Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Výstava v Historické budově dokumentuje analogii jména světice a koronaviru a zasazuje ji do kontextu minulých pandemií.
Korona není jenom virus – svatá Korona byla dle legendy umučena pro svou víru kolem roku 170 v Damašku nebo v Antiochii poté, co se zastala křesťanského příslušníka římské armády sv. Viktora. Národní muzeum poutavě dokumentuje analogii jména světice a koronaviru a zasazuje ji do kontextu minulých pandemií a vyrovnávání se s nimi. Návštěvníci se můžou těšit na doklady ke kultu sv. Korony, na preparáty nakažlivých nemocí i řadu ochranných pomůcek proti nim, jakými byly například polykací obrázky.
Během staletí si sv. Koronu „přivlastňovali“ různí jednotlivci či skupiny. Snad pro způsob umučení – roztržení mezi dvěma palmami – se stala patronkou dřevorubců a řezníků. Zájem o ni projevili i mocní panovníci. Císař Ota III nechal její ostatky převézt do Cách a Karel IV. údajně dovezl její relikvii do Čech. Možná je zaujala právě souvislost jména s korunou (latinsky Corona) jako symbolem majestátu. V 18. a 19. století byla u nás známa především jako pomocnice hledačů pokladů, hráčů loterií a obecně lidí hledajících cestu z finančních potíží. V této podobě ji ukazuje i reliéf Vojtěcha Eduarda Šaffa, Das Korona Gebet, který je možné na výstavě zhlédnout. Krátce po začátku epidemie COVID-19 byla zřejmě opět pro své jméno zvolena za ochránkyni věřících proti nové nákaze.