Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Jihočeský kraj nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Prácheňské muzeum připravuje na léto do reprezentačních prostor své Galerie výstavu věnovanou píseckým malířům současnosti. Na výstavě Malba v Písku bude představen výběr z malířské tvorby jedenácti autorů, jejichž díla vznikla v posledních padesáti letech.
Jedenáct nejvýraznějších osobností zdejší výtvarné scény je rozděleno do dvou okruhů – první z nich tvoří pedagogové, kteří působili na místních uměleckých školách. Založení tří škol tohoto druhu v devadesátých letech se stalo pro píseckou kulturu požehnáním, však na nich vyučovali akademičtí malíři, restaurátoři a sochaři. Jako první byla Václavou Altschmiedovou a Milanem Blahoutem založena roku 1992 Střední uměleckoprůmyslová škola (nyní Vyšší odborná škola restaurátorská). V roce 1994 následovala Soukromá střední výtvarná škola, založená také Václavou Altschmiedovou, a Soukromá vyšší odborná škola filmová, otevřená v roce 1996 Vladanou a Milonem Terčovými. V první části výstavy tak budou k vidění díla “malířů – pedagogů“ Františka Romana Dragouna (1916-2005), Romana Kubičky (1948-2020), Ivy Petrové (*1963), Jana Sýkory (1933-2017), Jiřího Řeřichy (*1951) a Dalibora Říhánka (*1946).
Druhý okruh je uspořádán z děl píseckých autorů, kteří jsou svou tvorbou vzájemně propojeni a jejich výtvarný projev souzní. I když jsou mezi jednotlivými osobnostmi značné generační rozdíly, lze v jejich práci najít určitou paralelu. V tomto smyslu nelze mluvit o Petrovi Mano (*1961) či Michalu Jánském (*1966), aby nebyl zmíněn František Trávníček (1953-2020). Stejně tak při rozhovoru o malbě či grafice Františka Trávníčka přijde dříve či později slovo na Václava Rožánka (1913-1994). A u posledně jmenovaného se nevyhneme spojení s profesorem Divadelní fakulty Akademie múzických umění Oldřichem Smutným (1925-2013).
Převážná část z asi padesátky vystavených obrazů pochází ze sbírek muzea, některá díla zapůjčili soukromí sběratelé.
Vernisáž se koná 5. června v 17 hodin a během léta nabídne muzeum možnost se s některými z malířů setkat na komentovaných prohlídkách. První z nich bude 19. června od 16 hodin, další pak 17. července a 14. srpna. K výstavě vychází katalog, který mimo vystavená díla přináší i drobné medailonky autorů. Zdejší malba je prvním z výtvarných oborů, který muzeum soubornou výstavou představí, v dalších letech se pak dostane i na další – například na fotografii, grafiku či sochařství.