Žulové sousoší postav z divadelní hry Hospoda na mýtince a inspektora Trachty byla odhalena 6. září 2020 před hospodou ve Svatém Kříži, který je součástí Havlíčkova Brodu. Autorem zvláštního díla je Radomír Dvořák.
Sousoší Járy Cimrmana,
Růženky z představení Hospoda na mýtince a
inspektora Trachty, jehož znáte hned ze dvou autorových her, ale také z filmu Rozpuštěný a vypuštěný, stojí před asi 500 let starou bývalou panskou hospodou, kde prý v roce 1895 pobyl a se svými ochotníky účinkoval i Jára Cimrman.
Když neměl na útratu, zaplatil na podkovu (namísto sekery). Na stole je podkova a Cimrmanův zápis: "Některé mé myšlenky by se měly tesat do kamene. Ale jen některé." Autorem díla je havlíčkobrodský sochař
Radomír Dvořák.
Rychtu zakoupil v havarijním stavu 23. listopadu 2005 Jiří Plodík, který objekt zachraňuje a vzhledem k tomu, že na svatokřížské rychtě se provozovalo
do šedesátých let 20. století ochotnické divadlo, tak navázal na tuto slavnou tradici. Amatérský soubor zde hraje pro milovníky legrace, známé a kamarády (se svolením Zdeňka Svěráka) pouze hry z repertoáru Divadla Járy Cimrmana.
Objevte unikátní sousoší Járy Cimrmana odhalené v 2020 ve Svatém Kříži, navazující na tradici ochotnického divadla.
Autorem sousoší je havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák.
Sousoší bylo odhaleno 6. září 2020.
Na sousoší jsou zobrazeny postavy z divadelní hry Hospoda na mýtince a inspektor Trachta.
Podkova na stole symbolizuje, že Jára Cimrman zaplatil na útratu podkovou.
Navázání na divadelní tradici přispěl Jiří Plodík, který koupil rychtu a obnovil tradici ochotnického divadla ve Svatém Kříži.
V amatérském souboru se hrají hry z repertoáru Divadla Járy Cimrmana.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.