Rok 2024 je pro Muzeum Nové Strašecí rokem výjimečným, protože instituce slaví 130 let své existence. Toto významné jubileum slaví pestrým programem. V nabídce je speciální den v muzeu, výstava s doprovodným programem či přednášky.
Oslavy vypuknou v pátek 6. září 2024 od 9 hodin, kdy budete mít jedinečnou příležitost v rámci doprovodného programu nahlédnout do zákulisí muzea, seznámit se s prací muzejníků a prozkoumat jednotlivé obory,
jimiž se v muzeu zabývají. V expozicích muzea se setkáte s několika odborníky přímo při jejich každodenní práci, a dokonce si některé činnosti budete moci sami vyzkoušet (např. práci archeologa, etnografa, archiváře,
knihovníka či dokumentátora). Až do 16 hodin můžete plnit úkoly na jednotlivých stanovištích a za správné vyluštění tajenky získat odměnu.
Od 17 hodin se koná slavnostní vernisáž nové výstavy ze sbírek muzea. O hudební atmosféru se postará muzikálový zpěvák a moderátor Vojtěch Dinga společně s jeho divadelní kolegyní Violou Richterovou. Na výstavě se dozvíte, jak a proč muzeum vzniklo, objevíte celou jeho historii, ale i současné a budoucí směřování celé instituce. Vystaveny budou nejvýznamnější sbírkové předměty, ale i unikáty se zajímavými dobrodružnými příběhy a kuriozity, které běžně nevystavujeme.
Výstava bude otevřena až do 13. října 2024 a během jejího trvání se můžete těšit na víkendové programy
Hrátky za muzejními vrátky. Tyto rodinné dny vám nabídnou nejen spoustu nových informací,
ale také zajímavé aktivity, jako je hledání a skládání keltské hlavy, výroba sádrových odlitků, drcení obilí,
dojení a mnoho dalších.
Během výstavy budou probíhat komentované prohlídky, které se uskuteční ve čtvrtek 26. září a 3. října 2024 od 17 hodin. Pro školy budou prohlídky dostupné po celou dobu trvání výstavy.
V úterý 17. září 2024 od 17 hodin vás v rámci oslav zveme na přednášku s názvem Nové Strašecí v raném novověku, kterou povede PhDr. Jan Černý. Šestnácté století patří v českých dějinách mezi oblíbená a dobře zpracovaná období. Pro Nové Strašecí to kvůli málo dochovaným pramenům neplatí zcela. Přitom poddanské městečko se tehdy stalo městem a mělo předpoklady pro slušný rozvoj. Získalo důležitá privilegia, hlídalo si obchodní záležitosti v oblasti, založilo svou poddanskou ves a emancipovalo se v nejednoduchých vztazích s křivoklátskou vrchností. Ve městě se často zdržovali vrchnostenští úředníci a oblíbil si ho i místokrál, arcikníže Ferdinand Tyrolský. Strašecí si prosazovalo nekatolického kněze a sehrálo nemalou roli v zostřujících se poměrech před třicetiletou válkou. Několikrát také vyhořelo a muselo investovat nové výstavby. Přednáška vás provede těmito tématy a nabídne pohled na související historické dokumenty.
Celé oslavy zakončí přednáška Ing. arch. Evy Volfové na téma Opravy historických budov a památek
v Novém Strašecí po roce 1989 (postřehy památkové architektky), která proběhne v úterý 8. října 2024 od 17 hodin v přednáškovém sále muzea. Stav památkových objektů a historických budov před rokem 1989 byl u nás vesměs velmi neuspokojivý, až havarijní, v lepším případě jen zanedbaný. Stát systematicky opravoval pouze skupinu vybraných nejvýznamnějších památek, zejména hradů a zámků, zbytek záměrně ponechával svému osudu a výhledově k demolici. Zejména církevní památky, kostely a fary, byly úmyslně opomíjené a cíleně devastované. Prakticky stejná, nebo velmi podobná situace byla i v Novém Strašecí. Přišel rok 1989 a s ním všechny důležité politické, společenské a hospodářské změny. V Novém Strašecí byly zahájeny rozsáhlé opravy již v roce 1990, které zahrnovaly základní školu s gymnáziem, farní kostel Narození Panny Marie, původní radnici města sloužící potřebám ZUŠ a další významné budovy.