Hončova hůrka
Příroda

Hončova hůrka

Hončova hůrka je 336,2 metrů vysoký kopec na katastru obce Skotnice v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji. Bývalý lom na vrcholu kopce je významnou mineralogickou lokalitou.
Hončova hůrka leží na území Příborské pahorkatiny, která je geomorfologickým podcelkem Podbeskydské pahorkatiny. Kopec se nachází necelý 1 km východním směrem od obce Skotnice. Od Klokočova, místní části města Příbora, je Hončova hůrka vzdálena rovněž zhruba 1 km vzdušnou čarou směrem na sever. Hončova hůrka je jednou z vyvýšenin na pravém břehu nad údolím řeky Lubiny, jejíž tok pokračuje od Skotnice k severu a po spojení s Ondřejnicí končí mezi Jistebníkem a Polankou nad Odrou jako pravostranný přítok řeky Odry.
V minulosti se Hončově hůrce přezdívalo Weinhübel, protože se zde koncem 18. století pěstovala vinná réva. Objevilo se též další místní německé označení kopce jako Steinbruch (kamenolom), svědčící o jeho využití pro těžbu kamene.  První písemná zmínka o této lokalitě pochází z roku 1859, pojmenování Hončova hůrka se ujalo teprve koncem 19. století.

Lom na Hončově hůrce byl činný už před první světovou válkou. Kamenolom byl podstatně rozšířen v letech 1966 – 1967.Materiál, vytěžený v té době, byl převážně použit na stavbu nové silnice, která spojuje Ostravu přes Mošnov a tamější mezinárodní letiště (vybudované v letech 1955 – 1959), s městem Příbor. Lom, kterým bylo ve vrcholových partiích kopce těženo těleso, na severní straně omezené tektonickým zlomem a protažené ve směru severovýchod – jihozápad, byl uzavřen v roce 1967. Celkem bylo z lomu na Hončově hůrce vytěženo více než 80 000 m³ kamene.

Místní kuriozitou bývaly takzvané Příborské ohníčky, které se v prostoru Hončovy hůrky vyskytovaly v první polovině 20. století. Jednalo se plaménky o velikosti od 2 do 30 centimetrů, které vytvářely kruhy a z větší vzdálenosti připomínaly požár. Příčina tohoto zvláštního jevu byla velmi prozaická – jednalo se o metan, unikající z horninového podloží. Plaménky zmizely poté, co plyn začal být jímán pro průmyslové využití.

Provozovatel

Hončova hůrka

Skotnice 24
742 58 Skotnice
Tel.:
+420 556 725 100
Email:
posta@skotnice.cz
WWW:
www.poodri.com
GPS:
49,659355 18,137928
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Poodří
Tipy na výlet:
Skotnice a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Tma jak v pytli

O tom, jak se kdysi svítilo…
Příbor, Moravskoslezský kraj

Zimní prohlídky zámku Nová Horka 2024

I v zimním období můžete přijít na prohlídku zámku Nová Horka.
Studénka, Moravskoslezský kraj

Koncert hudebních výletů – Konverzace: stará versus nová

Přijďte na koncert "Konverzace: stará versus nová", který Svatováclavský hudební festival pořádá v rámci Hudebních výletů. Koná se dne 17.11.2024 v 16 hod v Nové Horce u Studénky – Zámek, Sala terrena.
Studénka, Moravskoslezský kraj

Martin Chodúr – Hlas Vánoc

Vánoční koncert
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Hradišťan & Jiří Pavlica

Hradišťan je originálním hudebním tělesem, které s odkazem na lidové tradice překračuje hranice hudebních žánrů. Spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa, je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

3. výročí Muzea nákladních automobilů Tatra

Muzeum nákladních automobilů TATRA slaví 3. narozeniny! 17. 11. 2024 uplynou již 3 roky od jeho otevření. Na tento den jsme pro vás připravili půldenní zábavný program, kde můžete získat i vstup zdarma.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Ondřejská pouť na hradě Hukvaldy 2024

Tradiční pouť k uctění svatého Ondřeje mší svatou v hradní kapli na hradě Hukvaldy se bude konat 1. prosince 2024.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Zdeněk Burian a jeho svět ve Štramberku

