Výstava ukazuje, že ženy ve středověku nebyly jen pasivními pozorovatelkami dění, ale významně ovlivňovaly kulturní život jako mecenášky, zakladatelky i tvůrkyně. Návštěvníci se mohou těšit na jedinečný pohled do světa umění, odívání, literatury i každodennosti žen napříč společenskými vrstvami.
Středověké ženy bývají v učebnicích dějepisu často zmiňovány pouze okrajově. Panuje představa, že byly odsouzeny k životu v domácnosti nebo v ústraní klášterů a jejich možnosti veřejného působení byly výrazně omezené. Výstava „Královny – šlechtičny – měšťanky“ však ukazuje, že skutečnost byla podstatně pestřejší. Skrze dobové artefakty, repliky oděvů, písemné památky i interaktivní prvky výstava představuje ženy jako aktivní účastnice kulturního a společenského života, které zakládaly kláštery, objednávaly výzdobu kostelů, sbíraly a opisovaly knihy nebo dokonce tvořily vlastní literární díla. Návštěvníci se seznámí s kulturním projevem žen ze všech tří hlavních společenských vrstev – královské, šlechtické i měšťanské – a získají komplexní pohled na ženský svět středověku v jeho mnohotvárnosti a hloubce.
Součástí výstavy je také bohatý interaktivní koutek, který nabídne atraktivní program pro malé i velké návštěvníky. Zájemci si budou moci zahrát středověké deskové hry, složit vitrážové okno, poznat různé druhy látek a kožešin, vyzkoušet si psaní jako ve středověkém skriptoriu nebo správně pojmenovat části oděvu. Výstavu doplní ukázky replik středověkých oděvů a obuvi, faksimile vzácných rukopisů, mezi nimiž nechybí Pasionál abatyše Kunhuty, Richentalova kronika kostnického koncilu či Antifonář královny Elišky Rejčky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i autentické archeologické nálezy s ženskou tematikou nejen z Chrudimi a okolí – například středověké hřebeny, náprstky, knoflíky, oděvní doplňky, zlomky textilu nebo šperky.
„Cílem výstavy je nabídnout nový pohled na ženy ve středověku. Nechceme ukazovat jen krásné šaty nebo významné rukopisy, ale především to, co tvořily a jak se podílely na utváření kulturní krajiny své doby. Ačkoliv jejich hlas často nebyl slyšet, zanechaly po sobě bohaté svědectví – ve fragmentech textilií, v miniaturách iluminací, kronikách, ale i v drobných předmětech každodenní potřeby,“ říkají kurátoři výstavy Mgr. Iva Kopecká a Mgr. David Richter, Ph.D.
Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR, v. v. i., a Ústavem pro českou literaturu AV ČR.