Výstava se zaměřuje na školní prostředí protektorátu Čechy a Morava a odtrženého československého pohraničí v letech 1938–1945.
Nekvalitní učebnice plné hitlerovské propagandy, zavírání či slučování škol a omezování výuky, příprava učňů výhradně na zbrojní průmysl a odvětví potřebná pro válečné hospodářství říše, zatýkání českých vysokoškolských studentů a pedagogů, přednost němčiny před češtinou.
Výstava vznikla jako součást stejnojmenného vzdělávacího projektu, který se zaměřuje na
školní prostředí protektorátu Čechy a Morava a odtrženého československého pohraničí v letech 1938–1945. Přináší informace nejen o stavu českého školství a perzekuci českých studentů, ale také o vzdělávání židovské a romské mládeže, o německých školách na našem území a v neposlední řadě také o mimoškolním vzdělávání. Součástí výstavy jsou také výsledky badatelské činnosti celkem 15 školních týmů z celé České republiky.
Autoři výstavy: Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy
Text a scénář: Naděžda Seifertová (Památník Terezín), Jan Špringl (Památník Terezín), Tereza Štěpková (Institut Terezínské iniciativy), Magdalena Šustová (Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského)
Výtvarné zpracování: Miroslav Veselý (Památník Terezín)
Výstava zkoumá dopad válečného období na školství v Čechách a na Moravě, včetně zatýkání studentů a vlivu propagandy.
Výstava se zaměřovala na školní prostředí protektorátu Čechy a Morava a odtrženého československého pohraničí během válečných let.
Učebnice byly plné hitlerovské propagandy a měly nízkou kvalitu.
Došlo k zavírání a slučování škol a omezování výuky.
Příprava učňů byla zaměřena výhradně na zbrojní průmysl a odvětví nutná pro válečné hospodářství.
Došlo k zatýkání českých vysokoškolských studentů a pedagogů.
Výstava přinášela informace o vzdělávání židovské a romské mládeže.
Výstavu pořádají Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Institut Terezínské iniciativy.
Školské týmy z celé České republiky přispěly svými badatelskými činnostmi.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.