Kultura
Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech
Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.
Technické muzeum ve Velvarech představuje návštěvníkům sbírkové předměty z doby rakousko-uherské monarchie a první Československé republiky. Vedle parních strojů, vláčků, autíček, stavebnic a nejrůznějších her je k vidění kolekce oblíbených tancujících figurek na klíček, pokojíčky pro panenky, kočárky a mnoho dalších zajímavostí. Mezi nové exponáty muzea patří unikátní dřevěná lékárna pro panenky nebo velká kuchyňka z počátku minulého století, s funkčním nádobíčkem a sporáčkem na lihový kahánek. V muzeu najdete historicky první československou stavebnici, nejstarší plechové autíčko na mechanický pohon československé výroby z let 1920–1925 nebo jedno z prvních bakelitových autíček z konce 40. let 20. století.
Nechybí ani jedny z prvních dětských promítaček "laterna magica" a kinematografy nebo hračky z technických materiálů – dřeva, papíru i kartonu, kovů, skla, porcelánu, kůže a textilu, pryže (gumy) z vulkanizovaného kaučuku, celuloidu a bakelitu. K této expozici patří také měšťanský pokoj ve stylu historismu 19. století zařízený historickým mobiliářem a volně vystavenými exempláři soudobých hraček.
Do programu muzejních akcí patří například komentované prohlídky, ukázky mechanických hraček v pohybu a dílničky pro nejmenší návštěvníky. Pro základní a střední školy připravujeme edukační interaktivní programy vedené muzejním pedagogem a soutěže s technickým zaměřením. Muzejní obchod nabízí vzácný sortiment dobových hraček 70. a 80. let 20. století do vyprodání zásob.
Velvarské technické muzeum hraček ve spolupráci s městem Velvary tak provozuje dvě stálé expozice: „Mechanické hračky z let 1840–1950“ a „Železniční hračky z let 1920–1960“ na náměstí Krále Vladislava č.p. 225. Instalace exponátů se v obou expozicích liší především obsahem a zaměřením. Vedle všech základních druhů historických mechanických hraček návštěvníci uvidí oblíbenou interaktivní expozici železničního muzea, kde si děti mohou spustit přejezd, návěstidlo, případně telefonovat, zvedat návěstní páky, točit elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, orazit jízdenku atd. Sbírka obsahuje exponáty z historie železniční dopravy od doby Rakousko-Uherska až po šedesátá léta 20. století. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.
Součástí prohlídky jsou ukázky jízdy historických plechových vláčků na velkém elektrifikovaném kolejišti o rozchodu kolejí „0“ (32 mm) s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami. Kolejiště má rozlohu cca 30 m2 a je sestaveno z železničních hraček vyrobených ve dvacátých až padesátých letech 20. století.
Vstupenky do obou částí expozice jsou zvýhodněny.