Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Grillraut na Luckém vrchu
Gurmánská turistika

Grillraut na Luckém vrchu

Výlet na jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst Českomoravské vysočiny spojený s výhledy na Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Žďárské vrchy a zakončený rautem grilovaných specialit z jehněčího i jiného masa a pstruhů, ochutnávkou místních specialit jako sýrů z místní mléčné farmy a čerstvě nadojeného mléka, produktů místního medaře.
Akce je vhodná pro skupinu 4 – 40 osob. Během vyhlídkové procházky se naskytnou překrásné výhledy na celý sever české kotliny, od Krkonoš přes Orlické hory až po Králický Sněžník a Jeseníky. Po domluvě lze v blízké osadě Betlém navštívit Agrofarmu u Fajmonů, kde majitel podá výklad o hospodaření drobného rolníka na Vysočině s ukázkou tradičních zemědělských strojů. V osadě Dědek lze po domluvě navštívit místního včelaře, prohlédnout si jeho hospodářství a případně si zakoupit výtečný místní med. Celou procházku v délce cca 3 km lze doprovodit výkladem. Zakončením akce bude raut u turistické chaty, kde u venkovního ohniště bude nabídnuto množství grilovaných specialit různého výběru, mas a ryb a pro zájemce mléčné stravy ochutnávka čerstvě nadojeného mléka a sýrů z místní mléčné farmy. Pro milovníky piva přijde vhod dobře natočený ležák poličského piva, za kterým sem chodí turisté ze všech koutů naší republiky.

Kdyby se chtěl někdo potom i rozhýbat, může si zahrát venkovní ping-pong, ruské kuželky, volejbal, a to bez poplatku.

Kdo by si chtěl vycházku dále prodloužit, může se vypravit k nedaleké starodávné Lukasově lípě opředené pověstí, ve vesničce Telecí. Lípa je třetí nejstarší u nás a v obci Telecí lze zhlédnout původní lidovou architekturu pečlivě začleněnou do okolní krajiny. Obec Telecí je držitelkou stříbrné medaile Evropské unie Entente Florale získaná za zásluhy o údržbu krajiny.

A kdo by se chtěl zdržet ještě o něco déle, může na Luckém vrchu přenocovat v turistické chatě, apartmánech nebo si postavit zdarma stan na veřejném tábořišti. Celková lůžková kapacita činí 60 lůžek. Míst pro stany a karavany je dostatek, poplatek za táboření se neplatí, pouze za odběr energie. Pokud sdělíte počet osob, svá přání a náměty, zašleme vám cenovou nabídku a kalkulaci. Na požádání Vám sdělíme odkazy na množství velmi zajímavých míst lehce dosažitelných z Luckého vrchu, které stojí za vaši návštěvu. Další informace získáte na uvedených webových stránkách. Pobyty na Luckém vrchu jsou vhodné i pro rodiny s dětmi, setkání a oslavy a pod.

Chata na Luckém vrchu vám nabídne turistické mapy, průvodce, pohlednice, turistické známky a turistická razítka.

Lucký vrch je přístupný pro pěší turisty ze železničních stanic Polička, Oldřiš, Borová, Čachnov a z autobusové zastávky Telecí – Lucký vrch, Borová u Poličky. Pro pojízdné návštěvníky je Lucký vrch přístupný ze silnice Borová – Telecí. Parkovat lze přímo u turistické chaty pod vrcholem kopce.

 

Matiné souboru Ensemble Lyrico Graffe

Slavnostní zakončení víkendového festivalu Zažít Martinů v kostele sv. Michaela.
Polička, Pardubický kraj

Polička Jazz Festival 2024

Každoročně v druhé polovině dubna ožívá Polička sérií vystoupení jazzových muzikantů, mezi kterými se nejednou objevily opravdové osobnosti.
Polička, Pardubický kraj

Vzhůru do středověku!

Chcete se vrátit v čase do doby rytířů s meči a dam v nádherných šatech? Tak VZHŮRU DO STŘEDOVĚKU! … na výstavu, která bude zahájena v poličském muzeu na začátku února.
Polička, Pardubický kraj

Slavní čeští skladatelé

Nechte se vtáhnout do příběhů života čtyř fenomenálních skladatelů a staňte se na chvíli součástí děl klasické hudby v netradičně pojaté výstavě.
Polička, Pardubický kraj

Koncert souboru Neoklasik

Večerní Koncert souboru NeoKlasik s unikátní dramaturgií téměř nehraného díla B. Martinů.
Polička, Pardubický kraj

Týmovka Běhej lesy 2024

Štafety 8členných a 4členných družstev po krásných okruzích na Vysočině.
Sněžné, Kraj Vysočina

