Kokořínsko, krajina na přírodní krásy více než bohatá, má co nabídnout také v zimním období. Patříte-li k vášnivým bruslařům, najdete zde přírodní led na mnoha místech. Tůňky a rybníky sevřené v chladném objetí skal mají dostatek přírodního ledu po celou zimu.
Jesliže jen trochu mrzne, patří k
nejtrvanlivějšímu ledu v širokém okolí
Podhradská tůň - Kačírek mezi hradem
Kokořínem a Hradskem. Tůň je schovaná v údolí a zdejší mikroklima dělá divy. Kačírek je asi 1 km dlouhý s pěknými výhledy na Hradsko a omezenými pohledy ke Kokořínu. Led zde bývá velmi silný po celé ploše, včetně plochého břehu u silnice. Naopak pod severovýchodní strání opačného břehu, kam se slunce za celou zimu ani nedostane, může být led tenčí (silné prameny).
Pouhé 2 km od Kačírku najdete nádherný
rybník Harasov se skalami spadajícími přímo k hladině. Bruslení si zde užijete na cca 600 metrech.
Na
Máchově jezeře si lze také užít zimních radovánek. Kromě bruslařů zde můžete potkat také lední jachtaře. Výhodou je, že Máchovo jezero snadno zamrzá díky všeobecně silným mrazům v Dokeské kotlině a málokdy bývá pokryté velkou vrstvou sněhu. Zhladiny se otevírají krásné pohledy na
Bezděz, Borný i Kummerské pohoří lemující Dokeskou kotlinu na severu. Zvláštností je skalnatý ostrůvek Myšlín zdvihající se ze středu rybníka. Vodní plocha je více než 2 km dlouhá a díky členitým břehů je její obvod asi 7 km.
Nedaleko "Mácháče" lze vyzkoušet další plochu, a to
Břehyňského rybníka. Ten je asi 1,5 km dlouhý, při obvodu kolem 4 km. Romantiku utužují krásné rákosové porosty a nenapodobitelné pohledy na Bezděz z hladiny rybníka.
I když je mírnější zima, bruslení na
Holanských rybnících je takřka zárukou. Holanská kotlina je kotlinou mrazovou, takže tloušťka ledu na rybnících příjemně překvapí. Na místě dnešních rybníků existovala ve středověku ještě jezera s bažinami. Zajímavostí je, že již v mezolitu zde pravěcí lovci lovili bahení želvy. Krybníkům se nejlépe dostanete
z obce Holany nebo Stvolínky. Zabruslit si můžete na
Dolanském,
Hrázském,
Milčanském nebo
Holanském rybníku a na dvou dalším menších –
Jílovce a Nohavici. Jedním z nejzajímavějších míst je při JV cípu Dolanského rybníka – voda z něj zde odtéká úzkou tesanou průrvou a padá z ní asi šestimetrovým vodopádem, který se za silných mrazů mění v ledopád. Nevýhodou Holanských rybníků je fakt, že
některé z nich bývají vypuštěny. Proto doporučujeme stav rybníků po cestě předem prohlédnout.
Objevte kouzlo zimního bruslení na přírodním ledu v Kokořínsku s překrásnými výhledy a historickými zajímavostmi v oblasti.
Hlavní atrakcí Kokořínska v zimě je možnost bruslení na přírodním ledu na různých tůňkách a rybnících v oblasti.
Podhradská tůň - Kačírek nabízí velmi silný led vhodný pro bruslení po celé zimě, díky místnímu mikroklimatu a umístění v údolí.
Kačírek nabízí krásné výhledy na Hradsko a omezené pohledy na Kokořín.
Rybník Harasov má skalní útesy přiléhající přímo k hladině a nabízí bruslení na délce cca 600 metrů.
Máchovo jezero zamrzá snadno díky silným mrazům v oblasti a nabízí krásné výhledy na okolní hory. Také je zde možné potkat lední jachtaře.
Břehyňský rybník je dlouhý 1,5 km a jeho obvod je kolem 4 km.
Holanské rybníky jsou v mrazové kotlině, což zajišťuje silný led vhodný pro bruslení. Též existovaly zde v mezolitu jezera s bažinami, kde lovili pravěcí lovci.
Ano, kromě hlavních rybníků můžete zabruslit na menších rybnících jako Jílovec a Nohavice.
Na JV cípu Dolanského rybníka se nachází úzká tesaná průrva, odkud voda padá cca šestimetrovým vodopádem, který se za silných mrazů mění v ledopád.
Výhodou bruslení na Máchově jezeře je jeho snadné zamrzání a malá pokrytost sněhem během zimy, díky čemuž je led stabilní a bezpečný.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.