Že můžeme barvit cibulí, řepou nebo kurkumou, ví asi každý. Ale co takový svízel, kamenec nebo dokonce čočka? Do všech tajů barvení textilních materiálů návštěvníky u nás na zahradě zasvětí Matyáš Orsák z kladenské tkalcovny U Moruše.
Teorie i praktické ukázky. V zahradě Sládečkova muzea (v případě nepřízně počasí uvnitř budovy).
Příroda nám nabízí ohromující množství materiálů, z nichž lze získat barvivo. Jiné, než přírodní pigmenty, lidé po celá tisíciletí ani neznali a přesto bylo oblečení na ch předků plné barev. Že můžeme barvit cibulí, řepou nebo kurkumou, ví asi každý. Ale co takový svízel, kamenec nebo dokonce čočka? Jak přírodní barvivo extrahovat a jak správně použít? Do všech tajů barvení textilních materiálů návštěvníky zasvětí Matyáš Orsák z kladenské tkalcovny U Moruše. Nenechte si ujít příjemné podvečerní posezení v muzejní zahradě. Káva, čaj a něco sladkého bude zajištěno.
Matyáš Orsák je vedoucí Katedry chemie Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze. Ve svém volném čase se již mnoho let věnuje ručnímu předení a tkaní a před několika lety v kladenské čtvrti Dubí založil tkalcovnu U Moruše, v níž pořádá kurzy pro zájemce z celé republiky. Své povolání i svého koníčka pak propojil v zájmu o přírodní barvení textilií a tak není povolanějšího člověka, který by nás s tímto tématem mohl seznámit.
Připojte se k nám na workshop barvení textilií přírodními barvivy s expertem Matyášem Orsákem v kouzelném prostředí zahrady Sládečkova muzea.
Matyáš Orsák je vedoucí Katedry chemie na České zemědělské univerzitě v Praze a zakladatel tkalcovny U Moruše.
Jako přírodní barviva lze použít cibuli, řepu, kurkumu, svízel, kamenec či čočku.
Událost se koná v zahradě Sládečkova muzea nebo v případě špatného počasí uvnitř budovy.
Program zahrnuje teoretické informace i praktické ukázky procesu barvení textilií přírodními barvivy.
Ano, pro návštěvníky bude připravena káva, čaj a něco sladkého.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.