ÚvodKalendář akcíFestivalySilberbauerovo hudební Podyjí

Datum začátku akce: 5.10.2024.

Doba trvání akce: "5. říjen 2024 17:00 - 18:00".

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se uskuteční již popáté. Hudba opět rozezní svatostánky jižní Moravy a Dolního Rakouska, a to převážně nástroji z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera. Festival svými koncerty oslaví i letošní Rok české hudby.
Od poloviny srpna do půlky října se mohou návštěvníci festivalu těšit na celkem devět koncertů. Na jižní Moravě se uskuteční pět z nich. Čtyři další zavítají do míst Dolního Rakouska, do okolí Národního parku Thayatal. Festivalový program zahrnuje vystoupení barokního ansámblu, komorního orchestru, dechového kvintetu, varhanní recitál a koncertní přehlídku talentovaných dětí z českých i rakouských hudebních škol.

Letos poprvé festival zařazuje koncert již v polovině srpna a lze jej považovat za jakýsi prolog celého festivalu. V rámci poutní slavnosti k oslavě Nanebevzetí Panny Marie v kostele v obci Rancířov nedaleko Dešné dne 18. 8. od 15:30, se mohou diváci těšit na vystoupení přední české varhanice Michaely Moc Káčerkové se sopranistkou Terezou Švarcovou a violoncellistou Tomášem Strašilem. Zahajovací koncert s názvem Polská inspirace pak pozve posluchače do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí. Dne 24. 8. od 19 hodin zde vystoupí renomovaný polský varhaník Filip Presseisen, vítěz několika soutěží zaměřených na improvizaci a interpretaci hudby období baroka. Varhany se zde prolnou spolu s tóny barokní flétny krakovské umělkyně Katarzyny Czubek.  

Třetí koncert se uskuteční v neděli 15. 9. od 15 hodin v kostele rakouského kláštera Geras a bude připomínkou 100. výročí úmrtí blahoslaveného Jakuba Kerna, který zde působil několik let jako premonstrát a stal se významnou osobností nejen katolické obce. Za varhany usedne Jan Gottwald, regenschori u premonstrátů na Svatém Kopečku v Olomouci. Spolu s ním na koncertě vystoupí první trumpetista Hradní stráže Pavel Hromádka.

Dne 21. 9. od 16 hodin oslavíme v Jevišovicích koncertem pod širým nebem 130. výročí jevišovické přehrady. Během odpoledne zazní slavné árie z oper Bedřicha Smetany a také Antonína Dvořáka, jehož 9. symfonie „Z nového světa“, celý koncert uzavře. Mimořádným hostem odpoledne v Jevišovicích bude brněnská sopranistka Ivana Pavlů, kterou pod taktovkou švýcarského dirigenta Sébastiena Bagnouda doprovodí festivalový komorní orchestr Thayatal. O den později, v neděli 22. 9. od 16 hodin, zazní tentýž program také v prostorách před domem Národního parku Thayatal nacházejícího se mezi rakouskými městy Merkersdorf a Hardegg. Tento koncert bude zároveň připomínkou letošního Roku české hudby.

Zářijový blok uzavře páteční Svatováclavský koncert při svíčkách 27. 9. v 19 hodin, kdy varhany klášterního kostela v Louce u Znojma rozezní rakouský varhaník, improvizátor a performer působící na univerzitách v Lübecku a v Londýně, Franz Danksagmüller.

První říjnová sobota 5. 10. v 17 hodin bude patřit souboru Capella Ornamentata pod vedením Richarda Šedy, hráče na historický dechový nástroj zvaný cink, a jeho kolegům trombonistovi Jakubovi Zívalíkovi a brněnskému varhaníkovi Ondřeji Múčkovi. Na koncertě uvedou renesanční a raně barokní hudbu slunné Itálie. Koncert se bude konat v kostele sv. Jakuba v Unterretzbachu.

Tradiční koncert s názvem Děti a hudba se uskuteční již po čtvrté a jeho cílem je představit a podpořit mladé nadané hudebníky z českých a rakouských ZUŠ a nabídnout jim možnost prezentovat svůj talent před posluchači mezinárodního festivalu. Svou účast přislíbili žáci ZUŠ Mikulov, Pohořelice, Hrušovany nad Jevišovkou, Veselá škola Praha 1 a studenti z rakouské hudební školy Alberta Reitera z Waidhofenu an der Thaya. Koncert se koná 11. 10. od 18 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Drnholci.

Závěrečný koncert je koncipovaný jako pocta velikánům české hudby a symbióza dechových nástrojů s barevností varhanních rejstříků. Proběhne v neděli 13. 10. v 16 hodin v kostele sv. Mikuláše v rakouském Röschitz a vystoupí na něm pražské dechové kvinteto Belfiato Quintet, s varhanicí a ředitelkou festivalu Kateřinou Málkovou. Na objednávku festivalu budou v rámci odpoledne ve světových premiérách uvedeny také nejnovější kompozice současných skladatelů Lukáše Sommera a Roberta Fuchse.

 
Program:


Prolog festivalu
Podtitul: Poutní slavnost k Nanebevzetí Panny Marie
Termín: 18. 8. 2024 od 15:30
Místo konání: Rancířov, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Účinkující:
Michaela Moc Káčerková, varhany
Tomáš Strašil, violoncello
Terezie Švarcová, soprán

Polská inspirace
Podtitul: Zahajovací koncert festivalu
Termín: 24. 8. 2024 od 19:00
Místo konání: Vranov nad Dyjí, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Účinkující:
Filip Presseisen, varhany
Katarzyna Czubek, barokní flétna

K poctě 100. výročí od úmrtí blah. Jakoba Kerna
Termín: 15. 9. 2024 od 15:00
Místo konání: Geras, klášterní kostel
Účinkující:
Jan Gottwald, varhany, varhanní pozitiv
Pavel Hromádka, trubka

Rok české hudby a 130. výročí jevišovické přehrady
Termín: 21. 9. 2024 od 16:00
Místo konání: Open air koncert u jevišovické přehrady
Účinkující:
Ivana Pavlů, soprán
Sébastien Thomas Bagnoud, dirigent
Komorní orchestr Thayatal

Rok české hudby v Národním parku Podyjí
Termín: 22. 9. 2024 od 16:00
Místo konání: Open air koncert dům národního parku Thayatal
Účinkující:
Ivana Pavlů, soprán
Sébastien Thomas Bagnoud, dirigent
Komorní orchestr Thayatal

Svatováclavský varhanní koncert  
Podtitul: varhanní recitál při svíčkách
Termín: 27. 9. 2024 od 19:00
Místo konání: Znojmo, Loucký klášter – kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava
Účinkující:
Franz Danksagmüller, varhany

Per Cornetto e Trombone
Podtitul: italská renesanční a raně barokní hudba
Termín: 5. 10. 2024 od 17:00
Místo konání: Unterretzbach, kostel sv. Jakuba  
Účinkující:
Capella Ornamentata
Richard Šeda, cink
Jakub Zívalík, renesanční trombon
Ondřej Múčka, varhany, varhanní pozitiv

Děti a hudba IV.
Termín: 11. 10. 2024 od 18:00
Místo konání: Drnholec, kostel Nejsvětější Trojice
Účinkující:
ZUŠ Hrušovany nad Jevišovkou
ZUŠ Mikulov
ZUŠ Pohořelice
Albert Reiter Musikschule
ZUŠ Veselá škola Praha

Pocta velikánům české hudby
Podtitul: Symbióza dechů a varhan
Termín: 13. 10. 2024 od 16:00
Místo konání: Röschitz, kostel sv. Mikuláše
Účinkující:
Belfiato Quintet
Kateřina Málková, varhany

Kaskáda Race

Hlavní závody se běží na 5+ km a 20+ překážek. Závodníci startují v několika vlnách.
Štítary, Jihomoravský kraj

Dny evropského dědictví na Bítově

Dny evropského dědictví jsou významnou kulturně poznávací společenskou akcí.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Hradní kaprobraní na Bítově

Další ročník Hradního kaprobraní uzavírá hradní sezonu. Děti v doprovodu rodičů mohou vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Vánoční prohlídky v období adventu.
Uherčice, Jihomoravský kraj

Hnanická vinařská pohotovost

Vinaři z Hnanic připravili i pro letošní sezónu svou "Vinařskou pohotovost". Díky této službě budete mít jistotu, že každý den sezóny najdete v Hnanických sklepních uličkách otevřeno minimálně jedno vinařství.
Hnanice, Jihomoravský kraj

Analfabeta Negramotná a další hrdinové z knih v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

Pro děti i dospěláky, čtenáře i nečtenáře, ale hlavně pro všechny, kterým nechybí fantazie a umí si hrát, připravuje Jihomoravské muzeum ve Znojmě výstavu, kterou od 25. května můžete navštívit v minoritském klášteře.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Festival vína VOC Znojmo 2025

