Studna je dominantou Husova náměstí z 16. století, která zásobovala obyvatele města pitnou vodou. Při rekonstrukci náměstí na počátku minulého století byla zasypána. Od roku 2011 je však opět odkryta.
Již od 16. století sloužila studna k zásobování města vodou, ale v 19. stol. byla zasypána. Napájela ji voda, která do ní prosakovala ze skalních puklin, v několika patrech ji uzavírají klenby. Studna je nyní opět vyčištěna a je možné do ní nahlédnout.
Nelze přesně určit, kdy byla studna vykopána, nepochybně však při výstavbě Nového Města. Obyvatelé věděli, že v časech obležení nemůže město zůstat bez vody. Od roku 1550 je studna často zmiňována v písemných pramenech. Stála ve východním rohu náměstí, byla 26 sáhů hluboká a na dně široká tak, že by se v něm pohodlně otočil vůz s párem koní, jak píší historické spisy. Byla vylamována ve skále, nad zemí se zvedalo dřevěné roubení pokryté šindelovou stříškou. Voda se nabírala dvěma vědry zavěšenými na řetězech, ty se otáčely na hřídeli.
Roku 1869 byloroubení odstraněno, studna částečně zasypána štěrkem, pocházejícím z přestavby děkanství, vrch zaklenut a k čerpání vody byla postavena železná pumpa s kolem. V původní hluboké studni se udržovalo dostatek dobré, pramenité vody, po částečném zasypání jí však ubývalo, prameny si zřejmě našly jinou cestu. V roce 1892 zapříčinilo parné léto vyschnutí studny. Nasypaný štěrk byl vybrán a studna znovu vyčištěna, to ale nepomohlo.
Další rok došlo k pokusu prohloubit studni novým vrtem a postavili novou železnou pumpu se dvěma koly, přesto bylo vody málo a byla špatná. Po postavení městského vodovodu v roce 1895 zůstala studna opuštěna. V roce 1906 bylo při rekonstrukci horské silnice sníženo náměstí a studna zasypána štěrkem. K jejímu znovu odkrytí došlo teprve v roce 2010 při zatím poslední přestavbě náměstí.