Cyklo Maštale 2024

22. ročník legendárního závodu horských kol.
Proseč, Pardubický kraj

Cena východních Čech v orientačním běhu

Cenu východních Čech v orientačním běhu připravují na konci prázdnin pořadatelé z OK 99 Hradec Králové a OK Lokomotiva Pardubice. Jde o třídenní závody (30. 8. – 1. 9.), v nichž se běží tři etapy – v pátek odpoledne krátká trať, v sobotu klasická trať a v neděli dopoledne zkrácená trať.
Krouna, Pardubický kraj

Excalibur na Luckém vrchu

Pozvedněte slavný meč krále Artuše! V prostředí Českomoravské vysočiny na Luckém vrchu se můžete nejen pokochat malebnou krajinou Ždárských vrchů, ale také si zde můžete zkusit štěstí při vytažení meče ze skály.
Telecí, Pardubický kraj

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.
Telecí, Pardubický kraj

Kostel svaté Markéty v Borové

Kostel sv. Markéty se nachází v malebné části Českomoravské vrchoviny na dolním konci obce Borová.
Borová, Pardubický kraj

Cesta Terezy Novákové

Trasa o délce 6 km připomíná milovaný kraj spisovatelky Terezy Novákové. Vychází z vlakové stanice Borová u Poličky, obchází Betlémský kopec a končí v obci Telecí.
Telecí, Pardubický kraj

Formanství Borová – projížďky kočárem taženým koňmi

Výlety po krásné krajině Žďárských vrchů si užijete v Borové u Poličky. Formanství má k dispozici tažné i jezdecké koně. Všichni milovníci koní jsou srdečně zváni.
Borová, Pardubický kraj

Osmiboká roubená stodola v Pusté Rybné

Polygonální stodola je nově opravena a tvoří jednu z dominant obce. Dle tradice byla prvním shromaždištěm tolerovaných církevníků a místem vysluhování svaté večeře páně pod obojím způsobem.
Pustá Rybná, Pardubický kraj

Cesta Terezy Novákové

Trasa o délce 6 km připomíná milovaný kraj spisovatelky Terezy Novákové. Vychází z vlakové stanice Borová u Poličky, obchází Betlémský kopec a končí v obci Telecí.
Borová, Pardubický kraj

Chalupa pod lípou v Krásném

Naleznete zde ukázku řešení stavebního celku v návaznosti na chalupu původní lidové architektury s přírodní zahradou. Pěstitelská část zahrady nabízí plodiny pro tradiční českou kuchyni. Za stodolou je malý ovocný sad s květnatou loukou.
Krásné, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Horská chata Lucký vrch

Lucký vrch leží v nadmořské výšce 739 metrů. Je častým cílem turistických výletů a při dobrém počasí odsud lze dohlédnout až na Jeseníky. Nachází se zde horská chata.
Telecí, Pardubický kraj

Pekárna Borová u Poličky

Pekárna Borová vyrábí poctivé pekařské a cukrářské výrobky z přírodních produktů, bez konzervantů a barviv. Borovský kulatý chléb byl oceněn značkou Regionální potravina Pardubického kraje.
Borová, Pardubický kraj

Penzion Široký Důl u Poličky

Pension Statek Široký Důl s celoročním provozem se nachází v tradiční vesničce Široký Důl, 4 km od malebného historického města Poličky na severním úpatí Českomoravské vrchoviny. Stavení z roku 1876 je známo také jako „Novotného statek“ čp. 8.
Polička, Pardubický kraj

Měšťanský pivovar v Poličce

Měšťanský Pivovar v Poličce má staletou historii. Budova dnešního pivovaru byla postavena v roce 1865. Pivo se zde vaří pivo z vlastní vody a žateckého chmele původní technologií podle receptů sládka Františka Bittnera.
Polička, Pardubický kraj

Evangelická fara Daňkovice

Evangelická fara v Daňkovicích nabízí jednoduché ubytování pro rodinnou či skupinovou rekreaci. Fara disponuje 11 lůžky, 2 přistýlkami a 2 matracemi.
Daňkovice, Kraj Vysočina

Penzion a restaurace Selský dvůr v Daňkovicích

Selský dvůr v Daňkovicích je penzion s restaurací v klidném prostředí Žďárských vrchů obklopen čistou přírodou. Penzion s celoročním provozem je ideální pro velké skupiny ale i pro jednotlivce, kteří si přijedou odpočinout na Vysočinu.
Daňkovice, Kraj Vysočina

Lesní bar před Lominkou

Až půjdete ze skalní vyhlídky Prosíčka směrem k Javorku, nepřehlédněte Lesní bar před Lominkou, který nabízí skvělé osvěžení uprostřed parného letního dne.
Javorek, Kraj Vysočina

Penzion Na Čechách

enzion Na Čechách je vybudován z bývalého zemědělského objektu přináležejícího k borovnické rychtě, kterou rodina po staletí vlastnila.
Polička, Pardubický kraj