V okolí starobylého hradiště Tasnovice mezi stejnojmennou obcí a Štítary je možné zahlédnout jaky – exotické kopytníky, kteří spásají zdejší zachovalé a rozlehlé louky. Napomáhají tak přirozené údržbě lučních biotopů s výskytem chráněných rostlin a k nim vázaných drobných živočichů, motýlů i hmyzu.
V podhůří
Českého lesa, u hradiště Tasnovice nedaleko městečka
Hostouň v Domažlickém okresu, se doposud zachovaly ojedinělé, ničím nenarušené kousky přírody, které vypadají stejně jako před staletími. O zhruba
sto hektarů takových vzácných ploch pečují členové
ČSOP Libosváry, a to starobylým způsobem – kosením a pastvou ovcí a koz. Avšak domácí přežvýkavci nestíhali tak velkou rozlohu sklidit, a proto dostali před před dvěma desítkami let exotické pomocníky – jaky
domácí, mohutná zvířata, jejichž původním domovem jsou asijské velehory.
Stádo vede
nejstarší jačice. Samci
váží půl tuny, samice o 200 kg méně. Z Asie se tato zvířata vyvážet nesmějí, a tak první „zakladatele“ dnešního stáda
získali členové ČSOP Libosváry z Ruska a východního Německa. Jaci potřebují ke své spokojenosti
členitý terén ale také porosty vhodné na drbání a „česání“, které jim pomáhají udržovat krásnou dlouhou srst. Cateringový servis zajišťují jakům koňské povozy. Ty jim přivážejí v létě vodu a v zimě navíc seno. Ročně za jaky koně naběhají 5 000 – 7 000 km!
Spásání rozlehlých luk jaky má velký
přínos pro původní luční květenu, která je tolik důležitá pro drobný hmyz i motýly. Na loukách které se sekají mechanicky vyrůstá zhruba 40 druhů vyšších rostlin. Na spásané půdě je to cca až pětkrát tolik.