Pomník obětem komunismu v podobě kruhové lavičky obepínající lípu se nachází naproti kapli Všech v Rohatcích. Druhá se pak nachází v obci Hrobce. Vytvořili je potomci perzekvovaných rodin. Sloužit mají jako připomínka událostí zejména z 50. let minulého století, ale i jako místo setkávání.
Dvě
lavičky v Rohatcích a Hrobcích jako památníky komunismu připomínají nejen osudy několika rodin v obou obcích, na které dolehly kruté represe v dobách komunismu, ale slouží nynějším
občanům i turistům k odpočinku a setkávání.
Dřevěnou sedací část z dubového dřeva vyrobil bez nároku na honorář mladý
truhlář Lukáš Jiránek, potomek místních statkářů a zemědělců. Právě jeho napadlo, že do dřeva na obou lavičkách bude vyryto 42 zářezů, které mají symbolizovat 42 let komunismu, které sice skončily, ale rány po něm zůstávají dodnes.
Josef Klement ve své dílně vyrobil
kovové podnoží pro lavičky. Oba dva pocházejí z
perzekuovaných rodin a oba se „na rodnou hroudu“ vrátili, aby pokračovali ve stopách svých předků. Postižených rodin však bylo v obou obcích daleko víc – přišli o majetek a ve vykonstruovaných procesech byli odsouzeni k trestu odnětí svobody. V některých případech došlo i na doživotní zákaz pobytu v rodné obci.
Přečtěte si o pomníku obětem komunismu v Rohatcích a Hrobcích, který připomíná kruté osudy rodin a slouží jako místo setkání.
Lavičky připomínají oběti komunismu a osudy rodin, které zažily kruté represe. Slouží také jako místo pro odpočinek a setkání.
Dřevěnou část vyrobil Lukáš Jiránek, mladý truhlář a potomek místních statkářů a zemědělců.
Na každé lavičce je vyryto 42 zářezů, které symbolizují 42 let trvání komunismu v Československu.
Kovové podnoží pro lavičky vyrobil Josef Klement, který pochází z rodiny perzekvovaných a spolu s Lukášem Jiránkem se podílel na výrobě laviček.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.