ÚvodKalendář akcíVýstavyÉntomos: Hulačová – Keresztes – Janoušek

Datum začátku akce: 21.11.2018.

Doba trvání akce: "21. listopad 2018 10:00 – 3. březen 2019 18:00".

Výstavy

Éntomos: Hulačová – Keresztes – Janoušek

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Výstava představí dvě mladé sochařky, vycházející středoevropské hvězdy: českou umělkyni Annu Hulačovou a její maďarskou vrstevnici Zsófii Keresztes. Obě navazují na surrealistické tendence, které vyvrcholily ve třicátých letech 20. století.
Proto si zvolily jako „hosta“ Františka Janouška (1890–1943), významného českého surrealistu. Ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy se nachází jeho ilustrace k Maeterlinckově knize Život včel z roku 1935. Název výstavy odkazuje k řeckému pojmu „éntomos“, ze kterého později vzniklo označení pro hmyz „éntoma“. Obě autorky vidí v dnešní ekologické krizi, kdy vymírají včely a ostatní hmyz, předzvěst lidské katastrofy. Zsófie Keresztes pracuje s tématy sebe-požírání a Anna Hulačová se zabývá symbiózou člověka a hmyzu. Éntomos je jejich první společnou výstavou.

Název výstavy odkazuje k původnímu starořeckému pojmu „éntomos“, jehož latinský význam „insectum“ byl poprvé zmíněný ve spise Plinia staršího Kapitoly o přírodě. Plinius volně navazuje na Aristotela, přičemž tomu šlo o zkoumání jednoty duše u „rozkrojeného hmyzu“, který žije dále, i když jej rozdělíme na části. Éntomos znamená v doslovném překladu původního starořeckého významu slova „rozdělený na části“, nebo v plurálu dokonce „oběti nabízené bohům“.

Zsófia Keresztes spolu s Annou Hulačovou vytvořily do ústřední místnosti výstavy novou instalaci připomínající známý triptych Zahrada pozemských rozkoší (1503–1504) od Hieronyma Bosche, kterého surrealisté považovali za jednoho ze svých předchůdců. Těla v podání Zsófie Keresztes požírají sebe sama.

Určitá religióznost je obsažena i v díle Anny Hulačové. Před dvěma lety pracovala s lipovým dřevem a včelími plástvemi, v současné sobě vytváří sochy z betonu a doplňuje je kresbou tužkou. Syrový materiál zjemňuje a ilustruje. Jak o svých plastikách říká: „Převládá v nich vnitřní rozpor, který se projevuje materiálovým kontrastem protikladů vlhkého/suchého, plošného/plastického, historického/ futuristického, něžného/brutálního.“ Tváře imaginárních postav Hulačové obvykle zakrývají masky. V tělech organismů, jejichž forma se transformuje do lidské, hmyzí nebo rostlinné podoby, se nacházejí dutiny, v nichž žije organická substance: „Je to prvotní vrstva života ztělesňující přírodu, základní esence uvnitř jejich těl. Asi jako duše, neuchopitelný element, který může být nějakým prapůvodně tvarovým DNA kódem,“ shrnuje svou aktuální tvorbu Anna Hulačová.

Autorky se vzájemně doplňují – tvorba Anny Hulačové je zemitější, v barvě střídmější, často monochromatická a volbou materiálu silně navázaná na přírodu (dřevo, včelí plástve, písek). Hulačová vychází z klasické figurální tradice. Oproti tomu východisko maďarské umělkyně Keresztes pochází z virtuální reality a volí pastelově laděnou různorodou barevnost skleněných mozaik. Těmi potahuje jako kůží své amorfní tvory, androgynní avatary, jejichž růžové tělo tvoří odlehčený extrudovaný polystyren. Avataři se zjevují jako bojovníci oživlí v reálném světě. Ne náhodou je jejich název odvozen z hinduistického pojmu „avatár“ nesoucí v sobě význam pozemského vtělení duchovní bytosti. Postavy Hulačové pocházejí ze světa reálného. Teprve zde se transformují do různých podob.

Zsófia Keresztes pracuje s tématy virtuálního kanibalismu. Anna Hulačová se prvotně zabývá přírodní symbiózou člověka a hmyzu. Ta se v důsledku ekologických změn zvrhla v „sebe-požírání“ lidstva. Kurátorský projekt Éntomos je první společnou výstavou, na níž se obě umělkyně poprvé osobně setkávají.

Anna Hulačová (* 1984 v Sušici, Československo) je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, kde studovala v letech 2006–2012. V roce 2016 byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého a o rok později získala cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2016. Své práce nedávno prezentovala na Baltic Triennial ve Vilniusu, v Palais de Tokyo v Paříži, na samostatné výstavě v Londýně (Kunstraum Gallery) a v současné době vystavuje v pařížské Fondation Louis Vuitton.

Její převážně figurativní práce ztělesňují zcela osobitou estetiku, v níž jsou rozvolněny hranice mezi minulostí a budoucností, kde se surrealistické prvky snoubí s post-internetovými digitálními tisky. Kombinování přírodních a průmyslových materiálů v jejím díle značí záměrnou nejednoznačnost charakterizovanou protikladnými technikami a tématy, které vycházejí z určitého pokusu o smíření: jak nově definovat význam figurálního sochařství.

Zsófia Keresztes (* 1985 v Budapešti, Maďarsko) je absolventkou Maďarské univerzity výtvarných umění v Budapešti, kde studovala v letech 2004–2010. V roce 2017 získala Zsófia Keresztes cenu Esterházy Art Award. Nedávno otevřela svou samostatnou výstavu ve Vídni (Gianni Manhattan). V Praze vystavuje potřetí (Karlin Studios, Meetfactory, UPM).

