Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Festivaly v celé ČR.
Koncerty letošního ročníku festivalu, který nese podtitul Venezia, se budou konat mezi 11. červencem a 4. srpnem.
Program nabídne výběr toho nejlepšího, co v Benátkách v době jejich největší slávy znělo (například díla Claudia Monteverdiho či Adriana Willaerta nebo virtuózní houslové koncerty Antonia Vivaldiho). Dramaturgie je však také sondou do méně prozkoumaných oblastí benátského hudebního života a poukáže mimo jiné na šíři vlivu této silné tradice v jiných hudebních kulturách tehdejší Evropy.
Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v Praze a ve Středních Čechách. Festival je vstupní branou, přes niž proudí do České republiky špičkoví zahraniční interpreti, kteří hrají na originály či kopie historických nástrojů, jak je známe z dobových rytin a obrazů, ovšem při zachování těch nejvyšších nároků na dokonalost provedení jako u moderních nástrojů.
Díky tematicky propracované, objevné dramaturgii představuje vysoké procento festivalových projektů novodobé premiéry, a to často nejen v českém, ale světovém kontextu. Festival je ojedinělý svým přesahem do oblasti barokního divadla a tance. Charakteristickou součástí těchto produkcí jsou dobové kostýmy, původní choreografie, barokní gestika, rétorika a líčení.
Uvažujeme-li o hudební tradici Benátek, vzpomeneme si nejčastěji na Antonia Vivaldiho, slavné melodie gondoliérů a opery Claudia Monteverdiho. Vklad hlavního města státu Serenissima Repubblica di Venezia do hudebních dějin však představuje mnohem víc než tyto známé klenoty. Letošní program Letních slavností staré hudby proto bude jakousi sondou do méně prozkoumaných oblastí benátského hudebního života a předloží výběr toho nejlepšího, co v Benátkách v dobách jejich kulturního rozmachu znělo. Dramaturgie letošního ročníku zároveň poukazuje na šíři vlivu této tradice v jiných hudebních kulturách Evropy.
Významnou novinkou letošního ročníku je programová linie připravovaná ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles). Úvodní festivalový koncert Portrét benátský se bude věnovat italským vlivům na dobovou hudební produkci u versailleského dvora. Pro tamní urozené publikum byla určena také barokní opera André Campry Le Carnaval de Venise, která zazní na závěr letošního ročníku ve Španělském sále Pražského hradu v podání rezidenčního souboru Collegium Marianum.
Dramaturgie dále nabídne například virtuózní houslové koncerty A. Vivaldiho, skladby G. F. Händela či díla G. Gabrieliho a C. Monteverdiho. To vše v podání předních zahraničních i tuzemských interpretů – vystoupí například renomovaný španělský ansámbl Vespres d’Arnadí, německý soubor Singer Pur, známá španělská sopranistka María Espada, izraelská sopranistka Daniela Skorka či houslistka Cecilia Bernardini. Program nabídne i jednu raritní premiéru – poprvé se u nás představí unikátní nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů ze skicáře geniálního renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho.