ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHotařská búda ve strážnických vinohradech
Zdroj foto: veseli-nad-moravou.cz, autor Lukáš Báborský
Památky

Hotařská búda ve strážnických vinohradech

Hotařská búda se nachází uprostřed vinohradů a sadů pod kopcem Žerotín. Stavba byla postavena pro vinohradnické účely a zároveň jako zázemí pro strážce vinohradů (hotaře). Přes letní sezónu je v prostorách Hotařské búdy k dispozici muzeum vinohradnictví a vinařství s občerstvením a vinotékou.
Hotařská búda je starobylá budova obklopená vinohrady. Ve své současné podobě postavena v roce 1896 jako přístřešek pro hotaře, tj. obecní hlídače a ochránce vinohradů, jejichž služba byla nejdůležitější a nejintenzivnější v době dozrávání hroznů, tj. od srpna do ukončení sklizně. Dříve se zde také prováděl tradiční akt zarážání hory, což byl důležitý historický i právní úkon. V dnešní době je domek i s venkovním posezením využíván především při konání akcí jako je „Strážnické kosení“ či zmíněné „Zarážání hory“. Dále se zde nachází expozice o vinohradnictví a vinařství na Strážnicku s možností ochutnávky místních vín.

Během léta je búda místem pořádání kulturních akcí jako je např. Kosení lúk, Rocková noc, Blues mezi vinohrady, Putování za vínem nebo Rockový kemp. Ze Strážnice je Hotařská búda vzdálená zhruba 5,4 km a z Radějova asi 2,5 km.
 

Tradice vinohradnictví na Strážnicku

Tradice vinohradnictví a vinařství na Strážnicku zasahuje daleko do minulosti. Již Petr z Kravař (majitel strážnického panství) udělil městu v roce 1417 tzv. horenské právo – soupis práv a povinností vztahující se k pěstování vinné révy, odvodům a prodeji vína. Žerotínské období, tedy 16. a začátek 17. století, je považováno za zlatý věk zdejšího rozvoje vinohradnictví a vinařství. Strážnické vinohrady jsou doposud soustředěny na slunečních svazích pod vrchem Žerotín, nazvaném právě po tomto panském rodě. Typickými odrůdami vinné révy pěstovanými ve strážnických vinohradech jsou z bílých vín: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Kadarka bílá a stará vzácná odrůda zvaná Frašták. Z červených druhů je to Frankova a Zweigeltrebe.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Oskorušobraní na Travičné 2025

Sklizeň plodů vzácného stromu na Slovácku. Užijte si přehlídku odrůd oskoruší, jak v podobě plodů, tak nabídku oskorušových stromků různých variant a původu, jako například jablíčkové, hruštičkové, roubované i prostokořenné.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Strážnické vinobraní 2025

Strážnické vinobraní je nejvýznamnější slavností města Strážnice. Aktivně se ho účastní všichni obyvatelé města i okolních obcí. Jedná se o slavnost folkloru a vína. Těšte se na další ročník 13. 9. 2025.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Pravidelné lodní linky na Baťově kanále 2025

Od května do konce září jsou v provozu pravidelné plavby na výletních lodích po Baťově kanále. Lodě jezdí na menších úsecích, loď řídí kapitán a na palubě bývá i průvodce. Lístky je lepší si předem rezervovat, či zakoupit online.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Vojenský den ve Skanzenu Strážnice

Program pro milovníky vojenské historie.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Pouť ve Skanzenu Strážnice

Nenechte si ujít pravou strážnickou pouť.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Podzim na dědině ve Skanzenu Strážnice

Program je zaměřen na tradiční způsoby hospodaření a podzimní práce na vesnici přelomu 19. a 20. století.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Radujme se, veselme se ... ve Skanzenu Strážnice

Od adventu do svátku Tří králů. Představení obvyklých prací, zvyků, příprava tradičních jídel a stolování na jihomoravské vesnici v minulém století.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Stavění máje – zahájení návštěvní sezóny ve Skanzenu Strážnice

Samotné stavění máje je doprovázené zpěvem dívek a chlapců folklorních souborů za doprovodu spojených muzik všech zúčastněných souborů. Dalším programem je profilové vystoupení jednotlivých souborů na pódiu.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Kaple ve větru v Radějově

