Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde na jaře vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých, jejichž počet je největší na světě.
V těsném sousedství
brněnského sídliště Kamenný vrch se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, jejíž největší botanická atrakce rozzáří zdejší stepní stráně
krátce po příchodu jara.
Počet trsů konikleců v této lokalitě
přesahuje šedesát tisíc, čímž jí náleží
světové prvenství. Kromě České republiky roste koniklec velkokvětý totiž už jen na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Německu (nejspíš nepůvodní druh) a okrajově i Srbsku.
Největším nalezištěm této silně ohrožené rostliny je podle znalců právě Kamenný vrch u
Brna. Odborníci zde napočítali bezmála 63 400 jedinců, což je
nejvíce konikleců velkokvětých na světě. Nikde jinde než ve střední Evropě tato rostlinka nežije a v žádné jiné lokalitě není tak početná.
Koniklec velkokvětý vděčí za vhodné podmínky k životu skutečnosti, že byl Kamenný vrch
posledních pár set let pastvinou, která umožňovala život zajímavým rostlinám, mezi nimi právě i konikleci velkokvětému. V době jeho květu ještě nebyl dobytek na pastvu vyháněn a po jeho odkvětu mu již kopyta ovcí a koz neubližovala. Květinka mizí z míst, kde je intenzivní sešlap a kvítka přibývají tam, kde Rezekvítek (organizace, která pečuje o ochranu životního prostředí) postupně uvolňuje dřeviny pro podporu i obnovu stepních trávníků.
Místo hlídek pochozí lávka
Mezi lety 2021-2023 dohlíželi na zachování příznivých podmínek pro růst koniklece
ochranáři přírody – koniklecová hlídka. Od roku 2024 existuje v oblasti
chodník postavený na pilotech mírně nad terénem. Většina návštěvníků je ukázněných a loukou se prochází po chodníku. Ten je navíc
bezbariérový. Kvůli choulostivým koniklecům je však do oblasti zakázán vstup se psy.
Přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně skrývá desetitisíce konikleců velkokvětých, které jsou největší světovou atrakcí.
Hlavní atrakcí je výskyt desetitisíců konikleců velkokvětých, který je největší na světě.
Návštěvníci se mohou procházet po chodníku, který je bezbariérový a situován mírně nad terénem. Vstup se psy je zakázán.
Roste také na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Německu a okrajově i v Srbsku.
Díky tomu, že byl Kamenný vrch pastvinou, to umožnilo život interessantním rostlinám, včetně konikleců, které nerostly během pastvy dobytka.
Oblast je chráněna koniklecovou hlídkou a chodníkem, který zabraňuje poškozování konikleců návštěvníky.