ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceKarel IV. Jaký byl? Výstava na velkoformátových panelech na Kampě

Datum začátku akce: 8.6.2016.

Doba trvání akce: "8. červen 2016 – 26. červen 2016".

Společenské akce

Karel IV. Jaký byl? Výstava na velkoformátových panelech na Kampě

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Expozice Karel IV. Jaký byl? bude na pražské Kampě k vidění znovu od středy 8. do neděle 26. června 2016.
Prostřednictvím textů z dobových zpráv i vyobrazení panovníka na velkoformátových panelech, nahlédnou do života jednoho z nejpozoruhodnějších vladařů doby.

Výstava bude volně přístupná veřejnosti na Kampě 24h denně. Večer jsou panely nasvícené tak, aby ještě více umocnily atmosféru a návštěvníci se mohli ponořit do doby svého císaře.

Expozici s názvem Karel IV. Jaký byl? vytváří devatenáct panelů s portréty panovníka a dalšími dokumenty. Obsahuje také úryvky zpráv o něm i z jeho vlastních textů. Ukáže tak, jak se viděl on sám i jak ho viděli jeho současníci. Expozice se soustředí na osobnost Karla IV. a to nejen na fyzickou podobu, ale i na vystižení jeho vnitřního světa. K vidění bude mimořádný výběr jeho portrétů v nadživotní velikosti. Z mnoha unikátních podkladů je vyberáno a ukázáno to nejvýznamnější, možná diváci zjistí i leccos překvapivého.

Pořadatelem výstavy je společnost Medialogue, spolupořadatelem je Hlavní město Praha a partnerem je Univerzita Karlova.

Expozice na Kampě je součástí velkých oslav sedmistého výročí narození Karla IV. a pro hlavní město Prahu, které se vedle vlastních projektů spolupodílí na řadě dalších, je tedy přirozené organizátory podpořit.

Slavnostní otevření výstavy se konalo 25. dubna na výročí položení základního kamene Nového města pražského.

 
Sledujte pokus o přesnou rekonstrukci panovníkova obličeje po čtyřiceti letech!

Expozici s názvem „Karel IV. Jaký byl?“ vytváří devatenáct oboustranných panelů s mimořádným výběrem portrétů panovníka v nadživotní velikosti a dalšími dokumenty. Obsahuje také úryvky zpráv o něm i z jeho vlastních textů. Ukáže tak, jak se viděl on sám i jak ho viděli jeho současníci. Velkým lákadlem expozice je téměř detektivní pátrání po skutečné podobě Karla IV.
 
Na základě průzkumu z roku 1976, kdy přední český badatel prof. MUDr. Emanuel Vlček zdokumentoval ostatky císaře, vznikly pro potřeby výstavy dvě srovnávací studie, umožňující porovnání dobových portrétů a kosterních pozůstatků. Díky tomu vznikly dvě kresby s rekonstruovanou podobou Karla IV. Kresba také ukáže císaře bez jeho „mystického“ úsměvu, kterým jej vybavili sochaři Parléřovy huti.  Postup rekonstrukce konzultoval autor výstavy s přední specialistkou RNDr. Hanou Eliášovou, která působí v Kriminalistickém ústavu Policie české republiky.
 
 

Ztracená zakládací listina Univerzity Karlovy – poprvé ožívá barvami a v nadživotní velikosti

Rekonstrukce panovníkova obličeje není jedinou zajímavostí expozice. K vidění bude také například historická fotografie z černobílého negativu z roku 1935, dnes nezvěstné zakládací listiny Univerzity Karlovy. Díky moderním technologiím se jí podařilo vrátit zpět barvy.
 
Obrazové dokumenty doplňují vybrané texty. Citace středověkých kronik, dopisů a záznamů umožní divákům doplnit si představu jak o osobnosti císaře, tak o době Lucemburků. Nepříliš známé jsou zejména ukázky z Karlovy zdravovědy či z dopisů, které císaři psal italský básník Francesco Petrarca. V lékařských radách se lze dočíst, co má císař jíst, ale také jak má odpočívat, že se nemá stresovat anebo má cvičit.
 

