Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Komentované prohlídky v celé ČR.
Přednášky pořádané Českým hydrometeorologickým ústavem k 250. výročí zahájení pravidelných meteorologických měření na stanici v pražském Klementinu nabídnou fascinující pohled na dějiny meteorologie v Čechách i ve světě.
Cyklus přednášek V Klementinu bylo naměřeno... pořádá Národní knihovna ČR ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem při příležitosti oslav 250 let nepřetržitého měření teplot v Klementinu. Přednášky se budou konat vždy ve čtvrtek 5. 6., 12. 6., 19. 6. a 26. 6. od 17 hodin v Zasedacím sále č. 136 (Klementinum – vchod A - 1. patro). Vstup na přednášky zdarma, nutná registrace na GoOut.
5. června 2025
Jan Daňhelka: Klementinum – 250 let měření počasí v Praze
Stanice v Klementinu je nejstarší meteorologická stanice v České republice a jedna z nejstarších na světě. Měření zde probíhají bez přerušení od roku 1775, první počátky jsou však ještě starší. Přednáška přiblíží důvody vzniku měření, jak probíhalo v minulosti, kdo se o měření staral, jak vznikaly první meteorologické sítě a jaké zajímavé okolnosti 250 let historie měření provázely.
Přednášku prosloví RNDr. Jan Daňhelka, Ph.D., známý hydrolog zabývající se zejména povodněmi a suchem, který v Českém hydrometeorologickém ústavu vede úsek hydrologie. Jan Daňhelka je viceprezidentem technické komise pro infrastrukturu Světové meteorologické organizace a předsedou jejího hydrologického shromáždění. Kromě vody ho zajímá i historie, hlavně ta spojená s přírodními jevy.
12. června 2025
René Tydlitát: Od Steplingových teploměrů po digitální senzory – nový pohled na klementinskou instrumentální řadu
Počasí dnes lidé sledují pomocí digitálních senzorů a počítačů, ale v minulosti tomu bylo jinak. Přednáška ukáže, jaké přístroje se v Klementinu používaly od 18. století do současnosti. Návštěvníci se vrátí do časů, kdy na nejstarší české meteorologické stanici tikaly hodinové strojky, v přístrojích se napínaly lidské vlasy, pohybovaly molekuly rtuti či vykreslovaly záznamy tlaku, teploty a vlhkosti vzduchu. Návštěvníci se dozví o meznících vývoje instrumentálních pozorování, a co znamená plná automatizace v tradičním prostředí.
Přednášku prosloví Ing. René Tydlitát, meteorolog, který se dlouhá léta věnoval počasí na letištích, kde je přesnost doslova otázkou bezpečí. René Tydlitát dnes v Českém hydrometeorologickém ústavu kontroluje správnost dat i postupů, zároveň ale rád přibližuje meteorologii veřejnosti. Zajímá se o to, jak vypadaly přístroje na měření počasí v minulosti, a je spoluautorem knihy o povětrnostních sloupech, které kdysi stály v centrech českých měst.
19. června 2025
Ilona Zusková: 250 let dat — co ukazuje historie počasí v Praze
Záznamy z Klementina představují soubor dat, který zachycuje vývoj počasí v Praze od konce 18. století až po současnost. Přednáška vysvětlí, jak tato data pomáhají vědcům pochopit proměny klimatu, ukáže nejzajímavější období, kdy počasí v Praze výrazně vybočovalo z průměru, a jak se tyto informace využívají při analýzách současných klimatických změn. Posluchači se dozvědí, jakou roli hrají dlouhodobá pozorování v meteorologii i hydrologii.
Přednášku prosloví Mgr. Ilona Zusková, která vede v pražské pobočce Českého hydrometeorologického ústavu tým, který se stará o meteorologická měření. Ilona Zusková zajišťuje, aby data z měřicích stanic byla správně zpracovaná, archivovaná a dostupná pro další použití. Díky její práci a vedení odborníků mohou meteorologové i veřejnost spoléhat na to, že informace o počasí jsou přesné a ověřené.
26. června 2025
Jan Daňhelka: Klementinum a voda — 200 let pozorování hladiny Vltavy v Praze
Vltava je neodmyslitelnou součástí Prahy a ovlivňuje život lidí už po staletí. V Klementinu začalo pravidelné sledování hladiny Vltavy před více než 200 lety. Díky těmto dlouhým řadám pozorování se dnes ví, jak se měnila hladina řeky během povodní, sucha nebo při jarním tání sněhu. Přednáška představí, jak a proč tato měření začala, jak se vyvíjela technika sledování hladiny vody a jaká poučení přinášejí tato data pro dnešní dobu, kdy se stále čelí častějším výkyvům počasí.
Přednáška z cyklu V Klementinu bylo naměřeno představuje doprovodný program ke stejnojmenné výstavě, kterou mohou návštěvníci zhlédnout na Studentském nádvoří, a která reflektuje 250 let měření teploty v tomto barokním areálu.
Až naprší a uschne
Dobrodružná šifrovací hra z dílny Cryptomania
V naší hře se dozvíte o bohaté historii měření teploty v Klementinu. V týmu o 2–5 hráčích během ní projdete lokalitu hry. Na 7 stanovištích se dozvíte něco z historie měření a poznáte co všechno se dnes v Klementinu měří. Čekají vás šifry, logické úlohy a získávání hesel.