Severozápadně od centra města Frýdek-Místek, na mírném návrší naproti Zámeckému náměstí ve Frýdku, stojí velkolepá pozdně barokní dvouvěžová jednolodní stavba – Bazilika Navštívení Panny Marie. Pod kaplí sv. Kříže se ukrývá zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů.
Kvůli zázračným skutkům kamenné sochy Panny Marie se zde scházeli poutníci již od poloviny 17. století. Díky tomu dostal
Frýdek přízvisko
slezské Lurdy. Popisované zázraky i se svědeckými podpisy dokládají že zdejší socha Panny Marie zbavila mnoho poutníků různých neduhů.
V místech, kde se dříve pálilo vápno, stojí dnes
velkolepá, pozdně barokní bazilika Panny Marie z roku 1759. Plán kostela vypracoval biskupský stavitel B. Winter. Ačkoli byla stavba přerušena válkami Marie Terezie s Bedřichem II., práce rychle pokračovaly díky podpoře hrabat Pražmů z Bílkova.
Impozantní věže byly dostavěny až v r. 1777. Jsou 60 metrů vysoké a zakončené zdobným dvojkřížem. Podle úsudku znalců je toto dílo dodnes
největší a nejkrásnější v celém kraji.
Po stranách lodi je 6 protilehlých kaplí s oltáři, na nichž jsou obrazy značné umělecké hodnoty. Pod kaplí sv. Kříže se ukrývá zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů. Také kaple s mumifikovanými ostatky poutníků z Hané, kteří utonuli v rozvodněné Ostravici, a příslušníků místního duchovenstva je zpřístupněná pro veřejnost
Nejcennější je hlavní oltář z roku 1793, dílo stavitele J. Schuberta z Opavy a brněnského sochaře Schweigla. Pozadí oltáře tvoří 6 vysokých sloupů spojených pažením, nad nímž se vznáší zlacená koruna s křížem. Pod ní je nad svatostánkem umístěna socha Panny Marie – asi 1 m vysoká tmavošedá, z pískovce vytesaná socha opředená mnoha pověstmi a bájemi. Kolem areálu kostela se vine barokní křížová cesta. Uprostřed stojí kruhová kaple Nejsvětějšího Srdce Páně, zvaná Římská.
Krypta pod kostelem
Do podzemí frýdecké baziliky je obvykle přístup zakázán, otevírá se jen během zvláštních příležitostí. Během několika let by se však podle nového projektu měla otevřít turistům.
V kryptě se ukrývají ostatky duchovních a poutníků z 18. století. Nejdříve je však třeba vyzrát nad vlhkostí a drolícím se zdivem. Sklepení pod kostelem má několik pater. Řada přístupů do spodních částí je ale zazděná. Stavební práce v kryptě by mohly začít ještě letos (2018). Přibyl by pak mimo jiné nový vstup pro turisty, kteří by svou návštěvou podzemí nerušili věřící.