ÚvodKalendář akcíVýstavyRudolf Jung – Ohlédnutí

Datum začátku akce: 7.9.2024.

Doba trvání akce: "7. září 2024 10:00 – 15. listopad 2024 16:30".

Rudolf Jung
Výstavy

Rudolf Jung – Ohlédnutí

Galerie 4 – galerie fotografie zve na retrospektivní výstavu k životními jubileu fotografa Rudolfa Junga.
Výstavu v Galerie 4 jsem připravil ke svým 70. narozeninám. Proto jsem zvolil i název, který zavání pohledem do minulosti blízké i vzdálené. V posledních několika zimách skenuju negativy a vytvářím v počítači finální fotografie, jaké bych pod zvětšovákem jen těžko vytvořil. U některých barevných fotografií jsem to měl udělat už dávno, čas třeba i jen 20 let se projevuje změnami, které už nelze vrátit zpět.

Má to však i svoje výhody, mohl jsem zpracovat negativy, které nejen nebylo možné zvětšovat, ale na které jsem postupně zapomínal, protože přicházela jiná témata a nějak nebyl čas se k negativům vrátit.

Má tvorba byla vždy v cyklech a souborech. Proto bych chtěl divákům předvést svůj zcela první cyklus fotografií s názvem „Dynamické krajiny“, jsou to původní vintage zvětšeniny z let okolo 1981 – 1983, které putovaly po výstavách v Československu i v zahraničí.

„Státní smutek“ je soubor fotografií pořízených během jednoho ještě zimního dne v Praze, který mne donutil si i přivstat, abych zachytil, jak se město vypořádalo s odchodem jednoho velkého bolševika v Moskvě. Přiznám se, že mne to bavilo.

Cyklus „Slovenské rudohoří“ má počátek někdy v 70. letech minulého století s přesahem do nedávné už plně digitální doby. Nebylo jednoduché vybrat. Mohu představit místa, ke kterým jsem se vracel v průběhu několika let i ročních období.

Cyklus „Stromovka mezi večerem a nocí“ vznikal zhruba 15 let. Ten park měl pro mne ve chvíli, co návštěvníci z parku odcházejí úžasný kouzlo. Vznikly stovky fotografií na černobílé i barevné negativy, vznikly stovky fotografií i na digitální přístroje. Zde je v podstatě jen malá ukázka z celého cyklu.

Cyklus „Fragmenty“ je ač v době digitální nafotografován na čb. svitkové negativy. Zvolil jsem čtverec a výrazné svícení, je to fotografování v atelieru, když jsem jako vedoucí fotooddělení České televize byl tělesně uvázán pracovní smlouvou, fantazie byla naštěstí volná. Na to navazují moje „Kyanotipie“, kterým to ve vztahu těla a modré barvy „x-mocného“ železa docela sluší.

„Portréty“. Fotografoval jsem osoby známé, ale i zcela neznámé. Líbí se mi ten způsob, kdy vlezete do jejich komfortní zóny a divák si může portrétovaného bez újmy nastudovat.

„Vzpomínka na Seurata“ je cyklus fotografií, s několika tematickými krádežemi. První krádež provedl právě Seurat, který to tak trochu ukradl malíři Sandro Botticellimu, ta póza je na slavném obrazu Zrození Venuše. Seurat ve svých obrazech naznačil, že Venuší nemusí být „ta nejkrásnější ve městě“, ale ta, která je každému chlapovi nejmilejší a že je na zemi spousta Venuší. A můj cyklus naznačuje, že opravdu je jich nepočitatelně a mnohdy mohou být i třeba oblečené, nebo něco i mezitím.

Cyklus „Půlnoční krajina“. Krajina na břehu Baltického moře má pro mne výrazné kouzlo. České pohádky občas začínají informací o půlnočním království. Popisují tajuplnou zemi a to na pořeží Baltu to opravdu sedí, nehledě na to, že se v polštině severu říká půlnoc. Já jsem tam jezdil mimo turisticky exponované období a Balt mi tak nabídl širokou nabídku světelných a barevných variací.

Musím ještě zmínit cyklus fotografií pro Polaroid. V NTM jsem začátkem 90. let udělal výstavu fotografií z autochromů Karla Šmirouse. Autochromy byly barevné diapozitivy z přelomu 19. a 20. století. Shodou okolností jsem se v té době dostal k podobnému materiálu, který vyráběla firma Polaroid, 35mm film Polachrome, instantní rastrový diapozitiv, založený na stejném principu jako autochromy, jen s tím rozdílem, že autochromy měly rastr ze škrobových zrn a Polachrome rastr liniový, oba rastry v základních RGB barvách. Tím, že jsou barvy obsaženy v rastru, lze docílit zajímavého efektu s některou ze základních barev. Polaroidy jsem využil v souborech a cyklech, které uvádím v předchozích odstavcích.

