Již pouze během dvou víkendů 2. – 3. 8. a 6. – 7. 9. 2025 máte jedinečnou možnost navštívit v Bečově výstavu – Kult svatých těl (3. prohlídkový okruh) formou speciálních komentovaných prohlídek s výkladem autora.
Vydejte se do nově zpřístupněného
sklepení pod Pluhovským palácem a vstupte do fascinujícího světa barokního uctívání ostatků svatých. Dozvíte se více o fenoménu katakombálních světců, barokní symbolice smrti i o tom, jak hluboce byla víra spojena s každodenním životem lidí té doby. Řeč bude také o výrobě exponátů, použitých materiálech a o tom, co vede autora k jejich tvorbě.
Exponáty byly vytvořeny za více než 10 tisíc hodin pomocí několika tisíc broušených skleněných kamenů, 158 kilometrů ručně namotávaných zlatých nití a mnoha dalších materiálů.
Výstava tématicky navazuje na
expozici relikviáře sv. Maura a rozšiřuje pohled na fenomén relikvií svatých v evropském kontextu. Přiblíží vám nejen barokní estetické pojetí smrti, ale i fascinující pompéznost, s jakou se baroko snažilo uchopit pomíjivost lidského života.
Výstava je pořádána k příležitosti 40. výročí objevení Relikviáře sv. Maura.Co vás čeká:• komentované prohlídky s autorem výstavy (pouze ve vybraných termínech)
• možnost prohlédnout si dříve běžně nepřístupné prostory sklepení pod Pluhovským palácem
• unikátní propojení historie, víry a moderního pojetí „replik barokních relikviářů“
Kapacita prohlídek je omezena na 20 osob ve skupině – každou celou hodinu. Délka prohlídky je 45-50 minut.
Neváhejte –
přijďte si zažít atmosféru tajemna, víry, umění a barokní mystiky, kterou v běžném prohlídkovém okruhu (bez průvodce) nezažijete.
Představení výstavy - Kult svatých těl
Navštivte speciální výstavu Kult svatých těl v Bečově a propojte se s barokním pojetím smrti a víry prostřednictvím unikátních exponátů.
Komentované prohlídky se konají pouze během dvou víkendů 2. - 3. 8. a 6. - 7. 9. 2025.
Výstava se koná v Bečově, v nově zpřístupněném sklepení pod Pluhovským palácem.
Výstava nabízí možnost navštívit dříve nepřístupné sklepení, zhlédnout výrobu a materiály exponátů, a poskytuje barokní pojetí smrti a vztah k víře.
Délka jedné prohlídky je 45-50 minut.
Kapacita je omezena na 20 osob ve skupině.
Hlavními tématy jsou barokní uctívání ostatků svatých, barokní symbolika smrti, a fenomén katakombálních světců.
Autor je motivován studiem barokních relikviářů, historií a spojením víry s každodenním životem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.