Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.
Z historie hradu Grabštejna
Hrad Grabštejn čnící na skalnatém kopci nad obcí Chotyně nedaleko
Hrádku nad Nisou je poprvé zmíněn v listině z roku 1286, kde je jako majitel hradu uveden Ota II., purkrabí z Donína a na Grabštejně. Gotický hrad byl
v průběhu 16. století přestavěn v
reprezentativní renesanční sídlo. Největší rozmach zažilo panství i s hradem zřejmě v době, kdy jej ve svých rukách držel
rod Clam-Gallasů.
Grabštejn v minulosti kontroloval cestu do Čech v uzlovém, hraničním místě, kde se i dnes dotýkají
hranice tří států, České republiky, Německa a Polska. Cesta pod hradem je považována za jakousi páteř frýdlantského vévodství. Je nejefektivnější spojnicí mezi
dánským králem Kristiánem IV. na severu (případně i švédským králem Gustavem Adolfem) a
císařem Ferdinandem II. ve Vídni. V době frýdlantského knížectví to byly válčící strany. Vojensky významného Grabštejna se ve třicetileté válce zmocnil
Albrecht z Valdštejna.
Po jeho smrti a v nastalých zmatcích posledního období války byl hrad obsazen švédskou posádkou, která odtud ovládala okolí až do uzavření míru v roce 1648. Z rozkazu císaře byly proto ve druhé polovině 17. století
pobořeny hradby Grabštejna, aby se napříště nemohl stát nepřátelskou pevností.
Roku
1843, kdy byl majitelem hradu Eduard Clam-Gallas, do hradní
věže udeřil blesk, čímž vznikl rozsáhlý požár, který zachvátil i střechy a nejvyšší patro přilehlého severního křídla horního hradu. Při opravách vyhořelých prostor dostala věž novou
podobu s novogotickým zakončením do špice, jež si ponechala až do roku 1992. Od konce 80. let 20. století zde probíhala rekonstrukce, díky níž se podařilo poodkrýt krásu někdejšího sídla.
V objektu se nabízí možnost svateb i komerčních pronájmů, oživené prohlídky i prohlídky pro rodiny s dětmi, sezónní výstavy a kulturní akce, hudební festivaly.
Prohlídkové okruhy
Prohlídka grabštejnského sídla (základní okruh)
Základní okruh nabízí návštěvníkům procházku staletími „proti proudu času“ od poloviny 16. století do počátku 20. století pokoji šlechtických majitelů i jejich služebnictva a úředníků spravujících panství. Součástí prohlídky je i výstup do hradní věže.
Grabštejnské poklady
Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, navštivte tento okruh. Zavede vás nejen do grabštejnského sklepení, ale i do jedinečné renesanční kaple svaté Barbory. Nově na vás čeká i archeologická expozice. Otevřeno červen až září.
Věž (samostatná prohlídka)
Samostatná prohlídka – výstup na hradní věž bez průvodce můžete uskutečnit kdykoli v běžné návštěvní době hradu. Z hradní věže je pěkný kruhový výhled do okolní krajiny Čech, Německa a Polska.
Kaple sv. Barbory
Kaple svaté Barbory na Grabštejně je unikátní prostor, přesahující svou historickou a uměleckou hodnotou daleko za regionální hranice. Můžete ji navštívit v doprovodu průvodce jako samostatný okruh. V hlavní sezóně (červen až září) je kaple přístupná pouze jako součást okruhu Grabštejnské poklady.
Dětská prohlídka
Pro naše malé návštěvníky nabízíme speciální zkrácené prohlídky hradu. Prohlídky jsou určeny především dětem (a jejich rodičům) od 3 do 8 let. V sezóně 2023 uvádíme prohlídku s názvem Hraběcí poklad.
Veterinární muzeum
Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Otevřeno ve vybrané termíny.
Cestování bez bariér
Prohlídky hradních okruhů nejsou bezbariérové. Historické interiéry se nacházejí v 1. a 2. patře.
V případě zájmu handicapovaných návštěvníků o prohlídku
je nutný vlastní doprovod a předchozí ohlášení na tel.: správy hradu: +420 482 724 301 z důvodu zajištění individuálního přístupu.Do 1. patra expozice vede zdvihací plošina, 2. patro je přístupné pouze po schodech.
Pro zrakově postižené návštěvníky nabízíme zapůjčení haptických pomůcek.
Pro sluchově postižené návštěvníky se schopností číst máme připravené české texty s výkladem.
Prozkoumejte renesanční kapli, historické interiéry a unikátní výhledy z hradu Grabštejn, který nabízí i kulturní akce a vzácné muzeum.
Renesanční kaple sv. Barbory reprezentuje období pozdní renesance a je v Čechách unikátní díky své bohaté malířské výzdobě.
Hrad Grabštejn byl poprvé zmíněn v listině z roku 1286 a jeho majitelem byl Ota II., purkrabí z Donína.
Hrad nabízí základní okruh po šlechtických pokojích, Grabštejnské poklady včetně kaple sv. Barbory a samostatnou prohlídku věže.
Ne, prohlídky nejsou bezbariérové. Historické interiéry se nacházejí ve vyšších patrech, 1. patro je přístupné zdvihací plošinou.
Z hradní věže se naskýtá kruhový výhled do okolní krajiny tří států: České republiky, Německa a Polska.
Pro děti jsou nabízeny zkrácené prohlídky s názvem Hraběcí poklad, vhodné pro děti od 3 do 8 let.
Hrad Grabštejn hostí sezónní výstavy, kulturní akce a hudební festivaly.
Na hradě můžete navštívit jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.