V pořadí druhá stromová kaple v ČR byla vysazena v listopadu 2016 na Holém vrchu u Radějova v Bílých Karpatech. Kapli tvoří kruh jedenácti jeřábů břeků a inspirací mu byla Kaple vnitřního ticha u Nové Lhoty vzdálená necelých 20 km.
Radějov, Jihomoravský kraj

Rozhledna Holý vrch u Radějova

Na kopci Holý vrch byla postavena menší dřevěná rozhledna, z které se vám naskytne pěkný výhled do okolní krajiny. Spatříte obec Radějov, kopec Žerotín a okolní vinice. U rozhledny najdete informační tabuli, která je součástí naučné stezky vedoucí po cestě okolo.
Radějov, Jihomoravský kraj

Malování horkým voskem – výtvarné kurzy enkaustiky

Enkaustika, neboli malování horkým voskem je oblíbená technika mnoha současných umělců. Její jedinečná textura a bohaté, syté barvy umožňují vytvářet nádherná díla, která přinášejí nový rozměr do světa umění.
Radějov, Jihomoravský kraj

Z Travičné na Lučinu

V malebné krajině Bílých Karpat můžete na dálkové cyklotrase č. 46 navštívit v rámci naučných stezek nejvyšší rozhlednu Bílých Karpat, vrch Travičná, a po stezce přes salaš Travičná zavítat k přírodní koupací nádrži Lučina.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě

Rozhledna se nachází v lokalitě známé jako Vrchy. Nese název Travičná, což je vrchol kopce v nadmořské výšce 380 metrů.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Pojďte se podívat a ochutnat na Slovácko, co jste ještě neviděli. Užijte si oskoruše: Oskorušobraní na Salaši Travičná v září a Slavnost oskoruší v dubnu ve Tvarožné Lhotě. Celoročně je přístupná 7 km dlouhá Oskorušová stezka se stromy i 500 let starými.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech

Cesta Marie Kudeříkové vychází z Vnorov přes Strážnici do Tvarožné Lhoty a na rozhlednu Šumárník. Pokračuje na vrch Výzkum a Kobylu na slovenské hranici. Hraničním hřebenem pak dojde do obce Šance a na hraniční přechod Velká nad Veličkou/Vrbovce.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Roseta – rodinný penzion v zahradě růží v Radějově

Pension Roseta byl otevřen v roce 1994 jako rodinný podnik se zaměřením na agroturistiku – pěstování růží. V penzionu se můžete ubytovat, najíst se nebo zde uspořádat svatbu. Můžete se také zapojit do ošetřování růží nebo do práce na vinohradě.
Radějov, Jihomoravský kraj

Vinný sklípek Petrov

Zveme všechny přátele dobrého vína, jídla a zábavy k nám na jižní Moravu, na Slovácko, do vinného sklípku v Petrově v Plžích.
Petrov, Jihomoravský kraj

Vinařství Tomanovský – vinný sklep v Petrově

Zastavte se na krátkou degustaci nebo celovečerní posezení ve vinném sklepě č. 11 Vinařství Tomanovský.
Petrov, Jihomoravský kraj

Vinné sklepy Strážnicka

Strážnicko je starobylá oblast pěstování kvalitních odrůd révy vinné. Pro návštěvníky obnovili vinaři prodej pod víchou v nejkrásnějším areálu vinných sklepů na Moravě, v Petrově Plžích, a připravili i nové vinařské areály – Starý potok v Sudoměřicích či Kříb v Kozojídkách.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.
Petrov, Jihomoravský kraj

Chata Lipinka – designové ubytování na úpatí Bílých Karpat

Chata Lipinka se nachází v klidné chatové oblasti a krásné přírodní rezervaci na úpatí Bílých karpat. Na moravsko-slovenském pomezí, přímo pod vrcholem Travičné. Je obklopena loukami, lesem a klidem.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Hotel Strážnice

Hotel Strážnice ve stejnojmenném městě poskytuje ubytování v 68 pokojích. K dispozici je i příjemné posezení v nově zrekonstruované restauraci s letní zahrádkou s výhledem na předměstí města Strážnice.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Penzion Na Kamenčí Strážnice

Nově vybudovaný Penzion Na Kamenčí se nachází v klidné části města Strážnice v rozlehlé zahradě, nedaleko centra města. Celkem poskytuje ubytování pro 12 osob. Penzion je vhodný především pro menší skupiny cyklistů, rybáře či rodiny s dětmi.
Strážnice, Jihomoravský kraj