Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.
Archeoparku pravěku ve Všestarech je výsledkem spolupráce Společnosti experimentální archeologie Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a Univerzity Hradec Králové.
Expozice Archeoparku je rozdělena do dvou částí – vnitřní a venkovní. V rámci
venkovní expozice je možné si prohlédnout ukázky pravěkých staveb, jako je
neolitický a eneolitický dům, polozemnice ze starší doby železné,
rondel, výrobní areály a
pravěké pohřebiště s mohylami. (Nejen) pro dětské návštěvníky jsou připraveny praktické ukázky nejrůznějších pravěkých činností –
drcení obilí,
broušení kamenných seker, obdělávání pole dřevěnými nástroji nebo práce s replikami pravěkých seker.
Vnitřní expozice sestává ze tří částí, které představují
podzemí,
život a
duchovní svět prehistorických lidí. Toto dělení navíc reprezentuje i
metody archeologické práce: výzkum památek ukrytých pod zemí – rekonstrukce objektů na povrchu – pohled letecké archeologie. Součástí expozice jsou i
osm metrů dlouhý model pravěké krajiny, rekonstrukce archeologických vykopávek,
jeskyně s pozůstatky zvířat a lidí, výstavní a projekční sál.
V budově je i herna a dílna pro děti, konají se zde pravěké dílničky pro děti a další program. Místo zde je i pro archeologické sbírkové předměty krajského
Muzea a galerie Orlických hor.
Areál je umístěn za místní ZŠ Všestary a krytým bazénem. Můžete se sem vydat po
archeocyklostrase v délce 12 km, která spojuje
Hradec Králové se Všestary a vede po místních archeologicky význačných lokalitách.
Člun z expedice Monoxylon
V archeoparku vzniká nová expozice, kde bude největším exponátem
replika pravěkého člunu známá z
expedic Monoxylon. Jedná se o druhý člun, který byl na expedicích dvě a tři, tedy v roce 1998 a 2019. Vědci na něm
urazili po moři celkem 1200 kilometrů. V nové expozici bude člun zavěšený v úrovni ochozu prvního patra, takže jej uvidíte nejen zespodu, ale i tak, jako by byl v blízkosti mola. Plavidlo měří
9,2 metru na délku a hmotnost má
1 360 kilogramů. Experimentální archeologové ve člunech vydlabaných z jednoho kusu dřeva – monoxylech snaží přispět k poznání šíření raných forem zemědělství ve Středomoří. Předlohou plavidla jim bylo 8000 let staré neolitické plavidlo s plochým dnem objevené v roce 1994 v jezeře Bracciano u Říma.
Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou seznámit návštěvníky s životem v pravěku, nabízí Dny živé archeologie, Tvůrčí dílny a běžné návštěvní dny. Je zde i muzeum a pravěká vesnice upravená pro všechny věkové kategorie.
Expozice Archeoparku je rozdělena do dvou hlavních částí: vnější expozice, kde jsou pravěké stavby a praktické ukázky pravěkých činností, a vnitřní expozice, která se skládá ze tří částí představujících podzemí, život a duchovní svět prehistorických lidí.
Návštěvníci mohou vyzkoušet různé pravěké činnosti, jako jsou drcení obilí, broušení kamenných seker, obdělávání pole dřevěnými nástroji a práce s replikami pravěkých seker.
Vnitřní expozice reprezentuje metody archeologické práce, jako je výzkum památek ukrytých pod zemí, rekonstrukce objektů na povrchu a pohled letecké archeologie.
V Archeoparku vzniká nová expozice, kde bude největším exponátem replika pravěkého člunu z expedice Monoxylon. Člun bude zavěšený tak, aby byl viditelný z různých úhlů.
Replika pravěkého člunu slouží experimentální archeologii, kde se snaží přispět k poznání šíření raných forem zemědělství ve Středomoří.
Vnitřní expozice nabízí osm metrů dlouhý model pravěké krajiny, rekonstrukce archeologických vykopávek, jeskyni s pozůstatky zvířat a lidí, a projekční sál.
Pro děti je v Archeoparku připravena herna a dílna, kde se konají pravěké dílničky a další programy zaměřené na pravěké tématiky.
Do Archeoparku Všestary se můžete dostat po archeocyklostrase v délce 12 km, která spojuje Hradec Králové se Všestary a vede přes místní archeologické lokality.
Za vznikem Archeoparku stojí spolupráce Společnosti experimentální archeologie Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a Univerzity Hradec Králové.