Město Benešov se může pochlubit novým uměleckým dílem, které proměnilo nevzhledný podchod pod tratí u nemocnice v pestrý a živý prostor. Dílo s názvem Pod hladinou vytvořil uznávaný umělec Jan Lamr.
Podchod z ulice Mendelova do ulice Hodějovského byl dlouhodobě nereprezentativní a nepůsobil bezpečným dojmem. Problémem byly všude přítomné graffiti i nedostatečné osvětlení. Z toho důvodu se
město Benešov ve spolupráci se Správou železnic rozhodlo dát podchodu novou podobu.
Podchod nyní představuje dvě odlišné, ale navzájem propojené části. Při vstupu se návštěvníci ocitají uprostřed
rozkvetlé louky, která je při sestupu postupně nahrazována modrým
světem pod hladinou. Po průchodu podchodem se opět vynoříte do světa nad hladinou, kde se navracíte zpět do barevné krajiny. Dílo nejen zpříjemňuje cestu pěším, ale také významně přispívá k estetizaci veřejného prostoru. Společně s
Janem Lamrem na realizaci spolupracoval streetartový umělec
Chaozzline.
Jan Lamr (*1983, Praha) je český malíř a grafik. Vystudoval grafický design a zaměřuje se na volné malířské cykly, které propojují symboliku a spontánní expresivní formy. V jeho tvorbě často najdeme prvky přírody inspirované jeho přestěhováním z města na venkov. Jeho technika zahrnuje využití akrylových fixů a linorytu, kdy spontánní motivy přenáší z papíru na plátno. Jeho práce kombinují živé barvy, přírodní tvary a časté využití tmavého pozadí, což přináší nové kontrasty a hloubku jeho obrazům.
Nové umělecké dílo Jana Lamra v podchodu v Benešově přináší estetiku a bezpečí do dříve nevzhledného prostoru.
Dílo Pod hladinou vytvořil český umělec Jan Lamr.
Dílo se nachází v podchodu u nemocnice v Benešově, mezi ulicí Mendelova a Hodějovského.
Podchod byl dlouhodobě nereprezentativní, nepůsobil bezpečným dojmem, měl všude přítomné graffiti a nedostatečné osvětlení.
Dílo má dvě tematické části - rozkvetlou louku a modrý svět pod hladinou.
Na realizaci díla spolupracoval Jan Lamr s streetartovým umělcem Chaozzline.
V tvorbě Jana Lamra najdeme živé barvy, přírodní tvary a často využívá tmavé pozadí, což přináší kontrasty a hloubku jeho obrazům.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.