Obří pískové sochy v Písku opět ožívají! Letošní ročník 2025 přináší šest monumentálních děl s tématem 'svoboda'. Obdivujte unikátní sochy na obou březích Otavy a objevte jejich příběhy pomocí mobilní aplikace.
Již po devatenácté se město Písek proměnilo v galerii obřích pískových soch, které letos přinášejí silné poselství o svobodě. Toto unikátní sympozium, které proběhlo v Písku v roce 2025, představilo šest monumentálních děl vytvořených během deseti dnů pěti zkušenými sochaři: Lukášem Černým, Josefem Faltusem, Jaroslavem Fukou, Jiřím Kašparem a Marianem Maršálkem.
Téma ročníku 2025, „svoboda“, bylo zpracováno do šesti originálních pískových soch, které zdobí oba břehy řeky Otavy po celé léto. Každá socha nabízí unikátní pohled na svobodu – ať už z historické, symbolické nebo osobní perspektivy. Výstava nejen okouzlí řemeslným zpracováním, ale také vybízí k zamyšlení nad významem svobody v našich životech.
Dominantou letošního ročníku je Socha svobody, která v obou rukou drží kufry a symbolizuje svobodu volby, migrace a pohybu. Další zajímavostí je socha Bratrství, připomínající vznik Sokola a hodnoty tělesné a duchovní svobody, sounáležitosti a odvahy.
Na druhém břehu Otavy najdete sochy Pís, Tvář svobody, Svoboda vytesaná do kamene a Via Salis. Každá z nich přináší unikátní příběh a symboliku – od osvobození města v roce 1945 přes přerod monarchie v demokratickou republiku až po svobodu cestování po Evropě.
Novinkou letošního ročníku je také digitální rozměr výstavy. Díky mobilní aplikaci Artivive si návštěvníci mohou pomocí svého telefonu prohlédnout animace, které jim přiblíží příběh a symboliku jednotlivých soch. Odkaz na animaci najdete u každé sochy.
Pískové sochy v Písku jsou tak opět nejen krásnou výtvarnou instalací, ale také nositelem myšlenek a hodnot, které nás provázejí každodenním životem. Nechte se okouzlit kreativitou a poselstvím letošního ročníku a objevte, jak Písek opět ožívá prostřednictvím umění.
Navštivte jedinečnou výstavu pískových soch s tématem 'svoboda' na obou březích Otavy, kde umělecké díla ožívají skrze mobilní aplikaci.
Téma soch v roce 2025 je 'svoboda'.
Sochy se nacházejí na obou březích řeky Otavy.
Hlavním symbolem Sochy svobody jsou kufry, které symbolizují svobodu volby, migrace a pohybu.
Socha Bratrství připomíná vznik Sokola a hodnoty tělesné a duchovní svobody, sounáležitosti a odvahy.
V roce 2025 je vystaveno šest monumentálních soch.
Sochy byly vytvořeny během deseti dnů.
Sochaři zapojení do projektu jsou Lukáš Černý, Josef Faltus, Jaroslav Fuk, Jiří Kašpar a Marian Maršálek.
Pro zobrazení animací soch se používá mobilní aplikace Artivive.
Sochy nabízejí k zamyšlení nad významem svobody v našich životech a jsou nositelem myšlenek a hodnot.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.