V sobotu 3. 5. 2025 se kováři z různých míst České republiky sjedou na památku ve správě Technického muzea v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou.
Na
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se mohou vypravit všichni zájemci
o kovářské řemeslo.
První květnovou sobotu budou návštěvníkům předvádět své řemeslo kováři, a to jak
na mobilních výhních, tak i na velkém, vodou poháněném
bucharu. Návštěvníci uvidí a uslyší buchar v jeho plné síle při práci. Návštěvníci si na mobilních výhních a kovadlinách budou moci sami vyzkoušet, jak náročné je ukovat například obyčejný hřebík. Šlakhamerský buchar je jedním z pěti plně funkčních zařízení v celé republice.
Z historie Šlakhamru
Osídlení zdejší oblasti je spojeno s řádem cisterciáků ze žďárského kláštera, kteří zde zakládali hospodářské provozy. Původně středověký hamr – mechanická kovárna, měl za úkol zpracovávat železnou rudu těženou v okolí. Zanikl v 17. století. Mlýnský náhon byl poté využit pro obilní mlýn, který pracoval až do období druhé světové války. Posledními majiteli byla mlynářská rodina Brdíčků. V roce 2011 zde Technické muzeum v Brně otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení za posledních majitelů. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku, na kterém při speciálních akcích pracují kováři. Při běžných prohlídkách je návštěvníkům předváděna činnost vodního kola, potřebného pro provoz hamerského kladiva. Památka se nachází na Českomoravské vrchovině, nedaleko města Žďár nad Sázavou, v zalesněném údolí řeky Sázavy v katastru obce Hamry nad Sázavou.
Přijďte 3. května 2025 objevit kovářské umění v historickém Šlakhamru, jedné z pěti funkčních památek v ČR, pod správou Technického muzea v Brně.
Akce se koná v sobotu 3. května 2025.
Akce se koná v památce spravované Technickým muzeem v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou.
Kováři budou předvádět své řemeslo na mobilních výhních a na velkém, vodou poháněném bucharu. Návštěvníci si také budou moci sami vyzkoušet kování.
Šlakhamerský buchar je jeden z pěti plně funkčních zařízení v celé České republice.
Původně středověký hamr byl zřízen pro zpracování železné rudy a přetransformoval se z hamru na mlýn, který pracoval až do 2. světové války. Nyní je zde expozice Technického muzea.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.