V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.
V zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou vytesala skupina mladých kameníků téměř třímetrový reliéf představující obří ucho, ústa a oči – na paměť špiclování za bývalých režimů. Ve skále nad zatopeným žulovým lomem u Lipnice nad Sázavou je tak vytesán památník odposlechu – Bretschneidrovo ucho, nazvané podle tajného policisty z Haškova románu Dobrý voják Švejk. Třímetrový ušní boltec vytesala skupina mladých kameníků pod vedením výtvarníka Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. Památník vznikal 3 měsíce, jediným investorem byl prý místní hajný, který sochařům věnoval láhev alkoholu. V hostinci U české koruny v Lipnici nad Sázavou visí na chodbě sádrový model ucha, který sloužil jako předloha (v měřítku 1:6).
V létě roku 2006 v dalším lomu vznikla Ústa pravdy, která našla inspiraci v reliéfu Bocca della Verita, v jednom z kostelů v Římě. O rok později jako završení Národního památníku odposlechu přibyly Zlaté oči (Starý lom), na kterých pracoval Radomír Dvořák sám. Patronem celého Národního památníku odposlechu je Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška.
Jak se k lomům dostat
Dobře značená trasa k Národnímu památníku odposlechu začíná u hostince U české koruny. Asi po 1 km se značky rozdělují, jednotlivé reliéfy jsou od sebe vzdáleny, každý se nachází v jiném lomu. Celá prohlídka zabere nejméně 2 hodiny času, ujdete celkem asi 4 km.
Národní památník odposlechu je umělecká galerie v přírodě umístěná ve žulových lomech nedaleko hradu Lipnice. Zahrnuje díla jako Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy, které jsou uměleckými reprezentacemi lidských smyslových orgánů a připomínají špiclování během bývalých režimů.
Památník byl vytvořen mladými kameníky pod vedením výtvarníka Radomíra Dvořáka a trvalo to 3 měsíce. Jedním z iniciátorů byl místní hajný, který věnoval sochařům láhev alkoholu jako investici.
Kromě Bretschneiderova ucha zahrnuje památník Ústa pravdy, vytvořená v létě 2006, a Zlaté oči, které byly přidány v roce 2007. Tyto díla byly inspirovány mezinárodně známými uměleckými a historickými prvky.
V hostinci U české koruny v Lipnici nad Sázavou je umístěn sádrový model ucha, který sloužil jako předloha pro skulpturu v památníku.
Umělci našli inspiraci pro Ústa pravdy v reliéfu Bocca della Verita, který se nachází v jednom z kostelů v Římě.
Zlaté oči, které se nachází ve Starém lomu, byly vytvořené Radomírem Dvořákem sám bez dalších pomocníků.
K osobnostem spojeným s památníkem patří Radomír Dvořák, který vedl skupinu kameníků, a Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška, který je patronem památníku.
K památníku se dostanete po dobře značené trase začínající u hostince U české koruny. Po 1 km se trasa rozděluje a vedoucí k jednotlivým reliéfům ve více lomech.
Celá prohlídka Národního památníku odposlechu zabere minimálně 2 hodiny a celková délka trasy je asi 4 km.
Při návštěvě Národního památníku odposlechu můžete zažít kombinaci historie, umění a přírody, prozkoumat tajemné žulové lomy a objevit umělecká díla vytesaná přímo ve skále, která připomínají minulost špiclování.