Festival vína VOC Znojmo, který se letos uskuteční už po sedmnácté, vyhledávají vedle Znojmáků návštěvníci z celé republiky i ze zahraničí. Pokud chcete být mezi nimi, zaškrtněte si v kalendáři druhou květnovou sobotu 10. 5. 2025.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Znojmo a okolí akvarelem

Znojemský Dům umění poprvé představuje novou výstavu děl malíře Petra Havla, který se usadil ve Znojmě před dvěma lety.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je největší a umělecko historicky nejvýznamnější vranovskou církevní památkou. Postaven byl již v první polovině 13. století, v gotice zaklenut a rozšířen o dnešní sakristii.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Ondřeje ve Vranově nad Dyjí

Kaple sv. Ondřeje, kterou tvoří rotunda s apsidou zaklenutá kupolí, je pozdně románskou stavbou z první poloviny 13. století.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Morový sloup ve Vranově nad Dyjí

Morový sloup byl postaven na náměstí r. 1713 v barokním slohu majitelem panství hrabětem Michalem Heřmanem Althannem. Připomíná morovou epidemii, která Vranovsko zasáhla v roce 1680, zemřelo na ni 81 obyvatel města.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Rodinný Penzion Relax ve Vranově nad Dyjí – rybářské etudy pro celou rodinu

Chcete-li vyzkoušet osvědčené pstruhové revíry, přijeďte do Vranova nad Dyjí. Skvělým zázemím vám bude rodinný Penzion Relax. Řada zajímavých aktivit se nabízí i pro členy vaší rodiny, kteří ještě kouzlu rybaření nepropadli.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Hallamasskova vyhlídka ve Vranově nad Dyjí

Dřevěná vyhlídka na skalní terase vysoko nad hladinou Dyje pod vranovským zámkem byla obnovená Správou Národního parku Podyjí. Z vyhlídky je možno shlédnout historické jádro Vranova nad Dyjí.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Mníškův kříž ve Vranově nad Dyjí

Mníškův (Mniszkův) nechala postavit v roce 1846 hraběnka Helena z Mniszku-Ludomirská na památku svého zesnulého manžela na tzv. Křížovém vrchu, který býval nebožtíkovou oblíbenou vyhlídkou.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Ela ve Vranově nad Dyjí

Penzion Ela se nachází v klidné části Vranova nad Dyjí, v romantickém údolí na poloostrově, který je obtékán řekou Dyjí.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Buď Laska ve Vranově

Brněnská gastronomická skupina Lidi z Baru otevřela ve Vranově nad Dyjí novou restauraci Buď Laska.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Dovolená ve Vranově nad Dyjí

Pro mladé i dříve narozené milovníky přírody, tradičního jídla, vína, turistiky, cykloturistiky, historických i kulturních památek, rybaření a vodních sportů je Vranov nad Dyjí ideální cíl dovolené.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Penzion Jelen ve Vranově nad Dyjí

Penzion Jelen*** nabízí komfortní ubytování v apartmánech s prostornou zahradou a výhledem na zámek Vranov nad Dyjí.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Penzion Benátky 214 Vranov nad Dyjí

Hledáte klidné místo, kde si užít volný čas? Pak je penzion Benátky 214 ve Vranově pro vás to pravé. Dýchne tu na vás atmosféra starého nádraží a k tomu vás čekají krásné výhledy na Vranovský zámek. Kouzelné místo Benátky 214 je ideálním místem jak pro rodiny, tak pro páry i větší skupiny přátel.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Volareza – hotel Vranov na břehu vranovské přehrady

Volareza – hotel Vranov nabízí ubytování na břehu vranovské přehrady v překrásné přírodě jižní Moravy. Svým zázemím a poskytovanými službami je vhodný pro rodinou rekreaci, ale také ozdravné a wellness pobyty. Hotel nabízí ubytování v jednolůžkových, dvoulůžkových a třílůžkových pokojích.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Apartmány U Zámku ve Vranově nad Dyjí

Barokní dům, dnes nově zrekonstruovaný na penzion, se nachází v těsném sousedství Státního zámku Vranov nad Dyjí v Národním parku Podyjí. Penzion nabízí exkluzivní ubytování v klidném prostředí krás zámeckého lesoparku.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Camping Vranovská pláž

Kemp Vranovská pláž nabízí různé typy ubytování, od jednoduše zařízených chatek, přes ubytovnu až po komfortní ubytování v penzionu a v mobilheimech, v celkové kapacitě 270 lůžek. Dále je zde připraveno 300 stanových míst a 60 míst pro karavany s možností elektrické přípojky.
Šumná, Jihomoravský kraj