ÚvodCo chcete dělat?KulturaSvět Komenského ve Fulneku
Kultura

Svět Komenského ve Fulneku

Poznejte Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost znát měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Stálá výstava Na prahu vichřice vám umožní setkat se s mladým správcem sboru, rektorem školy a knězem, který do města na pomezí Moravy a Slezska přichází v bouřlivém roce 1618.
Ve Fulneku najdete expozici věnovanou jednotlivým etapám života učitele národů Jana Amose Komenského. Expozice je umístěna v areálu bývalého bratrského sboru s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou z konce 15. století. Kromě tradičních expozičních předmětů tady nechybí ani intermediální prvky jako videomapping, projekce či dobová hudba.

Budova sboru, ve které dnes sídlí Památník Jana Amose Komenského, je součástí Areálu bývalého bratrského sboru ve Fulneku. Ten zde vznikl v roce 1484. Při modlitebně existovala svobodná bratrská škola, zahrada, patrně i hřbitov a obydlí správce.

Dnešní podoba je výsledkem mnoha stavebních úprav. V letech 1618-1621 byl správcem místního sboru Jan Amos Komenský a s jeho odchodem v roce 1621 zanikl i sbor. Pozdější snaha kapucína P. Bonaventury při rekatolizační misii ve Fulneku vysvětit modlitebnu na katolický kostel sv. Václava se neujala. V druhé polovině 17. století ztratil kostel svůj účel a stal se sýpkou a dokonce i panskou jízdárnou. V roce 1691 objekt zakoupil fulnecký měšťan Eliáš Knurr, který ve své závěti z roku 1699 stanovil, aby byl objekt upraven jako špitál pro šest chudých starců.

Expozice v Památníku se poprvé realizovala v roce 1954, v roce 1957 byla rozšířena na celou budovu a v roce 1967 byla stará expozice nahrazena novějším provedením dle téhož libreta. Podruhé byla otevřena nová expozice v roce 1970 a potřetí v roce 1992 ke 400. výročí narození J. A. Komenského. V roce 2020 proběhla kompletní generální rekonstrukce objektu a v následujícím roce započala instalace nové stálé expozice. Nová expozice Památníku J. A. Komenského ve Fulneku je technicky inovativní, avšak prokazuje úctu k historickému místu, k původnímu Bratrskému sboru ve Fulneku, založeném již v roce 1484. Muzeum Novojičínska otevřelo od září  2021 novou expozici nazvanou Na prahu vichřice, která návštěvníkům představuje Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války.

Jan Amos Komenský byl v letech 1618–1621 posledním správcem fulneckého českobratrského sboru. Architektura modlitebny, pozdějšího špitálu s kaplí sv. Wilgefortis, je v jádru renesanční, její současná podoba je výsledkem přestavby z počátku 18. století.

Kaple byla znova vysvěcena roku 1706. Svému novému účelu budova sloužila ještě v průběhu 19. století, avšak objekt dosti chátral. Areál byl v roce 1962 vyhlášen národní kulturní památkou.
 

Nová expozice: Na prahu vichřice


Expozice je instalována v areálu bývalého bratrského sboru ve Fulneku. S ohledem na muzejní koncepci stávajících expozic věnovaných životu a dílu Jana Amose Komenského seznamujících návštěvníky s osobností biskupa Jednoty bratrské především optikou jeho pozdních děl, nabízí fulnecká expozice návštěvníkům mírně odlišný obraz.

Stálá výstava představuje Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války. Nabízí se vám možnost setkat se s mladým správcem bratrského sboru, rektorem školy a knězem, který přichází v bouřlivém roce 1618 do převážně německého města na pomezí Moravy a Slezska. Prostřednictvím intermediálních prvků (videomappingu, projekcí...) nabízí expozice emotivní zážitek z prohlídky. Nebudou chybět ani repliky dobových předmětů, jako jsou zbraně a oděvy.

Další část expozice v mezipatře budovy je věnována liturgii a kancionálnímu zpěvu v jednotě bratrské – některé písňové texty psal i sám Komenský. Stálá výstava rovněž připomíná Komenského tvorbu. Ve Fulneku napsal spis Listové do nebe a pracoval také na mapě Moravy.

Objevte Památník J. A. Komenského ve Fulneku, kde se můžete setkat s historickým odkazem a inovativními výstavními prvky.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Den města Fulnek 2025

Den města Fulnek nabídne celou škálu zábavy pro celou rodinu. Letos se koná 14. června 2025.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Samosběr narcisů a tulipánů v Pohořílkách

Udělejte si výlet na samosběr narcisů a tulipánů do malebné vesnice Pohořílky u Fulneku.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Kolo pro život – Oderská Mlýnice 2025

Kolo na život pokračuje závody Oderská Mlýnice 2025, který si uskuteční 20. září 2025.
Odry, Moravskoslezský kraj

Filmový festival BAF

Festival BAF je soutěžní festival amatérského filmu. Festival je otevřený pro amatérské tvůrce od dětí přes dospělé až po seniory. Srdečně zváni jsou samozřejmě i diváci a všichni podporovatelé festivalu.
Bílovec, Moravskoslezský kraj

Den města Bílovce 2025

Přijďte oslavit Den města Bílovce s bohatým hudebním i doprovodným programem. V sobotu 21. 6. 2025.
Bílovec, Moravskoslezský kraj

