Litvínovská Citadela dlouho skrývala umělecký skvost. Příběh znovuobjevené mozaiky Zdeňka Sýkory možná začíná na Moldavě, kam umělec a velký milovník sportu jezdil se svými přáteli na lyže.
Kulturní dům byl postaven v roce 1976, nicméně až při přípravě výstavy Sýkorových grafik v roce 2008 započalo pátrání po dochovaných archivních snímcích mozaiky a pamětnících, kteří si do té doby všemi odepsanou památku pamatovaly. Mozaika se nakonec objevila – jeden z bývalých zaměstnanců jí odhalil pod sádrokartonem.
Záchrana mozaiky trvala dlouhých
sedm let a prohlédnout si ji můžete hned
při vstupu do budovy. Mozaika vychází z netradičního půdorysu budovy – je tvořen soustavou vzájemně se protínajících trojúhelníků, je impozantní, vzbuzuje respekt k nadčasovému dílu, které vznikalo na základě složitých matematických výpočtů. Jde o strukturu, při jejichž přípravě začal Zdeněk Sýkora jako jeden z prvních v celosvětovém měřítku od roku 1964 používat počítač.
Litvínov je plný Sýkorova díla – panely na budově koupaliště u Koldomu, výzdoba školní jídelny v Hamru, mozaika na chodníku a stěně pasáže ve Studentské ulici.
Prozkoumejte příběh neuvěřitelné mozaiky od Zdeňka Sýkory v Litvínově, která fascinuje svým designem a historií obnovy.
Sýkorova mozaika se nachází v litvínovské Citadele.
Kulturní dům byl postaven v roce 1976.
Záchrana mozaiky trvala dlouhých sedm let.
Design mozaiky byl inspirován netradičním půdorysem budovy, vycházel ze systému vzájemně se protínajících trojúhelníků.
Zdeněk Sýkora jako jeden z prvních použil počítač pro složité matematické výpočty v umění od roku 1964.
V Litvínově lze nalézt další Sýkorova díla jako panely na koupališti u Koldomu, výzdobu školní jídelny v Hamru a mozaiku na chodníku a stěně pasáže ve Studentské ulici.
Mozaika byla znovuobjevena během přípravy výstavy Sýkorových grafik v roce 2008, kdy bylo zahájeno pátrání po dochovaných archivních snímcích a pamětnících.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.