Stálá expozice Karlovského muzea v bývalém kupeckém domě je věnována historii obce, salašnictví, lidové řemeslné výrobě. Jádrem národopisné sbírky je doma vyráběné zemědělské a salašsnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru.
Karlovské muzeum se nachází v historickém středu Velkých Karlovic. Ve dvou budovách památkově chráněného objektu fojtství a bývalého kupeckého domu z počátku 19. století lze shlédnout expozice, které poskytují výmluvný a charakteristický obraz života lidí v tomto rázovitém koutu Valašska. Jádrem národopisné sbírky je doma vyráběné zemědělské a salašsnické nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru. Atmosféru dokresluje prostá valašská kuchyně s původním vybavením.
Významné místo v životě Valachů zaujímala dřevovýroba, především štípání šindelů a loučí. Právě řezbářské řemeslo je zastoupeno také originálním betlémem. Pokud se zajímáte o lidové oděvy, jistě vás zaujme karlovský kroj. Součástí je ucelený soubor prací lidových řezbářů M. Žitníka, J. Petřeka a F. Gajdy. Za vidění také stojí lisované a foukané sklo, dokládající sklářskou výrobu ve zdejších, dnes již zaniklých sklárnách.
Ke svérázům zdejšího kraje patří i zbojníci a portáši, na něž expozice také pamatuje. V překrásných půdních prostorách se pravidelně pořádají výstavy výtvarného umění, které dotvářejí neopakovatelnou atmosféru Karlovského muzea.