Aktuality

Mysterium věže

Muzeum hlavního města Prahy otevře veřejnosti 2. dubna 2016 novou stálou expozici „Mysterium věže“ ve Staroměstské mostecké věži.
Praha 1, Praha

Workshopy digitální malby a animace

Ponořte se do fascinujícího světa animace! Od září jsme pro vás připravili jednorázové víkendové workshopy a individuální workshopy.
Praha 1, Praha

Narozeniny Muzea Karla Zemana – Muzeum bez bariér

Muzeum Karla Zemana úspěšně završilo svou cestu za plně bezbariérovou expozicí. Oslavy 12. výročí otevření Muzea se tedy ponesou právě v duchu kulturního prožitku bez bariér. Během narozeninového festivalu Muzeum bez bariér, který proběhne o víkendu 4. – 6. 10. 2024.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci 2024

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky většinou začínají každých 15 minut ve skupinách po 20 osobách.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci 2024

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky většinou začínají každých 15 minut ve skupinách po 20 osobách.
Praha 1, Praha

1984: George Orwell a Československo

Životní osudy a tvorbu spisovatele George Orwella, podobu orwellovského roku 1984 v Československu, represi proti oponentům komunistického režimu a projevy solidarity s politickými vězni přibližuje exteriérová výstava v parku Kampa naproti Werichově vile.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří Ministerstva kultury ČR

V Den české státnosti 28. 9. 2024 bude možné již tradičně zavítat do prostor raně barokního Nostického paláce, sídla Ministerstva kultury ČR.
Praha 1, Praha

Identita – příběh českého grafického designu

Ve všech třech svých podlažích ukáže Museum Kampa to nejlepší z historie českého grafického designu. Tedy díla, ve kterých jde ruku v ruce estetická kvalita, dobré technické nebo řemeslné provedení a funkčnost.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.
Praha 1, Praha

Dům U Modré lišky – bývalé bydliště Jiřího Voskovce, současné sídlo ambasády Estonska

Údajné bývalé místo bydliště Jiřího Voskovce a zároveň současné sídlo estonské ambasády – to je dům na Kampě, na jehož průčelí uvidíte modrou lišku. Ne nadarmo stavba nese název Dům U Modré lišky.
Praha 1, Praha

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.
Praha 1, Praha

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.
Praha 1, Praha

Zážitkové malování s Creative-U

Malujte jako profík, relaxuj tea bavte se s v krásném prostředí s příjemnými lidmi, při poháru vína a malým občerstvením v ceně. Odměnou bude obraz, který si odnesete domů. Zábava pro všechny, žádné předchozí zkušenosti s malováním nejsou třeba.
Praha 1, Praha

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.
Praha 1, Praha

Plavba lodí po Čertovce s Muzeem Karla Zemana

Užijte si atmosféru filmů Karla Zemana naplno a spojte návštěvu expozice s malým výletem lodí po Čertovce a okolí Karlova mostu.
Praha 1, Praha

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Grilování na lodi v Praze

K letnímu počasí patří bezesporu voda a grilování. Proč oboje nespojit a nevyrazit s rodinou či přáteli na soukromou plavbu Prahou s grilováním. Na tento neopakovatelný zážitek jistě nikdo ze zúčastněných jen tak nezapomene. Menší rodinná oslava, či velká firemní plavba? Každý si to jistě zamiluje.
Praha 1, Praha

Hotel Archibald U Karlova mostu

Hotel Archibald U Karlova mostu se nachází na Malé Straně v historickém centru Prahy. Budete ubytováni jen pár kroků od slavného Karlova mostu, který je součástí Královské cesty – trasy, po které projížděli středověcí čeští panovníci ke korunovaci.
Praha 1, Praha

Pytloun Kampa Garden Hotel Prague

Hotel se nachází v historickém centru Prahy na jednom z nejkrásnějších městských ostrovů světa – na Kampě. Hotel je vítězem ceny Czech Hotel Awards 2017 – nejoblíbenější hotel v kategorii tříhvězdičkové hotely na Praze 1.
Praha 1, Praha

Rodinný hotel U Semináře

Hhotelu U Semináře má jen 3 pokoje a výhled na Karlův most.
Praha 1, Praha

Restaurace Kampa Park

Obklopte se šuměním Vltavy a dopřejte si gurmánské zážitky s jedinečným výhledem na Karlův most… Zdejší kulinářské umění stojí na dvou základních stavebních kamenech – kvalitních surovinách a správné inspiraci.
Praha 1, Praha

IF Café – cukrárna ve Werichově vile

Kavárna se nachází v klubové zóně Werichovy vily a je tak součástí stálé expozice. V nabídce jsou domácí designové zákusky, místní specialitou jsou dezerty spojené s lidmi, kteří jsou s historií domu spojeni.
Praha 1, Praha

Bistro Judita

Magické místo v těsném sousedství proslulého Karlova mostu. Vychutnejte si unikátní atmosféru designového bistra, prvotřídní kávu i skvělé jídlo.
Praha 1, Praha

Dům U Tří pštrosů – první pražská "kafírna"

Pod mosteckou věží na Malostranské straně Karlova mostu stojí krásný renesanční dům U Tří pštrosů, nazvaný podle domovního znamení na průčelí, kde jsou vymalování tři velcí pštrosi. Na počátku 18. století zde vznikla první pražská kavárna.
Praha 1, Praha