Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Královéhradecký kraj nebo navštivte
Historické a vojenské akce v celé ČR.
Připomeňte si výročí bitvy u Trutnova, jediné rakouské vítězství nad pruským vojskem. Vzpomínková akce, při níž v historických uniformách defilují členové Klubu vojenské historie Trutnov a dalších spřátelených vojenských historických spolků, se koná vždy koncem června.
Rekonstrukce jediného rakouského vítězství nad pruským vojskem, začíná v sobotu 28. června v 10 hodin dopoledne slavnostním nástupem a vypálením čestných salv na Krakonošově náměstí v centru Trutnova. Hlavní část programu se odehrává na vrchu Šibeník u památníku generála Gablenze, kde vše odstartuje přesně v 11:30. Na poli u kamenolomu proběhne komentovaná ukázka bojů a rekonstrukce nejzajímavějších okamžiků bitvy. K akci také patří pietní akt u památníku generála Gablenze, mše v Janské kapli na památku vojáků padlých v okolí Trutnova, hudba a stylové občerstvení z polní vojenské kuchyně.
K jedinému vítězství Rakušanů v prusko-rakouské válce došlo u Trutnova 27. června 1866. K městu se od Žacléře blížili Prusové, z jihu rakouská armáda. Rakušané zaujali strategicky výhodné postavení na třech kopcích nad městem, na Šibeníku, Janském vrchu a Chmelnici. Když nic netušící Prusové vstoupili do města, stali se terčem palby. Vyrazili sice do útoku, ale byli odraženi zpět. Časem se prosadila jejich početní převaha a vrcholy dobyli. Rakouský generál Gablenz však přivedl posily, vrhnul se do útoku a díky riskantnímu vysunutí dělostřelectva k nepříteli se mu podařilo tři vrchy získat zpět a Prusy donutit k ústupu. V bitvě se utkalo asi 60 000 pěšáků a přes 4 000 jezdců. Zabito, zraněno nebo zajato bylo na 6 000 vojáků obou stran.
Bohužel z historického hlediska neměla bitva u Trutnova příliš velký význam. Už o den později rakouská armáda prohrála boje o pohraniční průsmyky a postupu Prusů do Čech nic nezabránilo. Válka vyvrcholila rozhodující bitvou na Chlumu u Hradce Králové.
Bitvu připomínají i další místa v okolí Trutnova. Po nejvýznamnějších místech celého bojiště vás provede naučná stezka Po stopách války 1866 na Trutnovsku. Začíná na Krakonošově náměstí v Trutnově, stoupá na vrch Šibeník a Janský vrch a vede místy nejkrvavějších bojů kolem dalších menších památníků. Stopy bojů jsou patrné i v interiéru kaple sv. Jana Křtitele na Janském vrchu, poblíž pak najdete vojenský hřbitov.
Program akce bude pokračovat prohlídkou 4 km dlouhé naučné stezky „Po stopách války 1866“ a zejména u památníku generála Gablenze na vrchu Šibeník. Za vidění stojí zejména komentovaná rekonstrukce bitvy a pietní akt u památníku generála Gablenze. Nechybí živá hudba a stylové občerstvení z polní vojenské kuchyně.