V obnovené expozici uničovské šatlavy jsou k vidění ukázky trestního rejstříku, pracovní i modlitební knížky nebo evidenční karty prostitutek či různá pouta. Netradiční muzeum nabízí i mučicí nástroje, jejichž repliky si můžete i vyzkoušet.
Uničovská Šatlava vznikla v průběhu 2. poloviny 16. století. Dnes svému původnímu účelu již neslouží, ale zato nabízí unikátní zážitek v podobě prohlídky dochovaných prostor městského vězení, které fungovalo až do roku 1945. Návštěvníci se zde seznámí s vývojem práva na Uničovsku od raného novověku až po první polovinu 20. století.
Prohlédnete si zde velmi zajímavé exponáty jako procesní příručky, ukázky trestního rejstříku, protokolů hnanců či originály mučících nástrojů, okovy, modlitební knížky, pracovní knížky, policejní pouta, četnické bodáky a evidenční karty prostitutek představí veřejnosti vývoj práva na Uničovsku. Součástí expozice jsou i přeložené nápisy a vzkazy vězňů, které se dochovaly na stěnách cel. V interaktivních kioscích se lze seznámit s katovským řemeslem, ukázkami z policejní agendy či podobou pracovních knížek. Můžete si tu napsat dopis domů jako vězeň, uplést si provaz z cárů prostěradla k útěku z vězení či si vyzkoušet lepení pytlíků. Připraveny jsou tu pro vás i repliky mučících nástrojů, které si můžete rovněž vyzkoušet jako šněrování, palečnice, španělská bota či drtič kloubů.
V patře je instalována expozice vážící se k 19. století. Je možné nahlédnout do místnosti strážných, pozdravit se s velitelem Šatlavy a také s obyvatelkou jedné z celkových osmi cel. Zajímavostí je dochovaná vězeňská kaple, kde měli delikventi v rámci své nápravy zpytovat svědomí. Průčelí budovy zdobí kopie sochy Jiřího Antonína Heinze, autora mariánského sloupu na uničovském náměstí, představující sv. Barboru; restaurovaný originál plastiky je vystaven v někdejší vězeňské kapli.
Budova dnešní Šatlavy je zachycena na plánu města z poloviny 17. století, který však jistě zaznamenává starší stav (asi ze závěru 16. století). Podle budovy (šatlava – šerhovna) se roku 1610 zvala ulice (Šerhovní), což potvrzuje delší existenci stavby. Její nejstarší části jsou raně barokní, poslední velká přestavba se uskutečnila v roce 1890. Původně sloužila městskému soudu, od poloviny 19. století pak okresnímu soudu v Uničově. Za tu dobu se zde vystřídaly doslova generace vězňů z města i okolí. Památkou na ně jsou dochované malby ze 2. poloviny 18. století a celá řada nápisů a vrypů, během rekonstrukce (v letech 2009 a 2010) citlivě zrestaurovaných. Zajímavostí je nápis v azbuce z roku 1944, památka na pobyt sovětského válečného zajatce. Doložit lze také pobyt sestřeleného amerického letce.