Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Společenské akce v celé ČR.
Návštěvníci budou moci nahlédnout do těchto významných reprezentačních prostor i při příležitosti oslav státních svátků, a to 5. července, kdy si připomeneme Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje a 6. července v Den upálení mistra Jana Husa.
Komentované prohlídky budou probíhat od 9 do 17 hodin.
Lichtenštejnský palác, jehož historie sahá až do poloviny 16. století, je jednou z dominant pražské Kampy. V současnosti je v majetku Úřadu vlády ČR, který jej využívá k reprezentačním účelům, k pořádání významných konferencí i dalších akcí a také k ubytovávání vzácných návštěv. V minulosti tu tak při návštěvě Prahy pobývali například španělský král Juan Carlos či britská královna Alžběta II. Kromě impozantních salónů a vzácného mobiliáře si budou moci návštěvníci prohlédnout i zajímavou výstavu protokolárních darů předsedy vlády, které si český premiér Andrej Babiš přivezl ze svých zahraničních cest.
Upozorňujeme návštěvníky, že vzhledem k nastaveným hygienickým pravidlům, bude vstup do Lichtenštejnského paláce podmíněn použitím respirátoru či obdobných prostředků využívaných k ochraně dýchacích cest naplňujících minimálně všechny technické podmínky a požadavky, včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem. Limit počtu návštěvníků je stanoven na 10 osob pro jednu komentovanou prohlídku.
Termín:
3. července 2021
5. – 6. července 2021
Místo:
U Sovových mlýnů 506/4, Praha 1
Program:
9.00 – zahájení dne otevřených dveří
16.00 – zahájení poslední komentované prohlídky
17.00 – ukončení dne otevřených dveří
Z historie paláce
Autorem projektu byl zřejmě architekt Giovanni B. Alliprandi. Původní podobu paláce ukazuje několik rytin, kreseb a panoramatických pohledů, z nichž dokumentačně nejcennější pochází od Ludvíka Kohla z roku 1793.
V 18. století změnil palác několikrát majitele. Za 24 000 zlatých prodal roku 1726 Jan František hrabě z Kaiserštejna palazzetto i se zahradou Ferdinandu Adamu Kustošovi ze Zubřího. Palác tehdy obsahoval osmnáct panských pokojů, dalších sedm pokojů pro služebnictvo a tři stáje pro dvaadvacet koní.
V roce 1741 získala palác Barbora Krakovská z Kolovrat, jejíž rod vlastnil palác téměř století. Roku 1831 ho František Antonín hrabě Kolovrat Libštejnský prodal za 27 000 zlatých kop míšeňských generálovi Janu Josefovi knížeti z Lichtenštejna. Ten dal snést obě věže se střešními altány a nad portál umístil svůj erb.
Roku 1864 koupil palác mlynář František Odkolek. Nový majitel zvýšil stavbu o druhé patro podle projektu stavitele Karla Srnce a teprve tehdy dostal palác dnešní podobu. Barokní průčelí byla nahrazena klasicistními, zůstal jen vstupní portál se sloupovou architekturou a balkonem s balustrádou. Také interiéry paláce pocházejí z této přestavby; jen některé původní segmentové klenby se dochovaly v chodbě při západní straně nádvoří.
Od roku 1897 patřil palác Obci pražské, která ho využívala k různým úředním účelům, přičemž provedla řadu úprav. V letech 1941–1942 byla odstraněna ohradní zeď zahrady, která se po druhé světové válce proměnila ve veřejný park.
V letech 1979–1991 byl palác upravován podle projektu architekta Kamila Fuchse pro potřeby předsednictva vlády. Jeho prostory se rozšířily o jedno podzemní podlaží a obvodové zdi byly zabezpečeny proti hrozícímu se sesutí do Vltavy. Ničivé povodně v roce 2002 měly za následek devastaci přízemních prostor a palác čekala nová nákladná rekonstrukce.