státním statkům a lesům. Stal se sídlem ředitelství lesního závodu, byly zde i byty jeho zaměstnanců. V roce 1988 převzalo budovu zámku pod svou správu okresní muzeum a zahájilo její obnovu. 1. ledna 2002 byl manětínský zámek s areálem parku prohlášen Národní kulturní památkou. V současné době je v péči plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu.
 

Unikátní zámecká oranžerie

V roce 2019 se přistoupilo k celkové obnově zámecké oranžerie. Torzo skleníku umístěného ve francouzské zahradě v levé části před hlavní zámeckou budovou se podařilo v roce 1997 vykoupit zpět k areálu zámku. Na jaře 2019 probíhal rozsáhlý archeologický průzkum, který potvrdil několik fází využívání skleníku a zejména systémy vytápění. Z vedut a starších fotografií je zaznamenáno vícero podob zámecké oranžerie. Při celkové obnově se přistoupilo na podobu z počátku 18. století. V souvislosti i s faktem, že se zachovala malá část střešní konstrukce při domu zahradníka.

Zámek Manětín

Aktuality

Koleda pro Štědrušku

Přijďte společně s námi zahájit vánoční čas.
Manětín, Plzeňský kraj

Mix Music Fest Štědrá

Přidejte se k nejočekávanější akci roku na zámku ve Štědré.
Štědrá, Karlovarský kraj

Národní technické muzeum za 80 Kč – Mezinárodní den muzeí a galerií

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč. Jedním z nich je i Mezinárodní den muzeí a galerií 18. května.
Plasy, Plzeňský kraj

Alice Marková – Propojení

Výstava malířských prací Alice Markové, studentky Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, bude slavnostně zahájena ve středu 30. října od 17 hodin, na vernisáži vystoupí Trio Kix. Výstava bude k vidění v malé výstavní síni Hospitium do 10. 1. 2025.
Kralovice, Plzeňský kraj

Novoroční výstup na Třebouňský vrch 2025

Jednou z tradičních akcí toužimských turistů je Novoroční výstup na 824 m vysoký Třebouňský vrch, který je dominantou regionu Toužimska.
Toužim, Karlovarský kraj

Za mineralogickými poklady Valče – exkurze

Vycházka za mineralogickými poklady Valče.
Valeč, Karlovarský kraj

Cesty české vědy – vernisáž

Na výstavě ukazujeme příběhy přírodovědného poznání zasazené do míst, kde se odehrávaly. Nahlédněte do nich skrze dvanáct zastavení, jež ukrývají příběhy z dějin geografie, botaniky, geologie, astronomie genetiky či naturfilosofie.
Valeč, Karlovarský kraj

Zimní prohlídky zámku Valeč

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor je otevřený návštěvníkům i v listopadu a prosinci. Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text (vratná kauce 100 Kč) a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu.
Valeč, Karlovarský kraj

Zámecká zahrada a anglický park v Manětíně

K zámecké budově v Manětíně přiléhá zahrada, doložená již roku 1604 v dědickém řízení po zemřelém Jeronýmu Hrobčickém z Hrobčic. Počátkem 19. století byl v prostoru jižně od Manětínského potoka upraven park v anglickém přírodně-krajinářském stylu.
Manětín, Plzeňský kraj

Sousoší Nejsvětější Trojice v Manětíně

Město Manětín a jeho okolí charakterizuje bohatá sochařská výzdoba z let 1680-1780. Dochovaný je soubor více než 30 barokních soch a sousoší. Celému náměstí v Manětíně dominuje především sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1719.
Manětín, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně

Dominantou západní strany manětínského náměstí je Kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně. Jeho existence je doložena již k roku 1182. Kostel je spojen s manětinským zámkem spojovací chodbou vedoucí do oratoře kostela.
Manětín, Plzeňský kraj

Hřbitovní kostel sv. Barbory v Manětíně

Raně barokní hřbitovní kostel sv. Barbory v Manětíně byl vystavěn v roce 1607 na místě gotického předchůdce. Architektem současné stavby byl Jean Baptista Mathey.
Manětín, Plzeňský kraj

Vyhlídka na Chlumské hoře

Vydejte se na vrchol Chlumské hory (650 m.n.m) nedaleko Manětína, kde roste vzácný strom Jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světe! Sama stolová hora je sopečného původu – na vrcholu jejího jihovýchodního výběžku najdete talířovou prohlubeň, bývalý sopečný kráter.
Manětín, Plzeňský kraj

Přírodní park Manětínská

Přírodní park Manětínská se nachází mezi městem Manětín a vesnicí Úněšov. Tvoří ho rozsáhlý lesní komplex Lomské vrchoviny s několika menšími rybníky a prameništi potoků Třemošenského, Černého, Zlatého, Pstružného, Malého, Dubiny, Kačiny a potoků Chladná a Veska.
Manětín, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov Nečtiny

Židovský hřbitov Nečtiny pochází z druhé poloviny 17. století.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Moštárna U Hrušků v Manětíně – Stvolenská moštárna

V rodinné moštárně na farmě U Hrušků v malé vesničce Stvolny u Manětína a Rabštejna nad Střelou na severním Plzeňsku se vyrábí lahodný Stvolenský mošt. Nápoj není nijak upravován a na farmě dbají na zachování přírodního původu tohoto blahodárného nápoje bez chemie a sladidel.
Manětín, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Manětín

V areálu manětínského zámku je vám k dispozici restaurace s možností pořádání svateb, večírků i rautů. Pro zájezdy je možné zajistit prohlídku zámku.
Manětín, Plzeňský kraj

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

V Pizzerii „Na náměstí“ v Manětíně se můžete kromě profesionálně vyškoleného personálu těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.
Manětín, Plzeňský kraj

Penzion U svaté Barbory Manětín

Nově zrekonstruovaný Penzion U svaté Barbory stojí na klidném místě v obci Manětín s přilehlou loukou a potokem. Můžete se nejen ubytovat, ale třeba i využít sportovních možností okolí ze sedla kola nebo při hraní míčových her.
Manětín, Plzeňský kraj

Podviniční mlýn

Nevíte, kde strávit dovolenou nebo víkendový pobyt? Ubytování v klidném a atraktivním prostředí pro rodiny s dětmi, páry i jednotlivce.
Manětín, Plzeňský kraj

Dům u řeky – Tauhaus v Manětíně

Citlivě zrekonstruovaný objekt s důrazem na ekologii nabízí ubytování v nevšedním duchu, avšak v tradičním provedení. Stylem se vracíme o sto let zpět, mimořádnou kvalitou zůstáváme v současnosti.
Manětín, Plzeňský kraj

Penzion u Laury

V Rabštejně nad Střelou nedaleko Manětína se můžete ubytovat v Penzionu u Laury, kde vám bude k dispozici i restaurace pro chvíle posezení a odpočinku.
Manětín, Plzeňský kraj

Malý penzion Baráček

Malý rodinný penzion se nachází na severu Plzeňského kraje v malé vesničce Pláně. Nabízí příjemné ubytování v hraniční oblasti absolutní tmy a uprostřed nádherné přírody Manětínska a Rabštejnska.
Pláně, Plzeňský kraj

Chalupa Pláně

Chalupa pro nenáročné v klidné obci Pláně.
Pláně, Plzeňský kraj