Jihoamerickou džunglí i horami se společně s tradiční hudbou bolivijských a peruánských indiánů rozezněla ke chvále Boha a Panny Marie i díla J. Brentnera, D. Zipoliho či M. Schmida. Táž hudba opěvující Stvořitele a Matku Boží zněla v barokních chrámech a vesnických kostelících na Moravě.
COLLEGIUM MARIANUM
Jana Semerádová – flauto traverso, zobcové flétny / Vojtěch Semerád – barokní housle a viola, zpěv, perkuse / Jiří Sycha – barokní housle, charango, zpěv / Marcel Comendant – cimbál, perkuse / Ján Prievozník – violon
Collegium Marianum
Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům.
Soubor působí pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové, která zároveň hostuje jako sólistka u významných evropských orchestrů. Badatelská činnost Jany Semerádové, stejně jako její studium barokní gestiky, deklamace a tance umožnily rozšířit umělecký profil souboru od čistě hudebního zaměření k propojení s barokním tancem a divadlem a jsou také předpokladem nevšedních dramaturgií souboru s řadou novodobých premiér děl hudební historie.
Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými dirigenty, sólisty, režiséry či choreografy, jako jsou Andrew Parrott, Hana Blažíková, Damien Guillon, Peter Kooij, Sergio Azzolini, François Fernandez, Simona Houda-Šaturová, Benjamin Lazar, Jean-Denis Monory či Gudrun Skamletz.
Významná je též spolupráce s loutkovým divadelním souborem Buchty a loutky, se kterým Collegium Marianum uvádí originální projekty (loutková opera Calisto nebo inscenace Händlovy pastorální opery Acis and Galatea).
Soubor Collegium Marianum se těší uznání zahraniční i české odborné kritiky a pravidelně natáčí pro Českou televizi, Český rozhlas a zahraniční rozhlasové stanice.
Vystoupení souboru na festivalech a prestižních pódiích jako například Utrecht Oude Muziek Festival, Musikfestspiele Potsdam, Händel-Festspiele Halle, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Festival de Sablé, Klang Vokal Dortmund, Palau Música Barcelona, Pražské jaro, Svatováclavský hudební festival a Concentus Moraviae byla přijata s velkým úspěchem.
V roce 2008 soubor zahájil úspěšnou spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, které v rámci řady „Hudba Prahy 18. století“ vydalo již osm jeho nahrávek s hudbou známých i méně známých skladatelů jako jsou J. D. Zelenka, F. Jiránek, J. J. I. Brentner či J. A. Sehling. Ansámbl se také podílel na vzniku profilového CD sopranistky Simony Houda-Šaturové Gloria a na vydání DVD Maddalena ai piedi di Cristo.
V roce 2010 se Collegium Marianum stalo nositelem ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby udělovaného českou sekcí Mezinárodní hudební rady UNESCO.
Od roku 2001 Collegium Marianum pořádá koncertní cyklus Barokní podvečery. Svou tematicky zaměřenou dramaturgií a úzkým propojením s historickými prostorami starobylé Prahy představují Barokní podvečery ojedinělý projekt nejen v českém, ale mezinárodním kontextu. Collegium Marianum je rezidenčním souborem mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby a Svatováclavského hudebního festivalu.
Program:
Anonym: Hanaq pachap cussicuinin (procesní hymnus k P. Marii, text Juan Pérez de Bocanegra, Ritual formulario, 1631)
P. K. G. Hirschmentzel: Moravica (Orpheus pro rusticis, 1698)
P. K. G. Hirschmentzel: Bohemicus saltus (Orpheus pro civibus, 1698)
Šla panenka smutně (Sborník hanáckých tanců pro klavichord, ca 1700)
Anonym / Jan Antonín Losy z Losinthalu?: Aria Hannaco
G. P. Telemann: Hanaquoise
J. J. I. Brentner: Concerto da camera in D minor
Anonym / D. Zipoli?: Zuipaqui / Ad Mariam
J. J. I. Brentner: Boureé, Capriccio
Vyletěla holubička ze skály
M. Schmid: Pastoreta Ychepe Flauta
Taye jueves Santo
G. P. Telemann: Hanasky (ze Suity E dur, TWV 55:E1)
Tři peruánské písně
F. Sušil: Moravské národní písně (Na Svatém Kopečku / Když jsem já šel na Svatý Kopeček)
Anonym : Cachua Serranita
Délka koncertu: 70 minut