Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Jihočeský kraj nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Výstava připomíná jednu z nejvýjimečnějších českých žen 20. století. Komentované prohlídky výstavou: 4. 3., 18. 3., 8. 4. a 9. 4. od 17 hodin.
Pro velký zájem publika se Prácheňské muzeum rozhodlo prodloužit výstavu Doktorka z domu Trubačů z podzimu loňského roku. Spřátelené muzejní instituce i archivy povolily prodloužení zápůjček a tak až do 27. 4. můžete vzít do Prácheňského muzea v Písku všechny, o nichž si myslíte, že je lékařčin tragický příběh osloví.
Nejen Písečákům je dobře známý příběh lékařky Vlasty Kálalové-Di Lotti, který však překvapivě nikdy nebyl zpracován formou výstavy. Letos je to přesně 100 let, co tehdy ani ne třicetiletá doktorka z Bernartic otevřela v Bagdádu československou nemocnici. Toto výročí Prácheňské muzeum připomíná historicko-dokumentační výstavou, která nabízí především množství fotografií a písemností pořízených přímo V. Kálalovou-Di Lotti a dále pak řadu exponátů především z Národního a Náprstkova muzea. Pro ně totiž v Orientu nasbírala tisíce předmětů a zvířecích jedinců, převážně exotického hmyzu. Část exponátů pochází i z vlastních sbírek Prácheňského muzea, z těch nejzajímavějších jde o gynekologické křeslo, které lékařka používala ve své praxi. K vidění je také například arabská panenka, s níž si hrála lékařčina dcera Drahomila Lydia. Výstavu připravil jako kurátor bývalý ředitel muzea Jiří Prášek, který se tématu řadu let věnuje.
Novinkou v jarní sezóně je malý katalog, který obsahuje výstavní texty a fotografie. Jeho autor Jiří Prášek navíc naplánoval komentované prohlídky, a to 4. 3., 18. 3., 8. 4. a 9. 4. vždy od 17 hodin.
Objevte příběh významné české lékařky Vlasty Kálalové-Di Lotti na unikátní výstavě v Prácheňském muzeu, která nabízí exponáty a fotografie.
Vlasta Kálalová-Di Lotti byla jedna z nejvýjimečnějších českých žen 20. století, známá jako lékařka, která otevřela československou nemocnici v Bagdádu.
Komentované prohlídky se konají 4. 3., 18. 3., 8. 4., a 9. 4. od 17 hodin.
Na výstavě jsou k vidění gynekologické křeslo používané lékařkou, arabská panenka a mnoho dalších, včetně fotografií a dokumentů.
Výstava byla prodloužena do 27. 4.
K výstavě přispěla Národní muzeum a Náprstkovo muzeum, stejně jako Prácheňské muzeum, kde výstava probíhá.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.