Krok za krokem za našimi (slavnými) předky v Muzeu Bílovec

Muzeum Bílovec vás zve na další výstavu v podkroví muzea s názvem Krok za krokem za našimi (slavnými) předky. Každý člověk za sebou během života zanechává různé stopy, ty písemné pak lze často nalézt v archivech a s jejich pomocí rekonstruovat život předků.
Bílovec, Moravskoslezský kraj

Skřítci na zámku

Hravou formou se seznámit s historií a tajemstvím zámku.
Studénka, Moravskoslezský kraj

Těškovické jaro 2025 – divadelní festival

Divadelní přehlídka Těškovické jaro se koná již od roku 1956, letos je to již 68. ročník. Od 1. března do 17. května se můžete těšit na pět představení různých divadelních souborů, které do kulturního domu v Těškovicích přivezou svou tvorbu.
Těškovice, Moravskoslezský kraj

Městská památková zóna ve Fulneku

Město Fulnek leží na území jedné z větví tzv. Jantarové stezky, spojující v pradávných dobách Středozemí s Pobaltím. V roce 1992 byla historická část Fulneku prohlášena městskou památkovou zónou.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Via Czechia – Stezka Slezskem

Stezka Slezskem nabízí průchod pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Její krajní body tvoří na západě trojmezí Moravy, Slezska a Polska a na východě nejvýchodnější bod ČR. Stezka Slezskem je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Síň slávy Petry Kvitové ve Fulneku

Ve Fulneku se nachází síň slávy tenistky Petry Kvitové. Nejcennějším exponátem je zde trofej, kterou vyhrála v roce 2014 ve Wimbledonu. Expozice vznikla v Knurrově paláci.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Zámek Fulnek

Fulnecký zámek s parkem se nachází severovýchodně od historického jádra města. Skládá se ze dvou částí – z Horního zámku a mladšího, tzv. Dolního zámku. Zámek je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku

Barokní perlou Moravského Kravařska a celé severní Moravy je kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Monumentální sakrální stavba, která shlíží na zdejší Komenského náměstí, je opravdu velkolepým barokním objektem se vším, co k němu patří.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku

Turisté mají jedinečnou šanci navštívit toto výjimečné místo celoročně zdarma a s doprovodným výkladem. Kostel s klášterem je jednou z fulneckých dominant a jediným barokním chrámem s dochovanou gotickou křížovou chodbou v Moravskoslezském kraji.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Pohádkové Poodří – za skřítky do Moravského Kravařska

V Turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko můžete navštívit dvanáct skřítků, kteří se zabydleli v různých objektech po celém regionu. Ukáží vám vzácnou přírodu, bohatou historii a jedinečnou kulturu.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Za tajemstvím zemské hranice u Fulneku – zábavná stezka s questingem

Vyrazte prozkoumat téměř zapomenutou historickou hranici, která oddělovala Slezsko od Moravy a rozdělila město na dvě části. Stáhněte si plánek s abecedou Kurent, vytiskněte si jej a můžete vyrazit.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Martiny ve Fulneku

Hostům nabízíme plně klimatizované příjemné posezení, speciality domácí i mezinárodní kuchyně. Salonek s kapacitou cca 50 míst je vhodný pro pořádání oslav či večírků dle vaší bujné fantazie.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Hotel Amos ve Fulneku

Hotel Amos leží téměř v centru města Fulnek a přece stranou městského ruchu. Poskytuje hostům příjemný pobyt a odpočinek a z pokojů i restaurace výhled do zahrady a na zahradní terasy.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Tošcimra – glampingové ubytování v Tošovicích

Glamping Tošcimra, to je útulný moderní domek na severu Moravy, v blízkosti Oder. Cyklisté, turisté i ti, kteří si jen chtějí odpočinout v přírodě s moderním zázemím, si zde přijdou na své. Přijet můžete i se svými domácími mazlíčky.
Odry, Moravskoslezský kraj

Dělnický dům v Odrách – ubytování a restaurace

Komplex se skládá z hotelové části a restaurace, vinárny a kavárny. Kromě ubytovacích a gastronomických služeb nabízí i kulturní a společenské zázemí.
Odry, Moravskoslezský kraj

Hotel Antler

Hotel Antler se nachází ve městě Studénka pouhých 10 minut pěšky od vlakového nádraží, necelé 4 km od dálnice a 8 km od letiště Mošnov. Hotel leží v těsné blízkosti chráněné krajinné oblasti Poodří.
Studénka, Moravskoslezský kraj

Penzion na zámku v Bartošovicích

Penzion na zámku v Bartošovicích nabízí celoroční ubytování v kategorii penzion.
Bartošovice, Moravskoslezský kraj

Chalupa pod Mateřídouškou – ubytování jako u babičky

Chalupu nedaleko Oder ocení jak rodiny s dětmi či páry, tak i lidé, kteří hledají klid a koncentraci pro svou práci. Snoubí se zde poctivý historický interiér s pohodlím současného standardu. Užijte si klid vesnického prostředí a krásné okolí s mnoha možnostmi pro výlety kratší i delší.
Spálov, Moravskoslezský kraj

Penzion U Haitlů

Rodinný penzion je vybudován ve zrekonstruované budově bývalého statku. K objektu přiléhá rozsáhlá zahrada, kde je oddělená část s výběhem pro koně a část pro odpočinek rekreantů s přírodním ohništěm a zahradním posezením.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj