ÚvodKalendář akcíVýstavyHistorické loutky ze sbírek Milana Knížáka

Datum začátku akce: 1.5.2025.

Doba trvání akce: "1. květen 2025 – 31. říjen 2025".

Výstava Historické loutky ze sbírek Milana Knížáka
Výstavy

Historické loutky ze sbírek Milana Knížáka

Loutky patřily k nejcennějšímu majetku loutkářovy rodiny, který se dědil, opatroval a doplňoval. Kočující loutkáři tehdy patřili k nejnižším sociálním vrstvám a byli vrchností spíše trpěni než podporováni.
Počátek lidového loutkářství u nás spadá do druhé poloviny 18. století. Kočující loutkáři tehdy patřili k nejnižším sociálním vrstvám a byli vrchností spíše trpěni než podporováni. Počet loutkářů v průběhu 19. století postupně narůstal, přičemž největší nárůst souvisel s obdobím národního obrození, kdy na jeho počátku plnilo loutkové divadlo jedinečnou roli českého divadla na venkově. Jevištěm loutkových představení byla otevřená stěna maringotky, či improvizovaná scéna ve venkovských hospodách nebo přímo pod širým nebem. Divadelní dekorace byly malované na plátně a typizované pro určité prostředí. Opona byla jednobarevná, nebo na ní byla vyobrazena oblíbená scéna z české historie, případně mytologický či biblický výjev.

Loutky patřily k nejcennějšímu majetku loutkářovy rodiny, který se dědil, opatroval a doplňoval. Valná většina českých historických loutek byly dřevěné marionety na drátě s přídavnými ovládacími nitěmi. Pouze několik, většinou komických či varietních loutek, jako je například Kašpárek (neboli Pimprl, Pimprdle), bylo kvůli větší pohyblivosti zavěšeno jen na nitích. V baroku, které v případě loutkového divadla přežívalo v některých oblastech až do 20. století, byla loutka chápána jako zmenšenina živého herce. Hlavy loutek měly výraznou řezbu, těla byla řezána jednoduše, z důvodu praktičnosti při častých převozech. Loutka zachovávala, pokud to bylo možné, lidské proporce a napodobovala realistické postavy, byť v určité stylizaci. Kostýmování i rekvizity byly většinou velmi pečlivě vypracovány.

Řezbáři loutek byli prostými řemeslníky, ale vesměs zvládali svoji profesi dokonale. Byli to často řezbáři soch světců, kteří hojně tvořili v období baroka, což přispělo k vysoké umělecké hodnotě jejich výrobků. Loutky vzniklé v takovýchto dílnách není možné nazývat loutkami lidovými, jak je u nás obvyklé. Lze v tomto případě hovořit o loutkách řemeslných, i když ve své době, tzn. v 18. století a převážné části 19. století, u nás jiné loutky vlastně neexistovaly. Až na výjimky se profesionální umělci-sochaři začali loutkovým divadlem zabývat později.

V 19. století byla po loutkách velká poptávka, staly se celkem běžnou komoditou řezbářských dílen. K těm nejvýznamnějším, které se v tomto období výrobě loutek věnovaly, patřily především dílny M. Sichrovského, A. Suchardy st. a A. Suchardy ml., F. Noska a K. Noska, J. Alessiho, J. Chochola, A. a J. Adámka, V. Šedivého aj.

Vedle řemeslných loutek existují ještě loutky opravdu lidové. To znamená vyrobené člověkem, jenž nebyl vyučený řezbář a loutky zhotovoval pro svoji potěchu či proto, že neměl dostatek prostředků zakoupit je u řemeslných řezbářů. I loutkáři si řezali některé typy loutek sami, a to především ty, které se používaly zřídka. Pravděpodobně i z toho vznikly fámy o lidových loutkářích jako suverénních řezbářích loutek. Určitě byli někteří loutkáři výtvarně nadaní a řadu loutek si zhotovili, nejednalo se však o velké množství. Pověsti o lidových loutkářích, kteří vyřezali stovky loutek, nemají reálný základ.

Konec 19. století a století následující přinesly velké rozrůznění v pojetí loutkového divadla i v tvorbě loutek. Vlivem sociokulturních podmínek se loutkové divadlo proměňuje. Na jedné straně přežívali kočovní loutkáři, kteří se drželi svého tradičního repertoáru a téměř vůbec neměnili loutky, vedle toho vznikala domácí rodinná divadla a spolková divadla, která měla odlišný formát a kde se základním divadelním útvarem stala pohádka. Tyto skutečnosti působily na změnu a vznik některých loutkových typů. Domácí rodinná loutková divadla měla podobu průmyslově i amatérsky vyráběných stolních loutkových divadel a loutek, přičemž typickým zástupcem byly Alšovy loutky a Dekorace českých umělců z let 1912 a 1913. Další významné produkce loutek, dekorací a divadel zajišťovaly v první polovině 20. století firmy A. Münzberg, Modrý & Žanda, JEKA, Továrna bratří Válků, TOFA, n. p., závod J. Blanka nebo firma APAS.
Období do 2. světové války se nese v duchu kvalitního amatérského loutkářství, vývoj ale postupně směřuje k formování profesionálního českého loutkového divadla a také postupné modernizaci loutkářství ve 2. polovině 20. století.

Loutkové divadlo patří k důležité součásti naší loutkářské divadelní tradice a jako významný prvek nehmotného kulturního dědictví České republiky bylo v roce 2016 zapsáno do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

Lidový oděv na Moravě

Nechte se unést a okouzlit krásou lidového oděvu, jehož nevšední barvy i skladba tvarů je tolik odlišná od současného oblečení. Výstava je součástí prohlídkového okruhu zámku Strážnice.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Hudební nástroje v lidové kultuře

Pojďte se s námi projít tělem nástrojů a zaposlouchejte se do zvuků hudby.
Strážnice, Jihomoravský kraj

80. Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2025

Srdečně zveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. 80. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2025 a 43. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2025, které se konají 26. až 29. června 2025.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Fašanky, fašanky, Velká noc ide – pořad pro školy

Edukační program je určený pouze pro předem objednané školy a školky.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Podzim na dědině – program pro školy

Edukační program je určený pouze pro předem objednané školy a školky.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Radujme se, veselme se... program pro školy

Edukační program je určen pouze pro předem objednané školy a školky.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Fašanky, fašanky – Velká noc ide

Oblíbená akce přibližuje zvyky ze Slovácka od počátku postního období do Velikonoc, jako jsou vynášení smrtky, nošení létečka, pletení velikonočních pomlázek, malování kraslic, šlahačka aj.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Stavění máje – zahájení návštěvní sezóny ve Skanzenu Strážnice

Samotné stavění máje je doprovázené zpěvem dívek a chlapců folklorních souborů za doprovodu spojených muzik všech zúčastněných souborů. Dalším programem je profilové vystoupení jednotlivých souborů na pódiu.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Zámek Strážnice – Národní ústav lidové kultury

Zámek, obklopený rozsáhlým parkem je ozdobou města Strážnice. Stálý prohlídkový okruh s historickou knihovnou a nově otevřená zámecká kaple s vysoce cenným oltářem.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Cykloloď – lodní linka: Strážnice – Petrov – Sudoměřice a zpět

Lodní linka Strážnice – Petrov – Sudoměřice a zpět. Na lince většinou pluje loď Lipan. Na lince lze přepravit 11 kol. Nemusí se nikam zvedat, věšet či připevňovat do držáků. Uveze elektrokola i dvojkola. Je řízena zkušeným kapitánem, který je zároveň průvodcem.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Vyhlídkové plavby na Baťově kanálu ve Strážnici

Výletní loď Ámos s průvodcem na palubě vyplouvá po Baťa kanále. Jedná se o hodinovou vyhlídkovou plavbu s průvodcem.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Přístav Strážnice na Baťově kanále

Ve Strážnickém přístavu na Baťově kanále můžete se svou lodí zakotvit anebo si zde naopak lze půjčit čluny i kajutové lodě.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Oskeruše – strom Slovácka

Znáte největší ovocný strom Evropy? ... a víte, že má léčivé plody ve všech skupenstvích použití, od sušených, přes mošty a marmelády až po jedinečnou pálenku? I vy si můžete na Slovácku v jeho stínu odpočinout!
Strážnice, Jihomoravský kraj

Do Strážnice nejen za akcemi

Strážnice na jihovýchodní Moravě je známá jako kulturní město, kde se tradičně koná vyhlášený folklórní festival a řada významných kulturních akcí. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou se středověkým opevněním a řadou památek.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Muzeum mlynářství – Průžkův mlýn ve Strážnici

Jedna z nejstarších dochovaných staveb Strážnice, o které se píše již v roce 1543.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Pizzerie Na rynku Strážnice

V Pizzerii Na rynku na náměstí Svobody ve Strážnici využijete nově otevřené prostory restaurace, která má kapacitu je 70 míst. Letní zahrádka má dalších 60 míst.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Autokempink Strážnice – odpočinek v srdci jižní Moravy

Autokempink Strážnice s rozlohou 4 000 m² a kapacitou 306 lůžek, nabízí ubytování ve 2 a 4 lůžkových pokojích v budovách a 2,4 a 6 lůžkových chatkách převážně vybavených sociálním zařízením. Areál koupaliště má dva bazény, tobogán, minigolf a víceúčelové hřiště.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Restaurace pod Věží Strážnice

Restaurace pod Věží leží v centru Strážnice, poblíž Bílé věže. Historie této budovy sahá až do roku 1903. Dnes nabízí příjemné posezení v prostorách s různými interiéry a atmosférou, příjemnou obsluhou, znamenitými pochutinami, kvalitní vzduchotechnikou s odděleným prostorem pro kuřáky a nekuřáky.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Hotel Strážnice

Hotel Strážnice ve stejnojmenném městě poskytuje ubytování v 68 pokojích. K dispozici je i příjemné posezení v nově zrekonstruované restauraci s letní zahrádkou s výhledem na předměstí města Strážnice.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Penzion Na Kamenčí Strážnice

Nově vybudovaný Penzion Na Kamenčí se nachází v klidné části města Strážnice v rozlehlé zahradě, nedaleko centra města. Celkem poskytuje ubytování pro 12 osob. Penzion je vhodný především pro menší skupiny cyklistů, rybáře či rodiny s dětmi.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Kapka přírody – ovocné a bylinné sirupy ze Vnorov

Paní Monika Makovičková ze Vnorov vyrábí vynikající sirupy a pečený čaj. Je nositelkou certifikátu Tradiční výrobek Slovácka® a ráda vám nabídne své okurkový, zázvorový, citrónový nebo sirup z červené řepy, ale i pečený čaj z citrusových plodů a zázvoru nebo výborný jahodový džem.
Vnorovy, Jihomoravský kraj

Vinný sklípek Petrov

Zveme všechny přátele dobrého vína, jídla a zábavy k nám na jižní Moravu, na Slovácko, do vinného sklípku v Petrově v Plžích.
Petrov, Jihomoravský kraj