Tabulová hora Vidoule (371 metrů nad mořem) je pozůstatkem rozlehlé plošiny, tvořené druhohorními usazeninami. Plošina byla zejména během posledních dvou milionů let rozčleněna erozí vodních toků na jednotlivé izolované vrchy.
Vidoule je od okolí oddělena na severu
Motolským údolím, na východě
Košířským údolím, z jihu kotlinou horního toku Prokopského a Jinonického potoka. Je jednou z
posledních tabulových hor v Praze, která zůstala více méně nezastavěná. Jako taková tvoří významnou krajinnou dominantu a patří k nejvýše položeným místům v
Praze.
Jako přírodní památka byly vyhlášeny tři samostatné plochy na úbočí hory. Severní část chráněného území zahrnuje
až 30 metrů vysoké pískovcové stěny, odkrývající profil perucko-korycanskými vrstvami. Jde převážně o umělé odkryvy
vzniklé těžbou. Také východní část má geologický charakter – zde však na povrch vychází především
slínovce (opuky), které
tvoří i vrcholovou plošinu hory. Jižní část chráněného území na svahu k Novým Butovicím má význam především botanický a entomologický. Jde o zachovalý fragment
bývalých teplomilných mezí a pastvin, na kterých se vyskytuje mimo jiné ohrožený měkkýš trojzubka stepní.
Na severní srázy Vidoule navazuje
přírodně krajinářský park Cibulka z 1. poloviny 19. století. Zejména severní svahy Vidoule jsou bohatým vodním zdrojem s
množstvím pramenů. Z tohoto pramenného horizontu čerpal vodu i historický vodovod do Jinonického zámku na východním úbočí hory.
V roce 1680, v době řádění moru, byli
na úpatí pohřbíváni ti, kteří nemoci podlehli. Až do roku 1948 zdejší jeskyně obývala pražská chudina. Výjev zachytil na kresbě s názvem Skalní byty na Vidouli v roce 1887 český malíř Adolf Liebscher. Na vrcholu kopce se kromě vodárny a školního areálu nacházejí
zbytky komplexu bývalé protivzdušné obrany státu v podobě tvrzí, rozpadlých budov, podzemních chodeb, silnic a plotů, které směřují na západ. V nejvyšším bodě lesa stojí
umělá zřícenina s rozhlednou. Pod ní objevíte
umělou jeskyni Dantovo peklo se sochou Jitra (Škrtiče, Chrona). U jezírka pak stojí Diana se psy. Další zajímavostí je
poustevna, ve které stával poustevník, který návštěvníkům požehnal při sešlápnutí prahu.
Vidoule je tabulová hora v Praze, která se nachází 371 metrů nad mořem a je tvořená druhohorními usazeninami. Jedná se o jeden z posledních nepostavených tabulových hor v Praze.
Vidouli na severu ohraničuje Motolské údolí, na východě Košířské údolí a z jihu kotlinu horního toku Prokopského a Jinonického potoka.
Na Vidouli byly jako přírodní památka vyhlášeny tři samostatné plochy. Severní část zahrnuje pískovcové stěny, východní část má geologický charakter s převahou slínovců a jižní část má význam především botanický a entomologický.
Na vrcholu hory se nachází zbytky komplexu bývalé protivzdušné obrany, umělá zřícenina s rozhlednou, sochy jako Dantovo peklo se sochou Jitra a Diana se psy, a také poustevna s historií poustevníka požehnajícího návštěvníky.
V roce 1680, během morové epidemie, bylo úpatí hory místo pro pohřbívaní obětí nemoci. Do roku 1948 zde také obývala pražská chudina jeskyně.
Cibulka je přírodně krajinářský park, který navazuje na severní srázy Vidoule a byl založen v 1. polovině 19. století. Severní svahy Vidoule jsou díky tomu bohatým vodním zdrojem.
Z pramenných horizontů na Vidouli byla čerpána voda pro historický vodovod, který zásoboval vodou Jinonický zámek, nacházející se na východním úbočí hory.
Jižní část chráněného území Vidoule má význam především botanický a entomologický, jelikož se zde zachoval fragment bývalých teplomilných mezí a pastvin s výskytem ohroženého měkkýše trojzubky stepní.
Na nejvyšším bodě lesa na Vidouli stojí umělá zřícenina, která je vybavená rozhlednou a poskytuje návštěvníkům možnost pozorovat okolní krajinu.
Na Vidouli lze najít sochu Jitra v umělé jeskyni Dantovo peklo a sochu Diany se psy u malého jezírka.