Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte
Komentované prohlídky v celé ČR.
Literárně-historická vycházka pod vedením Mgr. Pavlíny Dobyškové. Sraz před knihovnou.
V zářijové vycházce se vydáme po místech spjatých s hostinci, obchody, výrobními firmami, lékárnami nebo peněžními ústavy. Zastavíme se u domů, v nichž sídlily známé hostince, vinárny a restaurace: U Černého medvěda, U Zlatého orla, U Součků, U Zlaté hvězdy, U Harásků, U Hejných, Haná, U Lenocha ad. Hostince a nálevny se nacházely v určitých dobách skoro v každém domě. Miroslava Dorazilová jich ve svých článcích ve Vyškovských novinách z let 1932–1933 napočítala téměř sedmdesát.
Dalšími zastávkami budou i vybrané obchody v okruhu náměstí a přilehlých ulic. Můžeme uvést: obchody smíšeným zbožím, solí a uhlím (J. N. Sponar, A. Koniakowský, F. Lorek), obchody se střižním zbožím (J. Dorazil, J. Grepl), obchody železem (E. Dohnal, J. Lang), sklenářství (A. Hon), hodinářství (K. Zástěra, V. Grepl, Skřivánek), drogerie či Michálkův obchodní dům. Také zavzpomínáme i na obchodní síť z období socialismu (drogerie, kožená galanterie, obuv, oděvy) a na stavbu obchodního centra na ulici Dobrovského v osmdesátých letech 20. století, kam se měla přestěhovat část provozoven z náměstí.
Kromě pohostinských zařízení a obchodů připomeneme i několik výrobních firem. Jedná se o Obzinovu tiskárnu, kterou si koncem roku 1903 zřídil František Obzina v domě na Velkém náměstí čp. 18 (dům již nestojí, byl pohlcen přístavbou První kontribučenské spořitelny koncem třicátých let 20. století). V roce 1919 se podnik přestěhoval do zadního traktu domu čp. 49 na Masarykově náměstí. Své knihy zde nechávaly tisknout významná brněnská a pražská vydavatelství. V letech 1920-32 tiskla Obzinova tiskárna ve Vyškově výhradně díla Heleny, Josefa a Karla Čapkových Po smrti F. Obziny vedl tiskárnu jeho zeť Alois Báňa. Nedaleko Obzinovy tiskárny působila další známá tiskárna Františka Kusáka a jeho synů (Masarykovo náměstí čp. 22, dnes na tomto místě stojí dům čp. 363 Drogerie Teta). V Sušilově ulici v čp. 28 bydlela rodina mydláře Kubeše, ale výroba mýdla probíhala v budově na ulici Tržiště.