Tvorba Zsófie Keresztes připomíná totemy, fontány nebo pomníky cizím božstvům. Zsófii Keresztes zajímá, nakolik mohou digitální avataři infikovat realitu a nakolik se digitální postava může zjevit v reálném světě. Jejich tělesné schránky lze interpretovat jako nepřátele i spojence zároveň, kteří se vzájemně pohlcují nebo podléhají sebedestrukci a posléze získávají novou podobu

Aktuality

Zimní plavby Pražskými Benátkami

Svařené víno, praskající dřevo, zimní hladina, labutě… to je zima v Pražských Benátkách. Užijte si plavbu po Vltavě s nejhezčím výhledem na Karlův most a panorama Hradčan. I v největších mrazech vás zahřejí kamínka, tak zvaný lodní bubínek, a svařené víno, které obdržíte v rámci lodního lístku.
Praha 1, Praha

Lampář na Karlově mostě

Stejně jako v minulých letech máte opět možnost v předvánočním čase potkat na Karlově mostě lampáře, který bude rozsvěcet plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Každý den od neděle 1. prosince do soboty 23. prosince.
Praha 1, Praha

Rychlovka na Karlově mostě a bojovka na Kampě

Zlaťáky a drahokamy v průběhu celé trasy. 1. část společná na Karlově mostě, 2. část – bojovka v terénu s mapou na Kampě.
Praha 1, Praha

Divadlo Lucie Bílé – Třináct u stolu

Divadlo Lucie Bílé uvádí novou komedii se Simonou Stašovou a Miroslavem Etzlerem v hlavních rolích.
Praha 1, Praha

Divadlo Lucie Bílé – Dnes večer ovuluji

Fantastická one woman show, která baví i nutí k zamyšlení, v podání Ivy Pazderkové.
Praha 1, Praha

Divadlo Lucie Bílé – Dokonalá svatba

Situační komedie britského dramatika Robina Hawdona o tom, že každé svatbě předchází "noc před svatbou" a tahle zvláštní noc může ještě všechno změnit.
Praha 1, Praha

Divadlo Lucie Bílé – Sladké neřesti

Aneb když ty, tak já taky. Nová pikantní komedie Divadla Lucie Bílé.
Praha 1, Praha

Divadlo Lucie Bílé – Třináct u stolu

Divadlo Lucie Bílé uvádí novou komedii se Simonou Stašovou a Miroslavem Etzlerem v hlavních rolích.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci

Prostor je tvořen hlavním propojeným ateliérem (interaktivní zónou) s čítárnou odborné literatury (relaxační „chill-out“ zónou) a nyní nově také fotografickým ateliérem s temnou komorou a příruční knihovnou, zaměřenou na fotografii, film, divadlo i nová média, a dále malířským ateliérem.
Praha 1, Praha

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.
Praha 1, Praha

Artbanka Museum of Young Art

Nově otevřené muzeum v centru Prahy představující to nejlepší a nejprovokativnější ze současného mladého umění v prostoru velkolepého barokního prostoru paláce Colloredo-Mansfeld.
Praha 1, Praha

Pamětní deska Johanna Keplera

Slavný německý astronom, astrolog a matematik Johannes Kepler pobýval pět let v Praze. Na domě, kde bydlel, se nachází pamětní deska.
Praha 1, Praha

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!
Praha 1, Praha

Zlatý Strom Bar

Zlatý strom u Karlova mostu je již přes 30 let významným pojmem nočního života v Praze. Po kompletní rekonstrukci zde místo slavného hudebního klubu vznikl Bar, který staví na nezapomenutelném zážitku s momenty překvapení, tajemství a úžasu.
Praha 1, Praha

Venkovní úniková hra Tajemství iluminátů

Vyzkoušejte tajemnou outdoorovou únikovku v kulisách stověžaté Prahy. Pojďte vyřešit skutečnou záhadu a odhalte tajemství Starého Města pomocí zajímavých gadgetů, nástrojů a metod.
Praha 1, Praha

Kostel Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě

Kostel Nejsvětějšího Salvátora je součástí areálu Klementina. Byl založen roku 1578 a postupně vystavěn jako trojlodní stavba s kupolí, s tribunami a dvěma věžemi za účasti Karla Luraga, Františka Carattiho a Františka Maxmiliána Kaňky.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

The Prague Beer Museum – ochutnávky speciálních piv v Praze

V Praze je možné navštívit pivní par The Prague Beer Museum neboli Pražské muzeum piva. Klasický interiér pivního baru nabízí přátelskou a neformální atmosféru. K dispozici je hostům 80 míst k sezení, více než 30 míst ke stání a v létě pak zahrádka.
Praha 1, Praha

Restaurace Tři Grácie

Tři Grácie jsou historickou vinárnou, vinná karta restaurace nabízí celou řadu příjemných zážitků v podobě vín z Chateau Valtice.
Praha, Praha

The Mozart Prague

Hotel The Mozart Prague je bývalou rezidencí hraběte Karla Pachty a kdysi v něm při svém pobytu ve městě přespával Mozart; palác se pyšní nádhernými nástěnnými malbami, klenutými stropy, sochami a krby.
Praha 1, Praha

MeatEater steak & wine – dining restaurace v The Mozart Prague

V hotelu The Mozart Prague byla otevřena nová fine dining restaurace MeatEater zaměřená na maso. Zaměřuje se na přípravu hovězího masa té nejvyšší kvality, ale nabízí i skvostné pokrmy z vepřového, telecího nebo holubího masa.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Lehká hlava

Vegetariánská restaurace, která má za cíl potěšit vaše smysly a odlehčit vaší hlavě. Vegetariánské a veganské menu je inspirované kuchyněmi celého světa.
Praha, Praha