Výstava Romana Košťála představuje 21 malých obrazů inspirovaných folklórem a pověrami. Temná malířská mozaika o postavách, které trestají a straší – od polednice po Nosferatu.
Roman Košťál (*1999) ve výstavě Bad Luck představuje sérii 21 malých formátů, které tematizují folklórní představy o trestu, vině a neštěstí. Každý obraz funguje jako samostatný akord v melancholické a pesimistické skladbě inspirované lidovou slovesností i hororovou estetikou. Polednice, čarodějnice, sabaty nebo upír Nosferatu – to vše Košťál zpracovává pomocí výrazného malířského rukopisu a vizuálního humoru.
Autor, který je známý především svými uhlovými kresbami, zde rozvíjí filmově laděnou malbu s důrazem na symboliku, hmotu a rytmus. Série kombinuje iluzivní prostor s haptickou strukturou – na některých plátnech se objevuje sádra či ryté prvky, které evokují povrch zneklidňujících krajin či „haptické pole“.
Roman Košťál studuje na Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliérech kresby Jiřího Petrboka, Alice Nikitinové a Matěje Smetany. Za svou figurální malbu získal ocenění Oskar Ostrava (2017 a 2019). Vystavoval mimo jiné v Hidden Gallery, The Chemistry Gallery, (A)VOID Gallery nebo Prostora Gallery.
Krátký rozhovor s malířem Romanem Košťálem o jeho nové sérii 21 malých formátů inspirovaných folklórem, pověrami a neštěstím.