Ústecký kostel v centru města se proslavil svojí šikmou věží. Jedná se o čtvrtou nejšikmější věží v Evropě – na šedesáti pěti metrech své výšky se vychyluje o celé dva metry a jeden centimetr k tomu. Může za to bombardování na konci druhé světové války.
Kořeny kostela Nanebevzetí Panny Marie sahají až do doby románské, což dokazuje západní věž na níž se dochovalo několik románských vlysů. Bývala to pravděpodobně
nejvyšší románská věž v Česku. Dnes je však mnohem populárnější její
dvoumetrová odchylka ke které došlo při bombardování města v dubnu 1945. Od té doby stojí v Ústí nad Labem nejšikmější věž v zemích na sever od Alp.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází se
v centru Ústí nad Labem pod Mírovým náměstím. Byl postaven kolem roku 1318 německými kolonisty. Dnešní podobu kostelu vtiskl známý puristický architekt Josef Mocker roku 1897. Šikmá průčelní věž ve svém nitru ukrývá
tři zvony (Zuzanu, Willeborte a ještě jeden pozdně gotický zvon). Zvon Zuzana, vážící 250 kg, je největším zvonem okresu Ústí nad Labem. V patře nad zvony se dosud zachoval byt věžníka se dvěma místnostmi, který dnes již nikdo neobývá.
Jak se věž stala šikmou
V den náletu,
17. dubna 1945, když sirénu už blížící se nálet oznamovaly, poslal
farář kostelníka, aby před náletem schoval do kostela, aby se mu nic nestalo. Kostelník Josef Schandu stál v rohu, kam dopadla bomba. Při náletu byl
vážně zraněn na krku. Nemohl polykat a nakonec
zemřel hladem, protože tenkrát nebyly žádné infuze. Poškozenou věž, která se po náletu naklonila o dva metry, pak
podpíraly dřevěné trámy, než se ji podařilo stabilizovat a opravit.
V březnu 2019 byla instalována
pamětní deska, která má obyvatele i návštěvníky města upozornit na odklon šikmé věže.
Nejšikmější stavba v ČR
Ústecký kostel má
nejšikmější věž u nás. Nejšikmější
stavbou je pak
kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné.
Stavba schodiště do horní části věže
Šedesátimetrová věž se vychýlila od vertikály o více než dva metry při bombardování na konci druhé světové války, od té doby je veřejnosti nepřístupná. Po zásahu leteckou pumou se naklonila a praskla. Původní vstup do věže byl zbořen a šikmá věž se stala jedním ze symbolů severočeského města. O její znovuotevření veřejnosti usiluje Ústecká komunitní nadace od roku 2015.
Fimamce na stavbu shání zajímavým způsobem – prodává zájemcům zatím neexistující schody, které na věž povedou. Jejich koupí tak dárci přispějí na stavbu. Schody by měly být hotové do roku 2027. Díky nim bude možné nahlédnout do horní části nejšikmější kostelní věže ve střední Evropě, kde v minulých dobách býval byt zvoníka. Zároveň tam visí největší zvon v severních Čechách.
Objevte historii a unikátní architekturu Kostela Nanebevzetí Panny Marie, známého svou šikmou věží, v srdci Ústí nad Labem.
Kostel byl postaven kolem roku 1318 německými kolonisty.
Šikmost věže byla způsobena bombardováním města na konci druhé světové války.
Věž se naklonila o dva metry a jeden centimetr.
Dnešní podobu kostela vtiskl puristický architekt Josef Mocker v roce 1897.
Ve věži se nachází tři zvony: Zuzana, Willeborte a jeden pozdně gotický zvon.
Největší zvon okresu Ústí nad Labem se jmenuje Zuzana a váží 250 kg.
Od bombardování na konci druhé světové války věž veřejně nepřístupná, ale plánuje se její znovuotevření.
Ústecká komunitní nadace od roku 2015 usiluje o znovuotevření věže a prostředky získává prodejem neexistujících schodů, které by měly vést do horní části věže.
Schody by měly být hotové do roku 2027.
Pamětní deska byla umístěna v březnu 2019 a má upozornit na odklon šikmé věže.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.