Vernisáž: 6. září 2024 od 18:00

Výstava potrvá do 15. listopadu 2024

Sny a jiné vážné věci

Galerie 4 zve do Klubu G4 na výstavu plzeňského umělce Josefa Janouška aka Olav Hotovson.
Cheb, Karlovarský kraj

Herdek G4

HERecky Duchaprostý Experiment opět v Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Houslařství na Chebsku

Výstava věnována 150. výročí založení Houslařské školy.
Cheb, Karlovarský kraj

Den otevřených sond v Chebu

Muzeum Cheb pro vás připravilo Den otevřených sond ve vnitrobloku Hradební ulice v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Valdštejnské slavnosti 2025 v Chebu

Další ročník velkolepých historických slavností s příjezdem Albrechta z Valdštejna do Chebu. Součástí bude bohatý kulturní program s průvodem Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, dobová hudba, trh s převahou tradičních řemesel a další. Akce se koná jednou za dva roky.
Cheb, Karlovarský kraj

Kluziště na náměstí v Chebu

I letos si v Chebu můžete na náměstí zabruslit! Na náměstí stojí ledová plocha, na které se vyřádí velcí i malí návštěvnícic.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebské vánoční trhy 2024

Prožijte kouzlo českých Vánoc v Chebu, které každý rok hostí Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.
Cheb, Karlovarský kraj

Silvestrovský běh s Rozběhni to

Máte-li chuť ukončit rok 2024 s nemalou špetkou nadšení, máme pro vás perfektní tip!
Cheb, Karlovarský kraj

Galerie 4 v Chebu – galerie fotografie

Chebská Galerie 4 je nejstarší stálou fotografickou galerií v České republice. Nyní sídlí ve zrekonstruované budově barokního špejcharu na Františkánském náměstí. V galerii zhlédnete jak krátkodobé výstavy, tak i expozici Historie fotografických ateliérů Chebu z přelomu 19. a 20. století.
Cheb, Karlovarský kraj

Muzeum chebského letiště

Návštěvníci mohou zhlédnout například část trupu letadla Hansa – Branderburg C1, repliku leteckého kulometu Spandau nebo profesionální modely letadel, která se v historii objevila na chebském letišti či kompletní uniformu důstojníka československého letectva z roku 1937.
Cheb, Karlovarský kraj

Rajská zahrada františkánského kláštera v Chebu

V areálu františkánského kláštera na stejnojmenném chebském náměstí najdete krásné odpočinkové zákoutí, a to v rajské zahradě ve vnitřním traktu křížové chodby. Rajský dvůr se sice nachází v centru města, přesto je tam úplný klid. Když nikdo z návštěvníků nemluví, panuje zde téměř absolutní ticho.
Cheb, Karlovarský kraj

Muzeum numismatiky Cheb

První soukromé muzeum numismatiky v České republice nabízí stálou expozici Pražských grošů z let 1300 – 1654, stálou expozici Vzácných Tolarů z let 1519 – 1857 i tematické výstavy numismatických sbírek.
Cheb, Karlovarský kraj

Klášterní zahrada v Chebu

Zahrada v areálu františkánského kláštera byla po celkové obnově zpřístupněna pro veřejnost v roce 2002 poté, co sloužila dokonce i jako školní zeleninová zahrada.
Cheb, Karlovarský kraj

S audioprůvodcem po Chebu

Přijďte si vyzkoušet svého osobního průvodce, který vás neomezuje, ale naopak vám přinese radost, informace a zážitek. Denně si můžete v Turistickém infocentru zapůjčit audiovizuálního průvodce, tj. mobilní sluchátko, které vám zprostředkuje prohlídku města Chebu s odborným výkladem.
Cheb, Karlovarský kraj

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Město Cheb a německý Waldsassen propojila Valdštejnova cyklostezka. Podařilo se dobudovat její druhou část mezi chebskou částí Háje a pohraničními Slapany.
Cheb, Karlovarský kraj

Městská památková rezervace Cheb

Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. V jednom z nejstarších měst v Česku najdeme románský hrad, dvoupatrovou kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem kupeckých domů ze 14. století.
Cheb, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivni lok v Chebu

Přijďte si vybrat z nejširšího pivního sortimentu v celém karlovarském kraji. Široký sortiment lahvového piva v našich lednicích a 6 druhů čepovaných piv na čepu.
Cheb, Karlovarský kraj

Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Pivovar s originálním názvem Pivní Skaut se nachází v suterénu restaurace Hvězda na chebském náměstí Jiřího z Poděbrad. Na čepu bývají piva Hvězda 11° světlý ležák, 13° tmavý ležák a 14° IPA.
Cheb, Karlovarský kraj

3F Bistro v Chebu

První bistro v Česku, které se specializuje na flammkuchen a na hranolky z čerstvých brambor.
Cheb, Karlovarský kraj

Botanik bistro v Chebu

Na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu najdete Botanik bistro.
Cheb, Karlovarský kraj

Bagel Lounge v Chebu

Houska s dírou uvnitř se jako spousta „imigrantského židovského jídla“ prosadila v Americe. Bagely zaplavily i české kavárny, ale karlovarský podnik na nich staví první poslední. A rozrostl se o další pobočky a to třeba i v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Gelateria Corso v Chebu

Výbornou zmrzlinu vyrobenou z přírodních surovin, tradičními postupy výroby a s láskou, nabízí v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Gallery Coffee v Chebu

Kavárna s nezaměnitelnou atmosférou vám nabídne nejen výbornou čerstvou kávu, domácí dorty a mnoho dalšího.
Cheb, Karlovarský kraj

Obecní pec Golem v Chebu

Na komunitní zahradě v Májové ulici v Chebu se nachází veřejná obecní pec, kterou spravuje Nadační fond Historický Cheb. V peci se pravidelně pečou chleby, housky, buchty, pizza i maso.
Cheb, Karlovarský kraj