Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.
Vlkovský přesyp je nejznámější a také nejvíce navštěvovanou lokalitou tohoto druhu u nás, přezdívá se mu také česká Sahara. Písečný povrch je tu jen vzácně pokryt borovicemi a jinou pískomilnou flórou – vítr tu tak na nezpevněném povrchu vytváří nejrůznější písečné tvary, i když o výšce maximálně několika centimetrů. Teplota nad povrchem je přes den až o několik stupňů vyšší než v okolí, protože písek velmi dobře odráží sluneční záření.
Z geologického hlediska se jedná o izolovaný písečný přesyp, který má poměrně dobře zachovalý charakteristický původní tvar. Okolní krajinu převyšuje o 4-6 m, dosahuje šířky asi 80 metrů. Na volných místech přesypu je světle žlutý jemný pohyblivý písek, na němž vznikají při větším větru zřetelné čeřiny. Ještě začátkem 20. století byl přesyp "živý", v odkryté krajině s intezivní pastvou, kde se nacházela další drobná písečná políčka, byl za větrných dní písek na přesyp z okolí stále přinášen. Vznikem rozsáhlých jezer a změnou obhospodařování krajiny ztratil přesyp zázemí. Rostou zde vzácné suchomilné rostliny a žijí teplomilné druhy blanokřídlého hmyzu. Nápadné jsou volné kolonie velké samotářské včely Andrena vaga.
Přístup je možný ze silnice Veselí nad Lužnicí – Třeboň odbočkou vlevo necelé 2 km od parkoviště u Horusického rybníka. Pěším turistům doporučujeme žlutou turistickou značku, vedoucí z Veselí nad Lužnicí, po okraji přírodní rezervace vede také trasa naučné stezky Veselské pískovny. Na nezpevněné plochy písečného přesypu je vstup z důvodů ochrany těchto vzácných stanovišť zakázán.
Písečný přesyp u Vlkova je přírodní rezervace ležící při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko, asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Je známý svými vátými písky, které jsou v jižních Čechách raritní.
Vlkovský přesyp je kvůli svému písečnému povrchu a tvorbě různých písečných tvarů, podobných těm v poušti Sahara, přezdíván česká Sahara.
Teplota na povrchu písečného přesypu může být přes den o několik stupňů vyšší než v okolí, protože písek dobře odráží sluneční záření.
Písečný přesyp je geologicky izolovaný a má dobře zachovalý charakteristický původní tvar. Převyšuje okolní krajinu o 4-6 metrů a dosahuje šířky asi 80 metrů.
Na přesypu rostou vzácné suchomilné rostliny a žijí teplomilné druhy blanokřídlého hmyzu, jmenovitě včela Andrena vaga, která tam tvoří volné kolonie.
V minulosti, konkrétně na začátku 20. století, byl písečný přesyp živý a písek byl během větrných dní z okolní krajině stále přinášen. Po vzniku rozsáhlých jezer a změně v obhospodařování krajině však přesyp ztratil zázemí.
Přístup je možný ze silnice Veselí nad Lužnicí - Třeboň, odbočkou vlevo necelé 2 km od parkoviště u Horusického rybníka. Pro pěší turisty je doporučeno následovat žlutou turistickou značku vedoucí z Veselí nad Lužnicí.
Ne, vstup na nezpevněné plochy písečného přesypu je z důvodů ochrany vzácných stanovišť zakázán.
V blízkosti písečného přesypu vede naučná stezka Veselské pískovny, která turistům nabízí možnost se dozvědět více o místní přírodě a historii této unikátní geografické oblasti.