Nově otevřená naučná stezka s geologickým, přírodovědným a historickým zaměřením v Obci Vápenná vede od nádraží ČD Vápenná až do Horní Lipové k penzionu Pod smrkem. Jaký byl život dělníků ve vápence 19. století?
Latzelova stezka krasem Rychlebských hor je naučná stezka, kde se dozvíte, co je to kras, jak a kde vzniká, jak se dříve těžil vápenec, jak ovlivnil výskyt vápence v tomto kraji způsob života lidí a jaký byl život dělníků ve vápence 19. století.
Co víme o historii tohoto kraje a o historii vápenictví? Odpovědi na takovéto otázky, ale i spoustu dalších informací najdete právě na této naučné stezce.
Průvodcem po stezce je
Anton Cajetan Latzel. Rodina Latzelů byla jedna z nejvýznamnějších průmyslnických rodin na Jesenicku v 19. a na začátku 20. století. Anton Cajetan Latzel v roce 1869 postavil ve Vápenné první kruhovou pec na pálení vápna ve Slezsku. Díky Latzelovi tak vápenný průmysl doznal nebývalého rozmachu ve slezském regionu.
Na stezce je celkem
8 informačních tabulí a její délka činí necelých
devět kilometrů s převýšením 300 metrů. Začátek je v obci
Vápenná u vlakového nádraží. Dále stezka pokračuje přes Polku, Lesní Čtvrť, Ztracené údolí, sedlo pod Kopřivným vrchem až do
Horní Lipové, kde je možné opět nasednout na spoj českých drah, nebo autobus.
Objevte krásy Rychlebských hor na naučné Latzelově stezce, která vás provede geologickými, historickými a přírodovědnými zajímavostmi.
Latzelova stezka je naučná stezka s geologickým, přírodovědným a historickým zaměřením, která vede skrz Rychlebské hory.
Délka Latzelovy stezky je necelých devět kilometrů.
Na Latzelově stezce se nachází celkem 8 informačních tabulí.
Anton Cajetan Latzel byl významný průmyslník, který v roce 1869 postavil první kruhovou pec na pálení vápna ve Slezsku.
Latzelova stezka poskytuje informace o krasu, historii vápenictví, těžbě vápence a vlivu vápence na život lidí v 19. století.
Stezka začíná v obci Vápenná u vlakového nádraží a končí v Horní Lipové u penzionu Pod smrkem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.