Zveme vás na výstavu Zdeňka Buriana do malebného města Štramberk.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Hernička v parku v Příboře

Útulné čisté prostředí, vyhlášená výborná káva, domácí zákusky a lehké občerstvení pro děti i dospělé. Skvělá zábava a hračky pro předškolní děti, oddělená hrací zóna pro děti do 3 let.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Kulturní dům Příbor

Kulturní dům v Příboře, dříve nazývaný jako Katolický dům, se nachází v Ochranném pásmu Městské památkové rezervace Příbor. Objekt byl postaven v letech 1909 – 1911 v secesním stylu.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Piaristický klášter v Příboře

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Klášterní kostel sv. Valentina v Příboře

Na západním okraji města Příbora, naproti barokní piaristické koleji, která dnes slouží jako městské muzeum, se nachází barokní skvost města – klášterní kostel zasvěcený sv. Valentinovi.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Centrum tradičních technologií Příbor

V roce 2020 se pobočka Muzea Novojičínska v Příboře přeměnila na Centrum tradičních technologií. Ojedinělé pojetí muzea kombinující vystavení autentických předmětů s experimenty zaměřenými na rekonstrukci zaniklých rukodělných technik.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Zorb-ball a aquazorbing v Příboře

Přijďte si vyzkoušet jak se chodí přímo po vodní hladině. Bezpečná a jedinečná zábava na vodě. Koupaliště najdete v překrásné přírodě v místní části Příbor — Véska. Dva bazény o velikosti 50×21×1,6m (velký) a 6×5×0,6m (malý) jsou napouštěny pitnou vodou a patří mezi nejčistější na severní Moravě.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Farní kostel Narození Panny Marie v Příboře

Dominantou města Příbor je románsko – gotický farní kostel Narození Pany Marie, ležící na hraně svahu nad řekou Lubinou ve východní části historického jádra města. Kostelu dominuje vysoká štíhlá věž. Prodělal stavební úpravy od dob románských, přes gotické a renesanční, až po barokní úpravy.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Freudův sen Příbor

Útulné ubytování v historickém centru malebného městečka Příbor, rodném místě Sigmunda Freuda. Penzion Freudův sen je umístěn v citlivě zrekonstruované budově.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Domácí kuchyně v restauraci Na roli

Máte-li chuť na skvělou domácí pečeni – králíka, husu, kachnu či podobnou dobrotu, pak byste jistě měli navštívit podnik, který sice neleží ve velkém městě, ale cesta do něj se určitě vyplatí!
Petřvald, Moravskoslezský kraj

Restaurace a penzion Vrtule

Vrtule je moderní zrekonstruovaná restaurace s penzionem, kde se nejenom dobře najíte, ale také si odpočinete. Najdete nás v malebné obci Petřvald, necelé 3 km od mezinárodního letiště Mošnov.
Petřvald, Moravskoslezský kraj

Minipivovar Polivar Kopřivnice

Minipivovar Polivar v Kopřivnici nabízí nefiltrovaná a nepasterizovaná piva vyrobena spodním kvašením. K výrobě piva je používán humnový slad ze Záhlinic a Žatecký chmel.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Interhotel Tatra Kopřivnice

Hotel se nachází v centrum města Kopřivnice, nabízí ubytovaní v turistické a business třídě. Ze svých služeb hotel nabízí množství restaurací, originální irish pub, vlastní sportovní centrum a wellness zařízení.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Hotel Olympia v Kopřivnici

Hotel Olympia nabízí kromě nadstandardního ubytování také krásné a příjemné posezení v kavárně či restauraci poskytující kvalitní gastronomické služby, dále pak wellness centrum se saunou, parní bylinnou lázní, whirlpoolem, masážemi a kosmetickými službami.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Resort Hukvaldy – relax uprostřed beskydské přírody

V náručí beskydského podhůří přesně v místech, kde liška Bystrouška dává dobrou noc a obora plná zvěře láká k zasněným procházkám, najdete Resort Hukvaldy.
Hukvaldy, Moravskoslezský kraj

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.
Štramberk, Moravskoslezský kraj