Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.
Javorová skála je nejvyšší vrchol
Jistebnické pahorkatiny. Na vrcholku se nachází z dálky dobře viditelná konstrukce vysílače. Kolem vrcholu je vzrostlý les, takže dalekými výhledy se nepokocháte. Jedná se však o
místo značně tajemné, plné vztyčených
kamenů, studánek, kamenných řad a nádherných buků. Ne nadarmo se blízkému skalnímu útvaru říká Čertovo břemeno. Místní dokonce nazývají Jistebnickou vrchovinu
Čertova hrbatina. Kraj okolo Javorové skály bývá nazýván kvůli chladu
Česká Sibiř.
Přístup
k vrcholu umožňuje trasa
zelené značky z Jistebnice nebo z osady Cunkov nebo žluté z Nadějkova (asi 5 km) s napojením na zelenou na úpatí. Z osady Cunkov vede k vrcholu i silnice.
Menhiry u Javorové skály
Jihovýchodně od vrcholu je
záhadný kamenný val; dále na západ se nachází dlouhá kamenná řada. U spadlého posedu se nachází menší menhir. Dostanete se k němu od křižovatky cest pod vysílačem na vrcholu, odkud se vydejte na západ. Po pár set metrech vybíhá cesta doleva mezi mladší stromy. Jděte po ní necelých 100 metrů a ocitnete se u menhiru.
Menhir je poměrně malý, měří jen 115 centimetrů. Opírá se o něj další kámen, který je nahoře
placatý a hladký.
O 7 metrů dál narazíte na
deskovitý balvan o rozměrech 140 x 130 metrů. O dalších 7 metrů dál je téměř
ležící kámen o délce 130 cm. Zajímavý je
hlavně z jižní strany – objevíte na něm obličej: dvoje oči, "třetí oko" nad nosem, nos a vysmátá ústa. Působí ne zrovna příjemným dojmem, dává najevo aroganci a výsměch.