V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.
Jednotlivé expozice nenaleznete na jednom místě, ale prohlédnout si je můžete
na Veselém Kopci, ve
Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci
Betlém v Hlinsku. První návštěvníci si začínající expozici lidového stavitelství v přírodě mohli prohlédnout v roce 1972 na Veselém Kopci.
Skanzen Veselý Kopec dnes tvoří téměř
30 objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují nejen drobné vesnické stavby (
špýchar, chlívky, haltýř apod.), ale i lidové technické památky na vodní pohon. Nejvýznamnější z nich je
vodní obilní mlýn přenesený na základy
původního veselokopeckého mlýnu.
Najdete zde také
čtrnáctibokou stodolou z roku 1680
ze Sádku u Poličky, o kus dál stojí
maringotka starých loutkářů se sbírkou staré zemědělské techniky. Za vidění stojí i
statek z Mokré Lhoty u Nových Hradů s krásným, blankytně modrým klasicistním průčelím, roubeným špýcharem a kolekcí zemědělských strojů, a
usedlost U Pilných s velkým dřevěným holubníkem, kterou si už mnohokrát vybrali čeští filmaři. Vzpomínáte například na filmy
Nesmrtelná teta nebo Lotrando a Zubejda?
Z dalších zajímavých objektů můžeme jmenovat např.
sušky, bělidlo, včelín a zvoničku. Snahou je vytvoření atmosféry autentického způsobu života i hospodaření drobných zemědělců v prostředí kopcovité krajiny. Ve skanzenu se pravidelně konají zajímavé akce, např.
jarmarky, trhy, předvádění tradiční výroby...
Nenechte si ujít ani
část skanzenu v údolí říčky Chrudimky, kde objevíte technické památky na vodní pohon, například klasický mlýn na obilí. Sílu vody využívala k pohonu
důmyslných mechanismů i
stoupa na kroupy a varna povidel, poblíž stojí také vodní olejna, pila a stupník na tlučení třísla.
V nově zrekonstruované
Usedlosti Pilných čp. 4, zmiňované již v 1. polovině 17. století,
je od 16. září 2023 otevřena nová stálá expozice
Len na Veselém Kopci. Ta je věnovaná historii a současnosti zpracování lnu na Českomoravské vrchovině, která byla po staletí významnou lnářskou a plátenickou oblastí.
V
roubence přenesené
z nedaleké Možděnice najdete expozici staré
kolářské dílny. Můžete se zde dozvědět, jak se v minulosti vyráběla kola k žebřiňáku nebo jaké dřevo a nástroje kolář k výrobě používal.
Od prosince 2018 je Muzeum v přírodě Vysočina součástí Národního muzea v přírodě. V blízké budoucnosti by mohla do skanzenu přibýt roubená stodola. Muzeum ji má již vyhlédnutou v Boru u Skutče. Objekt by mohl být umístěn za statek z Mokré Lhoty.
Cestování bez bariér: Muzeum v přírodě Vysočina, Veselý Kopec
Vstup do muzea v přírodě je bez bariér po přístupové cestě z parkoviště – úsek dlouhý cca 250 m po dostatečně široké cestě se zhutněným povrchem. Pokladna se nachází v historickém roubeném objektu cca 15 m od přístupové komunikace – nerovný povrch, podélný sklon. Vstupní dveře jsou široké min. 80 cm s vysokým prahem (více než 5 cm). Uvnitř objektu jsou prahy do 5 cm. Expozice se nachází ve venkovním areálu. Trasa mezi jednotlivými objekty má zhutněný a nerovný povrch vysypaný drobným štěrkem. Je široká minimálně 150 cm. Vede zvlněným terénem. Na trase se vyskytují obtížné úseky s podélným sklonem větším jak 6 %. K některým objektům vedou schody.
Od dubna 2024 je možné využít novou službu, a sice
prohlídku tlumočenou do znakového jazyka. Pokud máte o tuto službu zájem, neváhejte nás kontaktovat (Matěj Černý, 469 333 175, matej.cerny@nmvp.cz). Termín prohlídky v rámci běžné otevírací doby (kromě dnů, kdy se na Veselém Kopci konají jarmarky) je třeba dohodnout alespoň
14 dní předem. Prohlídku provádí průvodce společně s průvodcem, který ji tlumočí do znakového jazyka (poplatek za průvodce je 300 Kč na skupinu).
Expozice Muzea v přírodě Vysočina se nacházejí na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku.
Skanzen Veselý Kopec se skládá z téměř 30 objektů, které dohromady tvoří osadu a prezentují život a práci drobných rolníků od 19. do 20. století.
Ve skanzenu můžete vidět čtrnáctibokou stodolu, maringotku s loutkami, statek s klasicistním průčelím, usedlost U Pilných a technické památky na vodní pohon.
Ve skanzenu se konají různé akce, jako jsou jarmarky, trhy a předvádění tradiční výroby.
V údolí říčky Chrudimky lze objevit památky jako mlýn na obilí, stoupa na kroupy, varna povidel, olejna a pila.
V roce 2023 byla otevřena expozice Len, která se věnuje historii a současnosti zpracování lnu na Českomoravské vrchovině.
Muzeum má bezbariérový přístup od parkoviště, ale vzhledem k terénu jsou některá místa méně přístupná. Expozice jsou umístěny venkovním areálem s nerovným povrchem.
Pro rezervaci prohlídky tlumočené do znakového jazyka je třeba kontaktovat Matěje Černého na telefonním čísle 469 333 175 nebo emailem na matej.cerny@nmvp.cz alespoň 14 dní před plánovaným termínem návštěvy.
Poplatek za průvodce, který prohlídku tlumočí do znakového jazyka, činí 300 Kč na skupinu.
Muzeum plánuje přidat do skanzenu roubenou stodolu z Boru u Skutče, která by měla být umístěna za statkem z Mokré Lhoty.